Doğal Döşeme Temizleyici Sprey Yapımı

Koltuk minderleri, perdeler, araba koltukları, halı ve kilim temizliği için evde kendiniz doğal temizleyici yapabilirsiniz. Kötü kokulardan hızlıca kurtulmanızı da sağlayan döşemeler için Doğal Döşeme Temizleyici Sprey Yapımı, esraninportresi'nde.

0
1098

Koltuk minderleri, perdeler, araba koltukları, halı ve kilim temizliği için evde kendiniz doğal temizleyici yapabilirsiniz. Kötü kokulardan hızlıca kurtulmanızı da sağlayan döşemeler için Doğal Döşeme Temizleyici Sprey Yapımı, esraninportresi’nde.

Sizlerle şimdiye kadar özellikle de ev temizliği için kullanabileceğiniz doğal temizleyici yapımı yöntemi paylaştık. Söz konusu temizlik olduğunda bir markete girip bir sürü farklı temizlik malzemesi almış olarak kendimizi bulabiliyoruz. Ancak hepimiz iyi biliyoruz ki bazı ürünlerin içerisinde bulunan kimyasalların bırakın cilde temas etmesini, kokularına maruz kalınmasıyla bile ciddi zararları ortaya çıkabilmektedir. Evde çocuk bulunan anneler bu konulara daha hassasiyetle yaklaşmakta ve bu nedenle de doğal temizlik ürünleri seçeneğini tercih etmekte. Ayrıca evde kendinizin yapabileceği bu temizleyiciler ile bütçe dostu bir seçim de yapmış oluyorsunuz.

Şimdiye kadar daha çok cam, yer veya lavaboları temizlemek için doğal sprey temizleyici yapımı örnekleri paylaşmıştık. Bugün yapımını aktaracağımız ise, döşemeler için doğal temizleyici sprey olacak. Bu doğal ürünü koltuk minderleri, araba koltukları, hatta kilim temizliği için kullanabilirsiniz. Bu temizleyici sprey ucuza mal olur, çabuk kurur ve satın alacağınız pahalı temizleyiciler gibi kötü kokuları da giderir. Ayrıca, %100 toksik değildir ki böylece evcil hayvanların etrafına da püskürtmek için kullanılabilir.

Döşeme Spreyi Nasıl Yapılır?

Sadece dört adet malzemeyle döşemeleri, halıları daha temiz hale getirmek için gereken her şeye sahipsiniz. Kullanacağımız malzemelerden biri olan asidik beyaz sirke, kumaştaki kiri çözer ve kokuyu örtmek yerine emererek doğal bir koku giderici olarak işlev görür. Eczanelerden alabileceğiniz saf alkol mikropları öldürmeye yardımcı olur. İçine koyacağımız doğal esansiyel yağlar ise güzel ve taze bir koku katar. Nazik bir temizlik için içerisine su katılabileceği gibi sert lekeleri gidermek için bu saf formuyla da kullanılabilmektedir.

Kullanacağınız saf alkol sayesinde püskürteceğiniz sprey hızla kurur. Sadece önceden bilmenizde fayda var ki kapalı alanlarda oldukça güçlü bir koku gelebilir. Bu yüzden temizlik sırasında bir camı açmanızda fayda var. Ama kuruduktan sonra başta gelen kokusu gider geriye ise yağların ve koyacağımız narenciye kabuklarının nefis kokusuyla baş başa kalırsınız. Her ne kadar herhangi bir sorun olmadan sandalyelerden perdelere kadar heryerde kullanılabilir olsa da geniş alanlarda ve ilk defa püskürtmeden önce küçük bir alanda hızlı bir test yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Döşeme Temizleyici ve Koku Giderici Sprey Yapımı

Malzemeler;

  • ½ Bardak beyaz sirke
  • ½ Bardak saf alkol
  • 1 Bardak içme suyu
  • 15 Damla lavanta esansiyel yağı
  • Taze limon kabuğu ve bir kaç dal lavanta (isteğe bağlı)
  • Sprey şişesi

Talimatlar

  1. Tüm malzemeleri bir sprey şişesinde karıştırın ve iyice çalkalayın.
  2. Kullanacağınız alana püskürtün ve ardından temiz bir bezle hafifçe fırçalayın. Doğal olarak kurumaya bırakın.
  3. Diğer yandan kokulardan çabuk kurtulmak için perdelere, kilimlere ve mobilyalara hafifçe püskürtülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here