Hasır Şapka Süsleme Fikirleri

0
1112

Mesajlı hasır şapka yapımı, broşlar, fularlar, çiçekler, kemerler veya kolyeler ile şapka süsleme fikirleri… Her yaz kullandığımız ve modası geçmeyen hasır şapkaları yenilemek için birbirinden kolay hasır şapka süsleme fikirleri esraninportresi.com’da

Yaz ayları gelip, güneş kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı zaman yaz şapkaları vazgeçilmezimiz oluyor bir anda. Yaz şapkası denildiği zaman ilk akla gelense kuşkusuz hasır şapkalar. Eğer hem şık olmak hem de güneşten korunmak istiyorsanız yazın hasır şapkalar tam olarak size göredir. Hemen her kıyafet ile her renk ile rahatlıkla kullanabildiğimiz hasır şapkaların bazı modelleri zaman zaman daha fazla öne çıksa da hasır şapkalar için modası asla geçmeyecek diyebiliriz. Bu yüzden de hemen herkesin bir hasır şapkası vardır diye düşünüyorum (yoksa da bir hasır şapka almanızı şiddetle öneririm!). İster fötr model olsun ister geniş kenarlı floppy model olsun bir kaç yıldır kullandığımız hasır şapkalarımıza biraz yenilik katalım diye düşünerek bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. İşte hasır şapkalarımızı yenilemek için hasır şapka süsleme fikirleri;

Hasır Şapka Süsleme Fikirleri

1- Mesajlı Hasır Şapka Yapımı :

Özellikle bir tatil yerindeyseniz, vaktinizin çoğu deniz kenarında ve güneşin altında geçiyorsa, kendinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için geniş kenarlı hasır şapkaları kullanmalısınız. İşte geniş kenarlı hasır şapkalar içerisinde son 2 sezondur en popüler olanları mesajlı hasır şapka modelleri. Yani derdinizi şapkanın üzerindeki yazılarla anlatıyorsunuz.

2 mesajli hasir sapka yapımı kendin yap diy_mini

Oldukça yaratıcı fikirlerin olduğu bu hasır şapkalar internette 50-80TL arasında satılıyor. Ancak sizin hali hazırda geniş kenarlı bir hasır şapkanız varsa kolayca son moda mesajlı şapkaya dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için iki yöntem kullanabilirsiniz. İlki ipleri dikerek mesajlı şapka yapmak ikincisi de yapıştırarak bunu yapmak. Sizin için her iki fikre de burada yer veriyorum.

1 mesajli hasir sapka susleme_mini

Bu fikri hayata geçirebilmek için sadece siyah ipe, iğneye, makasa ve bir kaleme ihtiyacınız var. Önce kalemle şapkanın üzerine işleyeceğiniz sözü, şekli çizin. Böylelikle ipi dikiş süreci daha hızlı ilerler. Ardından çizdiğiniz şeklin bir ucundan ipi şapkaya dikme işlemine başlayabilirsiniz. Amacımız bir uçtan başlayıp sonlandırabileceğimiz diğer uçtan çıkmak. Bunu yaparken yarım santimlik dikişler halinde ilerleyebilirsiniz. Dikişler arasında boşluğu ters istikametten başlayarak geçeceğiniz ikinci kat ile kapacaksınız. Resimden de göreceğiniz gibi yapılışı oldukça basit olmasının yanında yapıştırma yöntemine göre daha sağlam.

3 mesajli hasir sapka yapımı kendin yap diy_mini

Bu fikri uygulamak için illa bir yazı yazmanıza veya illa geniş kenarlı bir şapkaya sahip olmanıza da gerek yok. Fötr hasır şapkanıza da yukarıda gördüğünüz gibi bu fikirleri uygulayabilirsiniz.

6 hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka boyama_mini

Eğer dikişle uğraşmak istemiyorum diyorsanız yapıştırmayı da tercih edebilirsiniz. Hatta yapıştırma fikri için ip yerine biraz daha parıltılı payet şeritleri kullanabilirsiniz. Yapıştırma adımına geçmeden önce kalemle şekli çizmeyi unutmayın. (Yapıştırma işlemini silikon tabancası veya kuvvetli bir yapıştırıcı ile de yapabilirsiniz)

2- Hasır şapka boyama :

Hasır şapkalarınızı yenilemek, onlara farklı bir görünüm vermek için boyama fikrini de düşünmelisiniz. Özellikle kenarlarına bir şerit çekmek ve hatta rengini tamamen değiştirmek de sizin elinizde.

