Kitap Ayracı Yapımı

2
4884

Kitap okumayı sever misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise, kitap ayracı çeşitleri içerisinde sevdikleriniz de mutlaka vardır. Peki, kendi tasarımınız olan bir kitap ayracı yapmaya ne dersiniz? Okula dönüş için hazırlananların da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz pratik kitap ayracı yapımı fikirleri esraninportresi.com’da

Kitap okumayı sevdiğim kadar, onlara iyi bakmayı ve kitap ayracı kullanmayı da severim. Sebebi bu mudur yoksa detaylara karşı olan ilgimden midir bilmiyorum ama kitap ayraçları da her zaman dikkatimi çekmiştir. Aldığım her kitabın yanına, o kitaba özel olması gerektiğini düşündüğümden, bir de kitap ayracı satın alırım. Geçenlerde yine kitap satın alırken aklıma geldi, neden kitap ayracını kendim yapmıyorum? “Kitap ayracı nasıl yapılır?” diye araştırmaya başladığım zaman önüme birbirinden güzel pek çok örnek çıktı.

Kitap ayraçlarını seviyor olmamın dışında, onların oldukça gerekli olduklarını yadsımamak gerekir. Kitap okuyanlar olarak, (böyle söylüyorum çünkü Türkiye’deki kitap okuma oranı 0.01 yani, 100 kişiden 1’i kitap okuyor) okuduğumuz son sayfayı unutmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyoruz. İşte tüm bunlardan hareketle evde, kolaylıkla yapabileceğimiz kitap ayraç fikirleri derledim. Umarım beğenirsiniz…

Kitap Ayracı Yapımı

1 kitap ayıracı yapmak mümkün_mini

1- Ataçlı Kitap Ayracı

Yine en kolay örnekle başlıyoruz. İhtiyacımız olanlar orta büyüklükte ataçlar (bir kaç tane yapmak istiyorsanız) ve düğmeler. Düğme yerine, büyük boncuklar veya toka ucu gibi malzemeler de kullanılabilir tabii. Sonrası oldukça basit. Düğmeyi, ataca yapıştırmak. Bu yöntemle aslında, çocuğunuzun ataçlarını onun için daha eğlenceli hale de getirebilirsiniz.

2 kitap ayıracı kendin yap 4_mini

Bir önceki fikri bir adım daha ileriye taşımak mümkün. Şöyle ki, örneğin bir düğmeyi ataça yapıştırdınız. Ardından düğmenin girebileceği genişlikte, dikdörtgen 2 kumaş parçası kesiyorsunuz. Düğmenin gireceği yeri (bir tür cep gibi düşünün) açıkta bırakacak şekilde iki kumaşı birbirine diktikten sonra, bu kumaşı düğmenin üzerine geçirdiğiniz zaman tıpkı kitapçıda olanlara benzer ama kumaş kendi kitap ayracınızı bitirmiş oluyorsunuz. İstediğiniz renk ve desende kumaş seçebileceğiniz gibi, küçük kumaşları da değerlendirmiş olursunuz.

3 kitap ayıracı kendin yap 1_mini

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here