Ev Yapımı Doğal Temizlik Malzemeleri

0
3158

Satın aldığımız temizlik malzemeler bizler için oldukça pratik olmakla birlikte içeriğindeki kimyasallardan emin olmadığımız için risk içermekte. Özellikle çocukların bu kimyasallara olan alerjen tepkileri pek çok anneyi daha doğal, ev yapımı temizlik malzemelerine yönlendiriyor. İşte bu yüzden sizler için ev yapımı doğal temizlik malzemeleri önerileri hazırladık.

Temizlik malzemeleri, mikroplarla savaşta en pratik yardımcılardır. Temizlik sonrası etrafta bıraktıkları güzel kokular onları daha cezbedici hale getirse de içerdikleri kimyasalların sağlığımıza olan olumsuz etkilerinden emin olamadığımız için riski de beraberinde getirmektedir. Bu riski ortadan kaldırmanın yolu bu temizlik ürünleri satın almamak olsa da sonuçta yerine bir alternatifte düşünmüş olmanız gerekiyor. Temizlik ürünlerinin içerdikleri zararlı kimyasallardan orta uzun vadede oluşacak sağlık sorunlarının yanında çocukların, pek yetişkinin de bu kimyasallara karşı aşırı hassasiyeti, alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. İşte tüm bu sebepler, başta da belirttiğim gibi bizleri doğal, ev yapımı temizlik malzemeleri kullanmaya yönlendiriyor. En basit anlatımla kokusundan hoşlanmasanız da sirke ile yer temizliğini yapmak bile daha çok hijyen sağladığı gibi pek çok ürüne kıyasla oldukça ekonomik bir seçimdir. Peki neler yapabiliriz, hangi temizlik ürünleri yerine kendi yaptıklarımızı koyabiliriz? İşte sizin için araştırıp, bir araya getirdiğim ev yapımı doğal temizlik malzemeleri,

Ev yapımı doğal temizlik malzemesi
Ev yapımı doğal temizlik malzemesi

1- Ev yapımı bulaşık deterjanı :

Daha çok tasarruf etmemizi sağladığı için sıklıkla bulaşık makinesini kullanmayı tercih etsem de zaman zaman elde bulaşık yıkadığım da oluyor. İşte elde bulaşık yıkarken kullanabileceğiniz ev yapımı bulaşık deterjanı önerisi. Gerekli malzemeler, 2,5 bardak kaynamış su, 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı çamaşır sodası, 2 çorba kaşığı beyaz sirke, 1/2’si rendelenmiş sabun (zeytinyağlı saf sabun olabilir) ve eğer istiyorsanız koku vermesi için 10-15 damla kadar esansiyel yağ (mesela lavanta)da katabilirsiniz. Bir kabın içerisine önce sıcak suyu koyup tüm malzemeleri yavaşça karıştırmaya başlayın. Hafifçe köpürecektir. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde bir şişeye koyabilirsiniz. İşte bulaşık deterjanınız hazır. Hem bulaşıklarınızı temizleyecek hem de ellerinize zarar vermeyecek! (kaynak : popsugar)

2- Halılar için kuru temizleme :

Pek çoğumuzun evinde duvardan duvara halılar var. Bu yüzden halıların temizliği ve miss gibi kokması çok daha önemli. İşte bunu sağlayacak ve evinizde olan malzemeleri kullanabileceğiniz yapımı kolay halılar için kuru temizleyici yapımı fikri.

Bu fikir için gerekli olan malzemeler, 2 su bardağı karbonat, 1/2 su bardağı mısır nişastası, 1/2 su bardağı mısır unu, 4 defne yaprağı, 1 yemek kaşığı karanfil (halınız miss gibi kokacak) ve bunların karıştıracağınız blender. (İsterseniz bunlara 1 yemek kaşığı boraks da ekleyebilirsiniz.) Karbonat, hem kiri toplayacak ve temizlenmesini sağlayacaktır. Tüm malzemeleri blender içine koyun ve tam karışmasını sağlayın. Bu karışımı serpme işlemi yapabileceğiniz bir kaba aktardığınızda aslında kuru, halı temizleme malzemeniz hazır hale geliyor. Bundan sonra yapmanız gereken gece yatmadan halı üzerine bolca bu karışımdan serpin ve tüm gece kalmasını sağlayın. Sabah tek yapmanız gereken elektrik süpürgesiyle hem temizleyiciyi hem de kirleri süpürmek. Bu aslında özellikle bir leke için değil, genel halı temizliği için kullanılabilecek bir ürün. (kaynak : popsugar)

halılar için temizleyici_mini

3- Halı lekeleri için doğal temizlik malzemesi :

Peki benim halı lekelerini çıkarmak için bir temizleme ürününe ihtiyacım varsa? Bunun için de kolay bir öneri sunmuşlar. Gerekli malzemeler; 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı (varsa kendi yaptığınızı kullanabilirsiniz), 1 yemek kaşığı beyaz sirke, 1 bardak ılık su, 1 çay kaşığı karbonat, bir sprey şişesi, 1 temiz havlu ve sünger.

