Çatalla, Kartonla veya Parmaklarla Kolay Ponpon Yapımı

Örgü örmek için alınıp artan yünleri değerlendirmenin pek çok yolu var. Bunlardan biri de ponpon yapmak. Peki, ponpon nasıl yapılır? Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve tek seferde çoklu ponpon yapımı... İşte, evde kolay ponpon yapımı yöntemleri esraninportresi'nde.

0
3312

Örgü örmek için alınıp artan yünleri değerlendirmenin pek çok yolu var. Bunlardan biri de ponpon yapmak. Peki, ponpon nasıl yapılır? Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve tek seferde çoklu ponpon yapımı… İşte, evde kolay ponpon yapımı yöntemleri esraninportresi’nde.

Kış günleri hemen herkeste örgüyü çağrıştırır die düşünüyorum. Hele ki soğuk ve karlı geçen günlerde evde dışarı çıkamıyorsanız, en güzel hobilerden biridir, örgü örmek. Aslında birazdan sizlerle paylaşacağım fikirlerde tam da böyle günlerde gelişti. Örgü örmek güzel bir hobi olsa da benim gibi tez canlı biri için daha pratik ve hızla ortaya çıkan fikirlere ihtiyaç ve böyle bir arayışdayken ponpon yapımı aklıma geldi. Küçükken halam örgü ördükten sonra artan yünlerden bir sürü ponpon yapar, sonrada onları bereye, atkıya dikerdik. İşte bu noktadan hareketle sizinle kolay ponpon yapımı yöntemlerini paylaşacağım (hele bir tanesi var ki tek seferde 7-8 tane yapabilmek mümkün!). Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve tek seferde çoklu ponpon yapımı… İşte, evde kolay ponpon yapımı yöntemleri esraninportresi’nde.

Ardından da yapacağımız bu ponponları kullanabileceğimiz yaratıcı fikirleri detaylandıracağım yazıya yönlendireceğim sizleri. İçerisinde ponponlar ile paspas yapımı, ponponlar ile yastık süsleme, ponponlar ile oyuncak yapımı gibi farklı fikirler bulacaksınız. Kış için evde bir yapabilecekleri bir hobi arayanlara muhteşem bir öneridir!

Kolay Ponpon Yapımı

1- Kartondan Ponpon Yapımı :

Öncelikle belirtmeliyim ki en sona sakladığım çoklu ponpon yapımı fikrini ve de bir taneye ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz elde ponpon yapımı fikirlerini gördükten sonra kartondan ponpon yapımı fikrini uygulayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü diğerlerine göre daha fazla zaman alıyor.

Öncelikle bir kartondan ortası delik iki yuvarlak keseceğiz. Buradaki örnekte ortasındaki delik 5cm olan 15cm genişliğinde iki daire karton kesilmiş. Aslında oranı 1’3 gibi aklınızda tutabilirsiniz. Toplam genişliği ne kadar büyük tutarsanız, o kadar büyük ponponlar elde edersiniz, unutmayın. Orta bölümünün çok dar olmaması da gerekiyor tabii. Çünkü kalınca bir ponpon elde etmek istiyoruz ki aksi takdirde ipi geçiremeyeceğimiz için cılız bir ponpon yapabilir.

1 kolay ponpon yapımı_mini

Kartonları üst üste koyduktan sonra ipi, delikten geçirerek 2 nolu resimdeki gibi kartonu sarmaya başlıyoruz. Pofuduk ve tok bir ponpon istiyorsanız, aynı noktanın üstünden 2-3 sefer geçin.

Bu sarma işlemini başladığımız noktaya ulaşıncaya kadar devam ediyoruz.

Bitirdikten sonra kesmeye başlamadan önce ipinizden orta uzunlukta bir parça kesin. Bunu ponponu ortaya çıkarmak için iplerin ortasından bağlamak için kullanacağız

Makas ile tıpkı 4üncü resimde olduğu gibi kartonların ucunun olduğu noktalardan ipleri kesmeye başlıyoruz. Baştan sona kesimi tamamladığımız zaman sonuç resim 5 gibi olacak.

Bu aşamadayken kartonları hafifçe aralayarak bağlamak için ayırdığımız ipi geçirip, ponpon etrafında dolayıp bir kaç düğüm atıyoruz.

Kartonları bir ucundan kesip çıkardığınız zaman ponpon hazır! İsterseniz ipleri makasla kırparak düzgün bir yuvarlak şekli de verebilirsiniz.

Eğer tek bir ponpona ihtiyacınız varsa veya büyük bir ponpon yapmak istiyorsanız karton yönteminden yararlanabilirsiniz.

Atkı, bere, kazak.. Bir şeyler ördünüz ve geriye minik bir yün yumağı kaldı. Biz artan yünleri ponpn yapmak için kullansak da onlarla başka neler yapılabilir? İşte, eğlenceli, dekoratif ve kullanışlı fikirlerden oluşan–> artan yünleri değerlendirmenin yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here