Cadence Multisurface Boyalar ile Mutfak Dolabı Boyama

Cadence boyalar ile mutfak dolapları nasıl boyanır? Dolap kaplamaları kolayca nasıl sökülür? Dolap kulplarının delikleri nasıl kapatılır? Mutfak yenileme sürecine dair tüm detaylar, Cadence Multisurface Boyalar ile Mutfak Dolabı Boyama yazısıyla, esraninportresi’nde.

0
3282

Cadence boyalar ile mutfak dolapları nasıl boyanır? Dolap kaplamaları kolayca nasıl sökülür? Dolap kulplarının delikleri nasıl kapatılır? Mutfak yenileme sürecine dair tüm detaylar, Cadence Multisurface Boyalar ile Mutfak Dolabı Boyama yazısıyla, esraninportresi’nde.

Kaplamaları atmaya başlamış mutfak dolapları, kirlenmiş derz araları ve dolaplara sığmayan mutfak eşyaları…. Bir süredir tüm bunlardan şikayetçiydim. Mutfağı yenilemek için çeşitli markalarla dahi görüşmüş, fiyat almıştım. Ancak geçen sene bu sıralar hayatımızı değiştiren pandemi süreci ile birlikte tüm bunları askıya almak durumunda kalmıştım. Bu zorunlu süreç uzuyor ama benim mutfağa dair memnuniyetsizliğim giderek orada vakit geçirmek istememe durumuna doğru evriliyordu. Sonunda bu konuda net bir şeyler yapmam gerektiğine karar verip araştırmalara başladım. 

İnternette veya sosyal medyada dolap yenileme veya dolap boyama ile ilgili araştırmaya başladığınız zaman farklı boya markaları yanı sıra dolap kaplama seçenekleri olduğunu da görebilirsiniz. Dolap kaplama ile ilgili daha çok olumsuz yorumlara denk geldiğimden dolap boyamaya yöneldim. Kendin yap atölyelerimizde daha önce pek çok obje boyama temalı çalışmalar da yaptığımız için elimin de yatkın olduğunu düşünerek boya malzemesi araştırırken buldum kendimi….

Peki neden Cadence marka boya tercih ettim?

Açıkçası bu soruya teknik bir cevap veremeyeceğim. Ancak sonda söylemem gerekeni başta belirtmeliyim ki, sonuçlardan oldukça memnun kaldım. Araştırma sırasında en çok bu markanın ve yorumlarının karşıma çıkmış olması, daha önce küçük boyama çalışmalarında bu markayı zaten kullanmış olmam gibi basit bir cevabı var aslında.

Dolap Kaplamaları Nasıl Sökülür?

Şimdiye kadar pek çok Kendin-Yap projesi yapmış olmama rağmen mutfak yenileme sürecini başlatma kararı ardından bir süre elim gitmedi. Çünkü dolap kaplamalarının sökülmesi şarttı ve ben nasıl yapacağımı bilmediğim gibi bunun zor bir süreç olacağı endişesiyle durumdan kaçıyordum. Sonra yine biraz araştırınca bast bir saç kurutma makinası yardımıyla kaplamaların kolayca sökülebildiğini fark ettim. Detay aşamaları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaplamaları söktükten sonra mutlaka kayıt zımpara ile dairesel hareketlerle zımpara yapmakta fayda var. Böylelikle kaplamadan kalan kılçıkları da temizlemiş olursunuz.

Dolap Kulp Delikleri Nasıl Kapatılır?

Dolap kulplarını da değiştirmek aslında ilk kat boyayı sürdükten sonra aklıma gelmiş bir fikir olsa da bence en iyisi hiç boyama adımlarına geçmeden yapmak olacaktır. 

Peki ben kulpların deliklerini nasıl kapattım? 

Aslında videoda detaylarıyla anlatmış olsam da 5TL gibi bir fiyata nalburlarda kolayca bulabileceğiniz bir tamir macunu kullandım. 

Cadence MultiSurface ile Dolap Boyama 

Ben üst ve alt dolapları farklı renklerde yapmayı tercih ettim. Üst katta antik beyaz, altta soğuk gri rengini kullandım. Gri oldukça kolay kapatan bir renk olsa da hem beyazı hem de griyi 4 kat uyguladım. 

  • Özellikle ilk katın oldukça ince sürülmesi önemli. İlk kat için boyayı hazırlarken 3 e 1 gibi bir oranla suyla incelttim. Her katta su oranını azaltarak ilerledim ve son katta sadece boya kullandım. 
  • Her katı sürdükten sonra 24 saat bekledim ardından yine kağıt zımpara ile hafif ve dairesel hareketlerle zımparalama yaptım. Ardından da kuru bir bezle sildim. Başta da belirttiğim gibi 4 kat olarak boyaları sürdüm.
  • Boya aşamaları tamamlandıktan sonra vernikleme için araya 10 gün gibi bir süre koydum. (Boyanın biraz oturması için.)
  • Vernikleme benim için en stresli süreçti açıkçası. Dalgalı görünmemesi gerekliydi. Vernikleme yaparken, boyada ne kadar ince sürüyorsak verniği de aksine bol sürmek gerekli. İlk katta nispeten dalgalı bir görünüm elde etmek normal ki bu durum ikinci kat ile ortadan kalkıyor. İki kat arası 24 saat beklemek gerekiyor. Eğer yine dalgalı bir görünüm kalırsa yapılabilecek 2 seçenek var. Bir tanesi 1-3 oranında (vernik-boya) karıştırarak son bir kat sürmek. Diğeri de mat görünüm de severim derseniz, verniksiz tek kat boya sürmek.

Cadence vernik uygulaması için genelikle kadife rulo ile uygulama önerseler de ben saten rulo ile daha rahat ettim. 

Ne Kadar Cadence Boya Kullandım?

Boyalar için 2 tane 500ML (bir beyaz bir gri olarak) ve vernik olarak da 500ML 1 tane. Verniğim de boyalarım da arttı hatta. 

Boyama Sürecinde Temizlik Nasıl Olur?

Öncelikle ben boya yaparken etrafa bulaşmasın diye kağıt bantlardan da almıştım ama kullanmadım. Boyama sırasında boya bulaşırsa ıslak mendille hemen silerseniz kolayca çıkıyor. Ben stres yaşamak istemem diyorsanız da kağıt bantlar çok işinize yarayacaktır.

Diğer yandan boyadığım dolapları silmem gerektiğinde hafif nemli bir bez oldukça işimi gördü diyebilirim. Bastırmadığınız sürece de 15 dk sonra (hatta belki de daha da kısa sürede) boya kuruduğu için rahatlıkla silinebiliyor.

Fırçaların Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Her boyama sonrası su dolu bir leğen içinde en az 1 saa beklettim ve sonrasında suyun atında boyalar veya vernik iyice akana kadar yıkadım. 

Eski Kulpların Değişimi

Eski kulplar metalik griydi. Birkaç tanesini tekrar kullanmak üzere siyaha boyadım ve vernikledim. Diğer dolaplar içinse siyah çanak kulplar aldım (9TL den toplam 10tane)

Son olarak mutfağa 3 katlı yeni raf, ince bir kilim de eklendiğinde sonuç tam olarak aşağıda gördüğünüz gibi oldu. Mutfakta kullandığım tüm saklama kabı veya kilim gibi eşyalara da buradaki linkten ulaşabilirsiniz—> https://ty.gl/tg4qttao

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here