Teraryum (Terrarium) Yapımı ve Teraryum Bakımı İpuçları

Teraryum (Terrarium); minyatür bahçe, bir mini akvaryum olarak kısaca tanımlansa da özellikle de iç mekanlardaki minyatür bir doğal alan olarak bilinir. Peki, Teraryum nedir, Teraryum yapımı malzemeleri, bitkileri nelerdir ve evde Teraryum nasıl yapılır? Teraryum bakımı için yararlı ipuçları ve bu küçük botanik bahçeler hakkında diğer bilmeniz gerekenler, esraninportresi'nde.

0
2007

Teraryum (Terrarium); minyatür bahçe, bir mini akvaryum olarak kısaca tanımlansa da özellikle de iç mekanlardaki minyatür bir doğal alan olarak bilinir. Peki, Teraryum nedir, Teraryum yapımı malzemeleri, bitkileri nelerdir ve evde Teraryum nasıl yapılır? Teraryumun bakımı için yararlı ipuçları ve bu küçük botanik bahçeler hakkında diğer bilmeniz gerekenler, esraninportresi’nde.

Minyatür bir dünya aslında… Bitki teraryumları, bir nevi doğal yaşamın döngüsünü taklit eden muhteşem iç mekan sergileridir. Son zamanların en popüler dekorasyon parçası ve hediyelerinden de biri olan teraryumlar, yaşam alanlarına canlılık ve hayat kattığı gibi, teraryum yapımı bir öğleden sonrasını değerlendirmeniz için harika bir kendin-yap projesidir. Tüm bunlara ek olarak tamamen hazır hale geldikten sonra çok az bakıma ihtiyaç duyarlar ki son zamanlarda fazlaca tercih edilmelerinin bir sebebi de budur. Teraryumların az bakıma ihtiyaç duymasının nedeni, kendi kendine yeten harika bir ekosisteme sahip olmalarıdır.

Teraryum Nedir?

(Terrarium) Teraryum evde nasıl yapılır konusunun detaylarına geçmeden önce teraryum nedir sorusuna cevap verelim istiyorum. Teraryumlar, sera gibi işlev gören küçük ve kapalı ortamlar, bir kendi küçük bahçenizdir. Yarı güneşli bir noktaya yerleştirilmiş kapalı bir cam vazo (bir lamba, kavanoz veya cam şekerlik dahi benzer görevi görebilir) bitkiler için ışığı büyütür ve içindeki ısıyı yakalar. Toprak ve bitkilerdeki nem buharlaşır, bu su buharı camın duvarlarında yoğunlaşır ve toprağa geri döner. Gün boyunca, bitkiler fotosentez yoluyla karbondioksiti oksijene dönüştürürler; Gece oksijeni karbondioksit haline getirirler. Bu doğal dönüşüm süreci, teraryumların çok az bakım gerektirmesini sağlar.

Teraryum için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kendi özel bahçenizi yapmak için uzun saatler harcamanıza gerek yok ki üstelik Terrarium malzemeleri oldukça kolay temin edilebiliyor.

 • Cam bir kap : Elbette istediğiniz özel bir cam vazo varsa gerek çiçekçilerden gerek botanik malzemeleri satan dükkanlardan ve hatta internetten satın alabilirsiniz. Ancak evinizde hali hazırda var olan bir fanus, cam şeker kabı, cam su şişesi, kavanoz veya büyükçe bir ampülü de bu amaçla kullanabilirsiniz.

 • Kum, çakıl taşı : En kolay ulaşabileceğiniz malzemeler bunlar. İsterseniz yazın deniz kenarından toplayıp kuruttuğunuz deniz kabuklarını da burada değerlendirebilirsiniz. Taşlara yer vermenizin en önemli nedeni, süslemeden ziyade, birikecek suları neme çevirmeleridir. Böylelikle cam kaba yerleştirdiğiniz bitkilerin köklerinin çürümesini engellemiş oluyorsunuz.
 • Kuru yosun : İsteğe bağlı kullanılabilecek malzemelerden biri olmakla birlikte, kullanacağınız toprak öncesinde birkaç cm kalınlığında kuru yosun eklemiş olursanız, toprağınızın taşların içine çok batmasını engellemiş olursunuz. Böylelikle bitkilerinizin köklerinin toprak içerisinde sorunsuzca kaldığından emin olursunuz.

