Doğal Toz Alma Spreyi Yapımı

Günlük temizliği yaparken kullandığımız toz alma spreyi için doğal ve sağlıklı formu pek çok kişi tercih eder. İşte, limon ve sirkenin gücünü birleştiren, evde toz almak için kullanılabilen doğal toz alma spreyi yapımı, esraninportresi'nde.

0
1899

Günlük temizliği yaparken kullandığımız toz alma spreyi için doğal ve sağlıklı formu pek çok kişi tercih eder. İşte, limon ve sirkenin gücünü birleştiren, evde toz almak için kullanılabilen doğal toz alma spreyi yapımı, esraninportresi’nde.

Ticari temizlik ürünleri kullandığınız zaman da mis gibi limon kokusu alabilirsiniz, ancak bunlar doğal olmaktan uzaktır. Bu ürünler kimyasal içerikleri nedeniyle kısa veya uzun vadeli zararları barındırırlar. İşte günlük temizliği yaparken kullandığımız toz alma spreyi için doğal ve sağlıklı formu tercih etmek her zaman daha uygundur.

Evde toz almak için kendinizin yapacağı bu doğal sprey, kiri gidermek için gücünü sirkeden alır. Ek olarak temizleme ve dezenfektan gücü için limon ve soda sabunu-zeytinyağlı sabun kullanılmaktadır. Ayrıca yine dezenfekte etmek ve temizlemek için limon ve portakal yağları da kullanılmaktadır. Ayrıca içerisine narenciye kokularını dengelemek için sandal ağacı yağı da ekleyebilirsiniz, tamamen size kalmış. Limon gücünü pekiştirmek adına içerisine burada limon kekiği de ekleniyor. Sirke içerisine bu otları ekleyip bir süre bekleterek oldukça güçlü bir temizleyici elde etmiş olacaksınız. Peki içeriğinden ve faydaların bu kadar bahsettiğimiz bu doğal toz alma spreyi nasıl hazırlanacak ve gerekli malzemelerin ölçüleri neler?

Limonlu Doğal Toz Alma Spreyi Yapımı

2 dogal toz alma spreyi yapimi_mini

Limonlu doğal sprey için gerekli malzemeler;

 • Taze limon kekiği
 • 1,5 bardak elma sirkesi
 • 1 kaşık zeytinyağı sabunu veya soda sabunu
 • Bir limonun kabuğu
 • Saf portakal, limon ve sandal ağacı (isteğe bağlı) gibi doğal yağlar
 • Spreyli Cam Şişe
 • Cam kavanoz

Limonlu doğal sprey hazırlanışı;

3 dogal toz alma spreyi yapimi_mini

 1. Taze kekik ile limon kabuklarını cam kavanoz içerisine koyun.
 2. Kekik ve limonu örtecek kadar cam kavanoza elma sirkesini dökün.
 3. Cam kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
 4. Cam kavanozu serin, kuru bir yerde en az iki hafta bekletin.
 5. İki haftanın sonunda cam kavanozun içinde suyu süzerek bir kaba alın.
 6. İçerisine doğal yağlardan bir kaç damla ekleyin.
 7. Yaklaşık 1 çorba kaşığı da sabun ekleyin ve iyice karıştırın.

1 dogal toz alma spreyi_mini

Bu son adımla birlikte toz almak için doğal spreyimiz hazır hale gelmiş oldu. Şimdi tek yapmanız gereken bir sprey şişesine koymak ve doğal temizliğin ve limon kokusunun keyfini sürmek!

Tıpkı buradaki gibi limon ile kendi çok amaçlı temizleyicinizi yapabilir, mutfak eşyalarındaki pas-lekelerden kurtulabilir, buzdolabındaki, bulaşık makinenizdeki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Doğal ve hijyenik temizlik çözümü arayanlar için–> limon ile temizlik ipuçları esraninportresi’nde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here