Kışlık Çorap Yapımı Yöntemi

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kuşkusuz evde giyebileceğiniz kalın kışlık uzun çorap modelleri... Sizin için esraninportresi.com olarak evde, eski kazağı değerlendirerek yapabileceğiniz, pratik kışlık çorap yapımı yöntemi hazırladık

0
1456

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kuşkusuz evde giyebileceğiniz kalın kışlık uzun çorap modelleri… Sizin için esraninportresi.com olarak evde, eski kazağı değerlendirerek yapabileceğiniz, pratik kışlık çorap yapımı yöntemi hazırladık.

Halen pastırma yazı yaşıyor olsak da kış kapıda aslında. Evlerde sobalar, kaloriferler yanmaya başladı. Böylesi zamanlarda kışa hazırlık yapmak adına evler yapılan hazırlıklardan biridir örülen patikler, kışlık çorap yapımı…

Kışlık kalın çorap yapımı denildiği zaman akla anane ve babaanneler geliyor benim. Babaannem sobanın kenarında oturup akşamları patiklerimizi, kalın yün çoraplarımızı örerdi. Tüm çocukluğum onun ördüğü çorap ve patikler ile geçti. Örgü örmek, hele ki çorap örmek benim yapabildiğim el çalışmalarından değil açıkçası. Bu yüzden kendi patiğimi, pratik yollardan nasıl yapabilirim, kışlık çorap yapımı fikirleri nelerdir araştırmaya başladım.

Kışlık Çorap Yapımı Yöntemi

1 kışlık çorap yapımı 2_mini

Kışlık çorap yapımı için oldukça faydalı bir yöntem buldum. Fikrin kolay ve eskiyen bir kazağı kullanarak yapabileceğiniz bir çorap yapımı yöntemi olduğunu düşünüyorum. İlerleyen günlerde kışlık patik yapımı yöntemi de paylaşacağım. Buradaki kışlık çorap yapımı fikrine göre daha fazla detay aşaması olan bir yöntem. Ancak mağazada satılanlara benzer bir ev patiği veya bir tür ev ayakkabısı sahibi olursunuz. Öncesinde işte, kışlık patik çorap yapımı yöntemi

Kazaktan kışlık çorap yapımı :

Geçen sene de sizlerle eskiyen kazakları değerlendirme fikirleri paylaşmıştım. İşte burada yer alan çorap patik yapımı da oradaki fikirlere dahil edilebilirmiş. Oldukça pratik ve kış mevsiminde ayakları sıcacık tutacak güzel bir uzun çorap fikri…

Öncelikle bu fikri hayata geçirebilmek için ihtiyacınız olanlar; eski kazak, kalın yün ip ve ipe uygun büyük iğne, makas, toplu iğneler.. Birazdan adım adım, eski kazaktan sıcacık uzun çorap nasıl yapılır fikrinin detaylarını aktarmaya çalışacağım. Ancak resimler de oldukça açık şekilde adımları gösteriyor zaten.

2 kışlık uzun çorap yapımı 2_mini

Kazaktan kışlık çorap yapımı :

Az önce gerekli olan malzemeler içinde saymayı atladığım bir şey de bir kağıt. Bu kağıdı ayağınızın şeklini çıkarmak ve tam ayağınıza uyan bir çorap yapmak için kullanacağız.

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi ayağınızı kağıdın üzerine koyup, kalemle şeklini çıkarın. Bunu elbette her iki ayağını için de yapmalısınız. Ardından çizdiğiniz yerden kesin. Bu kestiğiniz parçaları aslında bir anlamda patron gibi kullanacağız. Bu kağıtları, kazağın bel bölgesindeki lastikli alana koyup, şekle uygun kazağı kesin.. Kestiğiniz bu parçalar, çorabın tabanını oluşturacak.

3 kışlık çorap yapımı_mini

Kazaktan kışlık çorap yapımı :

Aslında bu uzun kışlık çorap fikrinin temel parçaları 2 adet. Taban bölümü ve üst bölümü. Taban bölümü, kazağın bel lastiğinin olduğu kısımdan kesildi. Kalan üst kısım içinse kazağın kollarını kullanacağız. Başta söylemediğim ama eminim sizin de fark ettiğiniz bir ayrıntı, bu işlem için kazak seçiminin, belinde ve bilek bölümlerinde kalın lastikli bölümü olan yönünden yapılması.

Bu aşamada önce ayağınızı, kazağın kolunun içine sokup, çorabınızın uzunluğuna karar verin. Ardından kolu kesin. Kestikten sonra, daha önce hazırladığınız tabanları toplu iğneler yardımıyla birleştirin. Çünkü sonraki aşamada yapılması gereken sadece seçtiğiniz kalın yün ile bu iki parçayı, aşağıda resimlerde olduğu gibi dikmek.

4 kışlık çorap yapımı 1_mini

Son olarak, eski, sökülen veya başka sebeplerle giyilemeyecek durumda olan kazakları değerlendirmek için başka fikirler de söz konusu. Eğer bunları merak ediyorsanız, sizin için daha önce hazırladığım eski kazakları değerlendirmenin 4 yolu yazısına ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here