Tüm malzemeleri karıştırmanız gerekecek. Sirke ve karbonat bir araya geldiğinde köpüreceği için önerim önce karbonat dışında tüm malzemeleri karıştın ve sprey şişesine koyun. Ardından sprey şişesine karbonatı koyup hemen kapağını kapatın. Sonrasında önce lekeli bölgenin üstünden elektirik süpürgesi ile geçin. Ardından süngerin aşındırıcı tarafıyla biraz ovalayın. Ardından hazırladığınız temizleyici kirli alana sıkın ve havlu ile nazikçe ovalayın. Havlu tüm kiri ve ıslaklığı çekene kaar bu işleme devam edin, gerekirse bir iki defa daha temizleyiciden sıkabilirsiniz. Kaynağının belirttiğine göre hemen etkisini görmeniz gerekiyormuş.

Bu ürün hemen her leke için kullanılabilirmiş. Ancak yine de size halınızın geri dönüşü olmayan bir yola girmemesi için lekenin küçük bir bölümünde deneyin derim ben (kaynak : popsugar)

 Ev yapımı doğal temizlik malzemesi
Ev yapımı doğal temizlik malzemesi

4- Giysiler için leke çıkarıcı :

Bence en çok ihtiyacımı olan leke çıkarıcı önerilerinden bir diğeri bana kalırsa. Yeni bir gömlek veya tişört alıyorsunuz. Bir yere giderken giyiyorsunuz ve hop yemek döküp hemen kirletiyoruz. İşte böyle durumlar için kullanabileceğiniz bir öneri var sırada.

Leke çıkarıcı için gerekli olan malzemeler, 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit (yani oksijenli su). Tüm bu malzemeleri bir tür macun kıvaına gelene kadar karıştırın. Ardından temiz bir sünger veya bir diş fırçası yardımıyla bu macunu leke üstüne sürün ve nazikçe ovalayın. Ardından yıkayın ve kurutun. Bu karışımın yağlı, çamurlu lekelerde işe yaradığı kanıtlanmış. Kullanılan malzemeler her ne kadar doğal olsa da hassas bir kumaşı olan veya sizin için çok önemli olan bir kıyafette direkt olarak denemeden önce küçük bir test yapmanızı öneririm. Bu durum aslında satın aldığınız leke çıkarıcılar için de kendi yaptıklarınız için de geçerli bir kural olsun. Geri dönüşü olmayan sonuçlar ile karşılaşmanızı istemem.(kaynak : popsugar)

giysiler için leke çıkarıcı_mini

5- Genel temizleyici yapımı :

Evin her yerinde farklı temizleyiciler kullanmak yerine, doğal, ev yapımı ve daha ekonomik tek bir temizleyici de kullanabilirsiniz. Dağınık ve tozlu tezgahlardan, kirli lavabolara kadar ev içerisindeki pek çok alanı bu genel temizleyici ile pırıl pırıl yapmak mümkün. İçeriğindeki boraks ile lekelerden kurtulacak, limon suyu ile miss gibi bir koku yayılacaktır.

Eviniz için genel bir temizleyici yapımında gerekli olan malzemeler, 1/2 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı Boraks, 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit(oksijenli su), 2 su bardağı sıcak su, 1 limon suyu, esansiyel yağ(isteğe bağlı -lavanta vb.), karıştırma kabı, çırpma teli ve sprey şişesi. Önce boraks ve sıcak suyu kaba ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar çırpın. Ardından tek tek diğer malzemeleri ekleyin. Kullanacağınız uçucu yağ sayesinde kokunun tüm eve yayılmasını da sağlayabilirsiniz. Tüm bu karışımı bir sprey şişesine koyduktan sonra genel temizleyici hazır hale geliyor. Lavabonuzu, mutfak tezgahınızı temizleyebilirsiniz. (kaynak : popsugar)

genel temizleyici_mini
Ev yapımı doğal temizlik malzemesi

6- Cam temizleyici yapımı :

Cam temizliği kadınların en çok önem verdiği alanlardan biridir. Yağışlı ve soğuk kış günlerini bir kenara koyduğumuz zaman ortalama ayda 2 kez camlar silinir. Pırıl pırıl camların ardından dışarıyı izlemenin keyfi de bir başkadır. Şimdiye kadar cam sil ile bu işleri yapıyorsanız işte sizin için daha ekonomik ve daha hijyenik bir cam temizleyicisi yapımı önerisi

Peki cam temizleyici için gerekli malzemelerimiz neler? 1 su bardağı beyaz sirke, 1 su bardağı su, 1/4 su bardağı taze limon suyu, bir kaç damla esansiyel yağ (isteğe bağlı). Sizlerle daha önce sirkenin ev temizliğinde ne kadar önemli bir malzeme olduğunu detaylıca anlatmıştım. Benim evimde hem beyaz sirke hem de elma sirkesi mutlaka bulunuyor. Beyaz sirkeyi daha çok ev temizliğinde elma sirkesini de saçlarım ve cildim için sıklıkla kullanıyorum. Sirke ile ilgili bu detayları da merak ediyorsanız BURADAN ilgili yazılara ulaşabilirsiniz. Gelelim bizim cam temizleyicisine, aslında tek yapmanız gereken tüm bu malzemeleri karıştırmak ve bir sprey şişesine koymak. Bu temizleyici hem geride leke bırakmayacak hem yeni lekelerin oluşmasını zorlaştıracak hem hijyen sağlayacak hem de tasarruf ettirecek. Hazırladığınız bu cam temizleyicisi duşa kabinleri ve aynalarınızı silmek için de kullanabilirsiniz. (kaynak : popsugar)

cam sil yapımı_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here