Ponpon ile Neler Yapılır?

Artan yünleri değerlendirmenin en güzel yollarından biri de ponpon yapmaktır. Peki ponpondan neler yapılabilir? Ponpon ile yastık süsleme, ponpondan paspas yapımı, ponpon ile oyuncak yapımı gibi pek çok fikir var aslında. İşte, ponpon ile neler yapılır sorusuna cevap olacak, yapımı kolay birbirinden farklı fikirler esraninportresi'nde.

1
1660

Artan yünleri değerlendirmenin en güzel yollarından biri de ponpon yapmaktır. Peki ponpondan neler yapılabilir? Ponpon ile yastık süsleme, ponpondan paspas yapımı, ponpon ile oyuncak yapımı gibi pek çok fikir var aslında. İşte, ponpon ile neler yapılır sorusuna cevap olacak, yapımı kolay birbirinden farklı fikirler esraninportresi’nde.

Bugün sizlerle önce ponpon nasıl yapılır sorusuna cevap olacak 5 farklı ponpon yapım yöntemini paylaştım. İstediğiniz büyüklüğe, ponponu kullanacağınız yere, kullanmanız gereken adede göre yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Ancak buradaki pek çok fikirde birden fazla ponpona ihtiyaç duyacağınız için tek seferde çoklu ponpon yapım yöntemini tercih etmenizi öneririm. Evde kalmak zorunda olduğunuz, evde kolayca yapabileceğiniz hobiler aradığınız dönemde buradaki fikirleri deneyebileceğinizi düşünüyorum. Küçükken halam örgü ördükten sonra artan yünlerden bir sürü ponpon yapar, sonrada onları bereye, atkıya dikerdik. Bugün hem atkı vere süsleme hem de ponpon ile yastık süsleme, ponpondan paspas yapımı, ponpon ile oyuncak yapımı gibi pek çok fikir var aslında. İşte, ponpon ile neler yapılır sorusuna cevap olacak, yapımı kolay birbirinden farklı fikirler esraninportresi’nde.

Peki, ponpon nasıl yapılır? Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve tek seferde çoklu ponpon yapımı… İşte, evde kolay ponpon yapımı yöntemleri esraninportresi’nde–> kolay ponpon yapımı

Peki ponpon ile neler yapılabilir?

Ponpon ile Neler Yapılır?

1- Ponpon ile Hediye Paketi Süsleme :

Her yılbaşında bizde tüm aile toplanır ve mutlaka küçük hediyeler alınır. Bu sene ben hediyelerimi yaptığım ponponlar ile süsledim. Hatta bizim facebook sayfamızı takip edenler nasıl yaptığımı da paylaştığım resimlerden gördüler.

Benim elimde bir sürü hediye olduğundan ve bu sebeple bir sürü ponpona ihtiyacım vardı. Bu yüzden tek seferde çoklu ponpon yapmamı sağlayan sandalye yöntemini kullandım.

Elde ettiğim bir sürü ponponu da resimlerdeki gibi hediye paketlerinin üzerine bağladım. Siz isterseniz yapıştırmayı da tercih edebilirsiniz tabi.

1 ponpon ile neler yapılır_mini

Ponpon ile Neler Yapılır?

2- Ponpon Anahtarlık :

Bir kaç sezondur çantaları süsleyen tüylü ponponlar çok moda. Neden kendi ponpon anahtarlığınızı yapmayasınız ki? Hatta bir kaç tane yapıp, çantanızın kenarına asacağınız bir süs haline de getirebilirsiniz.

Bunun için önce istediğiniz renkte, yumuşak ve tüylü görüntüye sahip bir ipten ponponları yapın. Ponponlar dışında zincire ve anahtarlık kopçasına ihtiyacınız olacak ki onları da hobi dükkanlarında zaten bulabilirsiniz veya eskiyen bir anahtarlığınızın parçalarını kullanabilirsiniz. Ponponların iplerini zincirin halkalarından geçirerek bağladığınız andan itibaren anahtarlığınız hazır!