4 hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

En basit örneği de yukarıda bulabilirsiniz. Fazla detay istemiyorum, sade olsun diyorsanız bu fikri uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan sprey veya fırçayla sürülen su ile çıkmayan boya, kağıt bant ve boyanmasını istemediğiniz yerlerini kapamak için folyo.

Önce boyanmasını istediğiniz yeri açıkta bırakacak, geri kalanı kapacak şekilde bantı şapka üzerine yapıştırın. Kalan bölümlerini de özellikle sprey boya kullanacaksanız, boyanın bulaşmaması için folyo ile kapatın. Ardından tek yapmanız gereken boyamak. Boya kuruduktan sonra bantı ve folyoyu çıkardığınız zaman şapkanız hazır hale gelecek.

5 hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka boyama_mini

Burada ki ilk örnekte altın parıltılı bir boya kullanılmış. Ancak siz isterseniz aşağıdaki örnekte yer aldığı gibi siyah bir boya kullanabilir ve şeritlerin sayısını kağıt bantları kullanarak arttırabilirsiniz.

7 hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka boyama_mini

Eğer isterseniz şeritler yerine şapkanızın üzerine yaratıcılığınızı kullanarak farklı desenlerde oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir kaç fırça ve farklı renklerdeki boyalar.

3- Fiyonk ve Kurdele ile Hasır Şapka Süsleme :

Böyle dikmek ve boyamak gibi detaylar ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız evde kolayca yapabileceğiniz bir diğer seçenek de fiyonklar veya kurdeleler ile şapkaları süslemektir. Bunun için saç tokanızdan kopan fiyonkları dahi kullanabilirsiniz. Benim önerim bu fiyonkların arkasına broş tokalarından yapıştırın. Böylelikle şapkanıza istediğiniz zaman takma ve istediğiniz zaman çıkarma şansınız da olur.

8 fiyonklar ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka boyama_mini

4- Broşlar ile Şapka Süsleme :

Az önceki örnekte fiyonklara broş tokalarından takabileceğinizden bahsettim. Peki neden broşlarımızı şapkalarımız üzerinde kullanmayalım ki? Takacağınız daha günlük bir broş ile plajda, daha parıltılı ve süslü bir broş ile gece hasır şapkanızı kullanabilirsiniz. İstediğiniz gibi takıp çıkarma özgürlüğü hasır şapkayı her duruma uygun hale getirebilme özgürlüğü sağlar.

13 broslar ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

5- Çiçekler ile Hasır Şapka Süsleme :

Hasır şapkalarınızı süslemenin en kolay yöntemlerinden biri yapma çiçekleri şapkanıza yapıştırarak onları süslemektir. Bu noktada aslında çiçekli broşlar ile hasır şapka süslemek de kolay bir yöntem olacaktır.

9 cicekler ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

6- Kolyeler ile Hasır Şapka Süsleme :

Yaz aylarının gözdesi renkli boncuklu kolyeleri hasır şapkalarınızı süslemek için kullanabilirsiniz. Bu noktada uyarım kolyenin çok ağır olmaması. Bir de kolyeyi şapkanıza yapıştırmanız veya dikmeniz gerekecektir. Çünkü aksi takdirde kolayca düşecektir.

10 kolyeler ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

7- Fular ile Hasır Şapka Süsleme :

İşte hasır şapkanızı süslemenin, benim de en çok kullandığım en kolay yöntem… Eğer fular ve eşarp kullanmayı seviyorsanız ve dolabınızda renk renk fularlarınız varsa kendinize her gün farklı şekilde süslenmiş hasır şapka yapabilirsiniz. Yapıştırmanız, dikmeniz gerekmez.. Fuları şapkanın çevresi etrafında dolayın ve bağlayın. Hepsi bu!

11 fular esarp ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

8- Kemer ile Hasır Şapka Süsleme :

Gördüğünüz gibi zaten evimizde bulunan pek çok aksesuarı şapka süslemek için kullanabiliyoruz. Bunlardan biri de kemerler. Özellikle ince kemerleri şaka etrafında dolayarak farklı bir stil yaratmayı deneyebilirsiniz.

12 kemer ile hasir sapka yapımı kendin yap diy hasir sapka susleme_mini

Son olarak biz her ne kadar yaz modasında çokça kullanılan hasır şapkaları baz almış olsak dahi burada yer alan pek çok fikri bere gibi kış şapkaları ve diğer şapka modelleri üzerinde de uygulayabilirsiniz… (resimler kaynak : stylestories/ theglitterguide/diy-enthusiass)

diger_icerikler_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here