 • Aktifleştirilmiş kömür : Kuru yosun yerine kömür de kullanılabilir. Kömürün küf oluşumunu engelleme özelliği de bulunmaktadır.
 • Steril saksı toprağı / torf toprak : Toprak düzenleyici olarak da bilinen, organik toprak ürünüdür. Her çeşit bitki için ideal büyüme ortamını sağlayan bu toprak teraryumların olmazsa olmazlarındandır.
 • Tığ uçlu pense, uzun cımbız : Eğer sahip olduğunuz cam kap rahat çalışmanıza izin verecek büyüklükteyse bunlara ihtiyacınız olmayabilir. Ancak daha küçük ağızlı veya küçük cam kaplar kullanıyorsanız bunlar olmadan bitkileri yerleştirmeniz pek mümkün olmayacaktır.
 • İsteğe göre dekoratif parçalar : Bunlar tamamen size bağlı seçimlerdir. Küçük ev, insan, ağaç, hayvan figürleri veya sizi temsil edeceğiniz farklı küçük objeler olabilir.

 • Makas
 • Uzun cımbız
 • Teraryumlarda kullanılabilen bitkiler

Teraryum için Hangi Bitkiler Kullanılır?

Elbette bu özel, küçük botanik bahçe için daha uygun teraryum bitkileri vardır. Bildiğiniz üzere cam kavanoz içerisinde yüksek nem oranına sahip bir ortam olacaktır ki biz de buna uygun bitkiler seçeceğiz. Ayrıca direk güneş ışığı istemeyen bitkiler de olmaları gerekiyor. Ayrıca yavaş yavaş büyüyen cüce bitki çeşitleri en ideal olanları olacaktır.

Küçük eğrelti otları, sulu bitkiler, Japon Şemsiyesi adı ile bilinen Cyperus alternifolius, Crassula Hobbit, Sinocrasula Crassimus, aloe vera bitkisi, çeşitli kaktüsler, v.b.

Adım Adım Teraryumun Yapımı :

 1. Kullanacağınız kavanozu yıkayın ve iyice kurulayın.
 2. Kum ve çakıl taşlarını ekleyerek başlamalısınız.
 3. Sonra taşların üzerine kömürü ve ardından kuru yosun katmanını ekleyin.
 4. Toprağınızı koyun.
 5. Bitkilerinizi yerleştirmeye başlayın. Bitkileri sabitlemek için biraz daha toprak ekleyebilirsiniz. Bu aşamada hangi bitkiyi nereye, nasıl koyacağınız konusunda acele etmeyin.
 6. İşin en eğlenceli kısmı, teraryumunuzu sizin karakterinizi yansıtacağı süsleme adımıdır. Seçtiğiniz aksesuarlarınızı, süslemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Teraryum Bakımı için Yararlı İpuçları

 • Az miktarda sulanmaya ihtiyaç duyan ve temel olarak kendi ekosistemi geliştiren teraryumu doğrudan ışığa maruz kalmayacak bir noktada tutmalısınız. Çünkü çok fazla ışık, teraryumun fazla ısınmasına ve bitkilerinizin ölmesine neden olabilir.
 • Çok fazla sulamayın. Teraryumun ağzı kapalıysa ve su çok yoğunlaşmışsa, suyun bir kısmının buharlaşmasına izin vermek için kapağı yarım gün boyunca çıkarın.
 • Terrarium yapımında kullandığınız bitkileri iyi tanımanız gereklidir. Nemli ortamı seven ancak suyu fazla sevmeyen bitkileriniz için sulamayı sınırlı tutmak önemlidir. Sulama için sprey şişeler kullanmak daha iyi olacaktır.
 • Eğer fazla sulamadan dolayı bitkinin bazı bölümlerinin çürüdüğünü görürseniz hemen temiz bir aletle o bölgeyi alın.
 • Kalorifer v.b ısıtıcılardan uzak bir noktada tutun.
 • Direk ışık almayan ama aydınlık bir ortama ihtiyaç duyarlar. Eğer kapaklı bir kap kullandıysanız, sık sık açarak temiz hava almasını sağlamalısınız.
 • Teraryumlarda gübreleme yapılmaz. Sadece kullandığınız toprağın üst bölümlerini kaldırıp, yeni toprak ekleyerek 2 ayda bir tazeleyebilirsiniz.

Teraryum Çeşitleri

Biz temelde daha taşınabilir teraryumlar paylaşmış olsak da siz daha büyük düşünebilirsiniz. Yukarıda küçükten büyüğe, yapılmış pek çok terrarium çeşitleri bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here