Eğer buradaki gibi farklı büyüklükteki ponponlar istiyorsanız, elde ponpon yapımı yöntemini kullanarak önce dört parmakla ponpon yapın, sonra 3 sonra 2.. Böylelikle küçüklü büyüklü ponponlar elde edersiniz.

2 ponpon ile neler yapılır

Ponpon ile Neler Yapılır?

3- Ponponlardan Çocuklar için Oyuncak :

Aslında bir önceki anahtarlık yapımında da belirttiğim gibi farklı boyutlardaki ponponları kullanarak çocuklar için küçük oyuncaklar yapabilirsiniz. Aşağıda sizin için bulduğum fikirleri uygulamak çok kolay olacaktır. Çocuğunuzla birlikte evde yapacak bir aktivite arıyorsanız bu fikirler tam size göre!

3 ponpon ile neler yapılır_mini

Bunları yapabilmek için ponponlar dışında keçeye ihtiyacınız olacaktır. Keçeden keseceğiniz ayak, burun, şapka gibi ayrıntılar ile oyuncak hayvanları ortaya çıkarabilirsiniz.

4 ponpon ile neler yapılır_mini

4- Ponpon Çiçekler :

Sokaktan kolayca bulabileceğiniz kurumuş dallara, yaptığınız küçüklü büyüklü ponponları yapıştırarak vazonuz için renkli çiçekler oluşturabilirsiniz. Oldukça dekoratif bir obje olacakları kesin!

5 ponpon ile neler yapılır_mini

Ponpon ile Neler Yapılır?

5- Ponpondan Kapı Süsü :

Benim de en sevdiğim dekoratif ürünlerden biridir, kapı süsleri. Eğlenceli ve yaratıcı oldukları gibi kendiniz yaptığınız zaman farklı ve daha değerli de olurlar. Yapılış videosunu da aşağı ekledim.

6 ponpon ile neler yapılır

Videoda ponponların yapımı için ponpon aleti kullanılmış ancak siz çok daha kolay ve tek seferde çoklu ponpon yapımı yöntemini kullanabilirsiniz. Tek seferde bir sürü ponpon elde etme yöntemine kolay ponpon yapımı yazısından ulaşabilirsiniz.

Ponpon ile Neler Yapılır?

6- Ponpondan Paspas Yapımı :

İşte, benimde yakın zamanda yapımına başladığım şey bu paspaslar. Ben işi biraz daha büyük tutup paspastan ziyade orta boy bir kilim büyüklüğünde yapıyorum. Ponponlarım hazır sadece yerleştirilmeyi bekliyorlar.

7 ponpon ile neler yapılır_mini

Ponponları yerleştirmek için ben de aşağıdaki gibi halıların altına veya rafların içerisine yerleştirdiğimiz adına halı kaydırmaz da denilen delikli bu materyali kullanıyorum. Siz istiyorsanız keçe gibi farklı materyaller de kullanabilirsiniz. Ancak keçe kullanırsanız silikon ile yapıştırmanız gerekeceğini unutmayın. Tercih size kalmış. Videolu yapılışını da sizin için aşağı ekledim.

8 ponpon ile neler yapılır_mini

7- Ponpondan Yastık Süsleme :

Paspas gibi ev dekorasyonu için kullanılabilecek bir diğer seçenek de yastıklar. Yastık kılıfınızın üzerine silikon tabancası yardımıyla ponponları yapıştırabilirsiniz.

9 ponpon ile neler yapılır_mini

8- Ponpondan Kitap Ayracı :

Kitap okumayı sever misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise, kitap ayracı çeşitleri içerisinde sevdikleriniz de mutlaka vardır. Peki, kendi tasarımınız olan bir kitap ayracı yapmaya ne dersiniz? Okula dönüş için hazırlananların da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yapımı kolay kitap ayracı fikirleri daha önce burada yer almıştı.(incelemek isteyenler–>kitap ayracı yapımıİşte bu fikirlerden biri de ponponları kitap ayracı olarak kullanmaktır. 

3-kitap-ayıracı-kendin-yap-5_mini_mini

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here