Egzama için Cildi Yatıştıran, İyileştirici Merhem Yapımı

Egzamayı daha dayanılmaz kılan ortaya çıkarttığı acı ve hassasiyettir. Yaşanan acılı kaşıntıları ve iltihaplanmayı hafifleten, adeta cildi yatıştıran doğal şifa, egzama için merhem yapımı, esraninportresi'nde.

0
2409

Egzamayı daha dayanılmaz kılan ortaya çıkarttığı acı ve hassasiyettir. Yaşanan acılı kaşıntıları ve iltihaplanmayı hafifleten, adeta cildi yatıştıran doğal şifa, egzama için merhem yapımı, esraninportresi’nde.

Yaşanabilen pek çok cilt sorunu içerisinde devam ettiği sürece en kötülerinden biri egzama. Özellikle de çocukluk çağlarında da başlayabilen bu egzamanın dönem dönem şiddetlenmesi söz konusu olduğu gibi devamlı olarak en şiddetli formuna da maruz kalıyor olabilirsiniz. Egzama söz konusu olduğunda kuşkusuz iltihap ve kaşıntı rahatsız edicidir ancak bunları daha dayanılmaz kılan ise ortaya çıkan acı ve hassasiyettir. Bu tip bir cilt sorunu ile karşılaşıldığında şüphesiz ki ilk yapılması gereken uzman doktorlara başvurmaktır. Bununla birlikte yaşanan acılı kaşıntıları ve iltihaplanmayı hafifleten, adeta cildi yatıştıran doğal şifadan da yararlanılabilir.

Evde hazırlanabilen, doğal bal ve yağlar ile yapılan merhem sayesinde hem aşırı kuruyan cilde ihtiyacı olan nemi sağlayabilir hem de egzamanın can sıkıcı sonuçlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu tamamen doğal yağ bazlı merhem, tahriş olmuş cilt için tam bir nimettir. Ciltteki pullanmayı ve iltihapları gidermek için kullanılır. Ana bileşen, çatlamış, tahriş olmuş ciltler için mükemmel yoğun nemlendirici bir yağ olan hindistan cevizi yağıdır. Ayrıca balmumu ve badem yağı size nemi hapseden ve cildi dış etkenlerden koruyan, yumuşatıcı zengin bir merhem sağlar.

Ancak, burada şifanın çoğunu sağlayan, kullanacağını (organik ve iyi kalite) bal ve uçucu yağlardır. Balın doğanın en güçlü yatıştırıcı ajanlarından biri olduğu daha önce de paylaşmıştım. Çünkü bakterileri öldürmeye yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltır ve egzama ile gelen kaşıntıyı hafifletir. Kullanacağımız diğer papatya ve sedir ağacı gibi uçucu yağlar ciltteki tahrişi söndürmeye ve de nem bariyerini onarmaya yardımcı olur.

Tabii bu arada egzama nedenlerinin ve egzama için kullanılacak kremlerin de kişiden kişiye değişebileceğini unutmamalısınız. Doğal esansiyel yağlar denemeniz, size ve cildinizin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan karışımı bulmanız en iyisidir.

Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar

Doğal yağları tek bir başlıkta toplamak mümkün değildir ancak küçük bir deneme-yanılma ile en kötü egzama belirtilerinizi yatıştırıcı bir karışım bulabilirsiniz. İste, egzama için en iyi yağlardan bazıları;

 • Lavanta : Lavanta yağı anti-enflamatuar ve kaşıntı önleyici özelliklere sahiptir. Genellikle atopik dermatit ile ilişkili kızarıklığı ve tahrişleri gidermek için kullanılır.
 • Bergamot : Bergamot yağı sık sık iltihabı azaltmak için kullanılır. Böylece cilt daha çabuk iyileşir.
 • Kekik : Doğal bir antiseptik olan kekik yağı, ağrı, şişme, enfeksiyon ve iltihaplara karşı büyük bir savunmadır.
 • Buhur : Buhur yağı yüzlerce yıldır her türlü cilt sorununu iyileştirmek için kullanılmaktadır. Sadece şişliği ve kızarıklığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda harmanlandığı diğer yağların gücünü de arttırır.
 • Sedir : Sedir ağacı yağı sadece egzama semptomlarını tedavi etmez, kaşıntı önleyici ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Sardunya : Çatlamış, tahriş olmuş cilde bağlı şişlik ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Egzama için Merhem Yapımı

Her zaman olduğu gibi, bu kremi denemeden önce ciltte bir test edin. Reçeteli kremlerin çoğundan farklı olarak, esans yağları yavaş çalışır, bu nedenle sonuçları görmek için bunları düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Malzemeler;

 • 1/2 bardak hindistan cevizi yağı
 • 1/4 bardak shea yağı
 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 1/4 su bardağı bal
 • 20 damla lavanta yağı
 • 15 damla sedir ağacı yağı
 • 15 damla kekik yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması;

 1. Hindistan cevizi yağı, shea yağı ve balmumu, ısıya dayanıklı bir cam kavanozun içine yerleştirin. Bir tencereye bir kaç santim su doldurun ve hafifçe kaynatın. Cam kavanozu suya yerleştirin ve malzemeler tamamen eriyene kadar bekleyin.
 2. Kavanozu sudan çıkarın ve hafifçe soğuması için 5 dakika bekletin (bu, baldaki aktif bileşiklerin ve esansiyel yağların korunmasına yardımcı olur).
 3. Bal ve uçucu yağları ekleyin ve karıştırın.
 4. Merhemi küçük kapaklı bir cam kavanoza aktarın ve tamamen soğumaya bırakın.  

Uyarılar

  • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
  • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz.
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here