Doğal Sprey Temizleyici Yapımı

Bakteriler, mikroplarla mücadeledeki en büyük yardımcılarımız kuşkusuz temizlik malzemeleri. Ancak kimyasal içeriklerinden emin olamadığımız temizlik malzemeleri aslında sağlığımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. İşte, sizler için evin hemen her yerini temizlemek için kullanabileceğiniz ev yapımı doğal sprey temizleyici yapımı hazırladık...

2
2728

Bakteriler, mikroplarla mücadeledeki en büyük yardımcılarımız kuşkusuz temizlik malzemeleri. Ancak kimyasal içeriklerinden emin olamadığımız temizlik malzemeleri aslında sağlığımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. İşte, sizler için evin hemen her yerini temizlemek için kullanabileceğiniz ev yapımı doğal sprey temizleyici yapımı hazırladık…

Bakteriler, mikroplarla mücadeledeki en büyük yardımcılarımız kuşkusuz temizlik malzemeleridir. Ancak temizlik malzemesi olarak ne kullandığınız sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü kimyasal içeriklerinden emin olamadığımız temizlik malzemeleri aslında sağlığımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden bugün sizler için evin hemen her yerini temizlemek için kullanabileceğiniz ev yapımı doğal sprey temizleyici yapımı hazırladık.

Bazen nasıl akıp gittiğini anlayamadığımız hayat koşturması içerisinde mikroplarla savaşmak için temizlik ürünleri satın almak elbette en pratik olanı. Ancak özellikle çocukların içerdikleri kimyasallardan başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere çok fazla etkilendiklerini göz önüne almak gerekiyor. Bu yüzden satın almak kadar pratik olmasa da evinizde kolayca doğal temizlik malzemesi yapabilirsiniz. Üstelik bunun için kullanacağınız malzemelere ulaşmanız çok kolay.

Sizlerin de artık gerek ev temizliğinde gerekse güzellik için sıklıkla kullandığı sirke bu yazımızın da ana malzemesi. Ancak sirkenin kokusundan hoşlanmayanlar için başka malzemeler kullanarak daha hoş kokulu hale getireceğiz.

Ev Yapımı Doğal Sprey Temizleyici İçin Gerekli Malzemeler

ev yapımı doğal sprey temizleyici_mini

Az önce de belirttiğim gibi sprey temizleyici yapımı için ana malzememiz sirke. Ben özellikle temizlik için daha çok beyaz sirkeyi kullandığımdan size de öneririm. Ancak yoksa elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Sirkenin hem keskin kokusundan biraz olsun kurtulmak, temizlik sonrası evinizin sirke yerine hoş bir narenciye kokusu kalması için limon ve portakal kabukları kullanacağız. Biz bu sabah kahvaltı da kendimize greyfurt ve portakala suyu karışımı hazırlamıştık. Ben içerisine bu yüzden portakal, greyfurt ve limon kabukları ekledim.

Miktarlarından bahsetmem gerekirse, 1 portakal kabuğu, 1 greyfurt kabuğu bir tane de limon kabuğu kullandım. Yaklaşık 3 su bardağı da beyaz sirke kullandım. Siz sadece portakal ve limon kullanacaksanız 2 su bardağı beyaz sirke sizin için yeterli olacaktır.

Bunlar dışında bizim bu malzemeleri alacak kadar büyüklükte kapaklı bir kavanoza, bir de sprey şişesine ihtiyacımız olacak. Eğer eviniz için daha önce cam sil aldıysanız şişesini atmayın.

Ev Yapımı Doğal Sprey Temizleyici Yapımı

1- Öncelikle sprey temizleyicimizin kokulu alt tabanını oluşturmak için cam kavanozunuzun içine portakal, limonun kabuklarını koyun.

2- Ardından 2 bardak beyaz sirkeyi de kabukların üstüne kavanozun içine dökün.

3- Cam kavanozunuzun kapağını sıkıca kapatın. Ardından bu hazırladığımızı 1 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın.

4- 1 hafta sonra kavanozu açın. Kabuklarını bırakarak sıvıyı sprey şişenize alabilirsiniz. Artık doğal sprey temizleyici mükemmel bir şekilde hazır hale gelmiş oldu.

ev yapımı doğal sprey temizleyici yapımı_mini_mini

Daha kapağı açar açmaz da portakalın ve limonun kokusunu alıyor olacaksınız zaten. Limonun ve portakalın sahip olduğu asitin ve beyaz sirkenin etkisiyle mikroplara, bakterilere karşı güvenli ve mükemmel bir temizleyici yapmış olduğunuz gibi aynı zamanda çok hoş kokulu bir temizleyici elde etmiş oldunuz aslında.

Doğal Sprey Temizleyici Nerede Kullanılır?

Mutfak tezgahı, banyo lavabo, fayanslarından, duşa kabine, aynalara, ahşap mobilyalara ve camlara kadar hemen her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Camları ve aynaları silmek için bez yerine eski gazete kağıtlarını kullanmanızı öneririm. Leke kalmadan silmenizi sağlar, gazete kağıtları.

Burada ev yapımı doğal sprey temizleyici yapımından bahsettik. Aslında bulaşık deterjanından halı temizleyici, leke çıkarıcı gibi pek çok temizlik ürününü evde doğal malzemelerle kolayca yapabilirsiniz.

Eğer kolay ev yapımı doğal temizlik malzemeleri yazısını okumak istiyorsanız buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.—> Doğal Temizlik Malzemeleri

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here