Kakao Yağı ile Güneş Sonrası Yağı Yapımı

Güneş sonrası yağı veya kremleri bronzluğu korumak, güneşlendikten sonra cildi nemlendirip, güneş yanığı haline dönüşmeden besleyen en önemli cilt bakım ürünleridir. Havuç yağı veya kakao yağı gibi doğal malzemeler ile kendi güneş sonrası kremi yapabilirsiniz. Kakao yağının faydaları yanı sıra, kakao yağı ile güneş sonrası yağı yapımı, esraninportresi’nde.

0
684

Güneş sonrası yağı veya kremleri bronzluğu korumak, güneşlendikten sonra cildi nemlendirip, güneş yanığı haline dönüşmeden besleyen en önemli cilt bakım ürünleridir. Daha uzun süre bronz tene sahip olmak isteyen herkesin sıklıkla tercih ettiği havuç yağı veya kakao yağı gibi doğal malzemeler ile kendi güneş sonrası kremi yapabilirsiniz. Kakao yağının faydaları yanı sıra, kakao yağı ile güneş sonrası yağı yapımı, esraninportresi’nde.

Eminim aranızda kötü güneş yanığı hatıraları olan vardır. Özellikle de açık tenli ve hatta beyaz tenli olanlar bu duruma daha kolay maruz kalsalar da güneş kremi sürmeden güneşe çıkmanın hemen her ciltte yarattığı tahribat düşündüğümüzden de fazla! Güneş yanığı sonrası ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı ve pul pul döküntü bir yana acı başka bir yana… Tüm bunları yaşamamak adına elbette cilde uygun özellikle de yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanımı ilk önceliğimiz. Ancak güneşte kalmanın (özellikle de ten renginizi koyulaştırmak adına güneşlendikten sonra) ardından cildi sakinleştirmek ve de bronzluğu daha uzun süre korumak için kullanılacak güneş sonrası kremi veya güneş sonrası yağı da büyük önem taşıyor. 

Özellikle güzel bronz tene sahip olmak isteyen herkesin sıklıkla tercih ettiği ürünler, havuç yağı veya kakao yağıdır. Kakao yağı, aloe vera ve E vitamini sayesinde yanmış ve susuz kalmış cildinize hızla sahip olduğu nemi ve canlılığı kazandırmanız mümkündür. Tüm bu özel bileşenler ile güneş sonrası yağı yapımı aşamalarına birazdan yer vereceğim ancak kısaca kakao yağının faydaları nelermiş bir bakalım.

Kakao Yağı Faydaları

Güneş yanığı cilt, diğer cilt sorunlardan biraz daha fazla özen gerektirir. Bu güneş sonrası yağı elbette bir güneş yanığı kremi gibi düşünülmese de, kakao yağı cildi koruyan ve zarar görmüş cilt hücrelerini besleyen gençleştirici bir nemlendiricidir. Cillteki iltihaplanmayı yatıştırmaya ek olarak, kakao yağı harika bir cilt bakım ürünüdür olduğunu. İşte kakao yağının faydalarından sadece birkaçı;

 • Antioksidan deposu : Güneş vücutta (zararlı!)serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Kakao yağı ise antioksidanlarca yüksektir ki bu da serbest radikallerden cildin zarar görmesini önler, cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Kakao yağı ayrıca cilt yangısını yatıştırmaya ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan antienflamatuvardır.
 • Yara azaltıcı: Düzenli olarak kakao yağı kullanımının, çatlakları ve izleri uzakta tutmaya yardımcı olduğu ve izlerin görünümünü azalttığı belirtilmektedir. Bu, kakao yağının en sevilen faydalarından biridir!
 • Derin nemlendirici: Kakao yağı esansiyel yağ asitleriyle dolu olduğundan, cildi derinlemesine nemlendirir ve nemi hapsederek cildin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Aynı zamanda (hepsi cildi besleyen) oleik, palmitik ve stearik asitleri içerir.
 • Hassas bir cilt yatıştırıcı: Bazı iddialar tamamen kanıtlanmamış olsa da, birçok insan egzama ve dermatit gibi cilt tahrişlerini gidermeye yardımcı olduğu için kakao yağı kullanmaktadır. 

Güneş Sonrası Yağı Yapımı 

Bu güneş sonrası kremi, kakao yağı dışında cildi besleyen ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olan zengin iyileştirici bileşenlerle doludur. Aloe vera, bal ve E vitamini gibi daha geleneksel güneş yanığı ilyileştiricileri ile birlikte hassas cildi rahatlatan esansiyel yağlarla doludur. İçerisinde istediğiniz yağları kullanmakta serbestsiniz elbette ama benim kişisel tercihlerimden bazıları şunlar:

 • E Vitamini – Serbest radikallerle savaşmaya ve çok fazla güneşin neden olduğu hücresel hasarı gidermeye yardımcı olan bir antioksidandır.
 • Tatlı Portakal – Başka bir antioksidan zengini olan tatlı portakal yağının, C vitamini alma kabiliyetini arttırdığı, kollajen üretimini arttırdığı ve kan akışını iyileştirdiği, bunların hepsinin güneş hasarına karşı korunması için gerekli olduğu gösterilmiştir.
 • Ylang Ylang – Döküntü, güneş yanığı ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Sardunya (ya da diğer adıyla ıtır yağı) – Sardunya yağı, güneş yanığı ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan yatıştırıcıdır

Güneş sonrası merhemini yapmadan önce katı formda bulunan yağları eritmeniz gerekecektir. Yaa sıcağında genellikle bazıları sıvı formda kalabiliyorlar. Ancak katı haldelerse benmari usulü eritebilirsiniz.  Yağları aşağıda belirtilen ölçülerde ekledikten sonra, her şeyi taşınabilir bir kavanozun içine dökebilir ve hareket halindeyken kolay uygulama için küçük bir kaba da aktarıp çantanıza koyabilirsiniz. Güneşte biraz zaman geçirdikten sonra, cilde ince bir katman halinde güneş sonrası kremi sürmeniz yeterli olacaktır. 

Malzemeler;

 • 1/4 su bardağı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1/4 bardak balmumu
 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 2 yemek kaşığı çiğ bal
 • 1 çay kaşığı E vitamini
 • 5 damla tatlı portakal esansiyel yağı
 • 5 damla ylang ylang yağı
 • 5 damla sardunya yağı
 • Kapaklı kavanoz veya metal bir kap

Talimatlar;

 1. Benmari usulü, yavaşça kakao yağı, hindistancevizi yağı ve balmumunu eritin. Ateşten alın ve yaklaşık 5-10 dakika soğumaya bırakın.
 2. Aloe vera, bal, E vitamini ve esansiyel yağları ilave ederek iyice karıştırın.
 3. Karışımı bir kaba dökün ve tamamen soğumaya bırakın.
 4. Kullanmak için cilde ince bir tabaka uygulayın.

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her malzemeyi öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here