Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

Atkı, bere, kazak.. Bir şeyler ördünüz ve geriye minik bir yün yumağı kaldı. Kalan artık yünleri değerlendirmek için neler yapılabilir? İşte, eğlenceli, dekoratif ve kullanışlı fikirlerden oluşan artan yünleri değerlendirmenin yolları esraninportresi'nde.

0
5414

Atkı, bere, kazak.. Bir şeyler ördünüz ve geriye minik bir yün yumağı kaldı. Kalan artık yünleri değerlendirmek için neler yapılabilir? İşte, eğlenceli, dekoratif ve kullanışlı fikirlerden oluşan artan yünleri değerlendirmenin yolları esraninportresi’nde.

Artan yünleri değerlendirmenin yolları : Sonbahar-kış ayları örgü ayları gibidir. Sonbahar aylarında kışa hazırlık için başlanır kazak, atkı, hırka örmeye. Örgü örme işini pek beceremediğimi itiraf etmem gerek. Daha doğrusu çok sıkılıyorum ve sürekli yarım kalıyor başladıklarım. Bir işi yarım bırakmaktan da hoşlanmadığım için örgü örmemeyi tercih ediyorum. Ancak bir zaman önceki denemelerimden artan yünler mevcut evde ki, aslında onlar tam da bu konunun temelini oluşturuyorlar. Zaten örgü ören ve örgü örmeyi seven biriyseniz fazla artan yün kalmayabilir. Ancak önemli olan zaten kalan az miktardaki artan yünleri değerlendirmek. Vakitsizlikten ve pratik olanı sevdiğimden, en pratik şekilde artan yünler nasıl değerlendirilir diye bir araştırmaya giriştim. Oldukça eğlenceli ve sıcacık fikirler karşıma çıktı açıkçası. İşte, artan yünleri değerlendirmenin yolları

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

1 askıları yünle kaplama_mini

1- Elbise askıları için artan yünleri değerlendirme : Atkı, bere, kazak.. Bir şeyler ördünüz ve geriye minik bir yün yumağı kaldı. Zaten örgü ören ve örmeyi seven biriyseniz asla çöpe atmazsınız muhtemelen öreceğiniz başka şeylerde kullanmak üzere bir kenara koyarsınız. Aslında tam bu noktada uyarmalıyım ki, onun gibi örgülerden kalan minnak yünler uzunca bir süre bir sepetin içinde bekleyecekler ve hatta siz onlara bakacaksınız, onlar da size.

İşte tam böylesi artık yünleri değerlendirmek için eğlenceli, dekoratif ve kullanışlı bir fikir, elbise askıları. Özellikle plastik elbise askıları üzerine gömlek veya pantolon gibi kıyafetleri astığınız zaman kayıp, düşebilirler askıdan. Diğer yandan askıları daha renkli ve dekoratif hale getirmek de isteyebilirsiniz. Bunun için önerim kesinlikle artan yünler ile elbise askısını kaplamak. Direkt olarak yünleri askı üzerine sararak (tabii önce bir yapıştırıcı sürüp) bunu yapabileceğiniz gibi, yünleri örüp farklı bir desen ortaya çıkarıp yine askı üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu noktada yaratıcılık tamamen size ait!

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

2- Bardak altlığı yapmak için artan yünleri değerlendirme :: Eskiden yani ben küçükken halem veya rahmetli babaannem örgü örerken “kızsın, öğren bunları” diyerek benim de elime tutuştururlardı küçük birer şiş ve o zamanın artık yünlerini. İlk zamanlarda bende kazak örmem beklenmezdi elbette. Şimdilerde anlıyorum ki o zamanlarda bardak altlıkları bolca yapmışım meğerse ben. Parça parça yünleri birleştirir aynı resimdekiler gibi kare, yuvarlak veya dikdörtgen örgü parçaları yapardım. Benim bile sıkılmadan örgü örerek ortaya çıkarabileceğim eğlenceli bir fikir. Bu renkli ve eğlenceli bardak altlıkları, oldukça hoş bir hediye de olurlar bana kalırsa. Nihayetinde el işi göz nuru…

2 bardak altlığı yapımı_mini

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

3-kitap-ayıracı-kendin-yap-5_mini_mini

3- Kitap ayıracı yapmak için artan yünleri değerlendirme :: Daha önce hazırladığım, kitap ayracı yazısında çok beğendiğim ve bence burada da yer alması gereken bir fikir bana kalırsa. Ponponlu kitap ayracı yapmaktan bahsediyorum. Eğer ponpon yapmayı biliyorsanız (ki örgü örüyorsanız bilmeseniz dahi oldukça kolay yapacaksınızdır) çok eğlenceli bir fikir ve yünleri değerlendirmenin güzel bir yolu.

Eğer daha önce ponpon yapmadıysanız da gözünüz korkmasın çünkü çok kolay. Bunu yapmayı çok küçükkken bana halam öğretmişti. Öncelikle ne kadar büyüklükte bir ponpon istediğinize karar verin. Orta büyüklükte bir tane istiyorsanız 3 parmağınızın etrafında yülü dolayarak işe başlayın. Ortalama 90 kez (ipin kalınlığına göre daha çok ya da az da olabilir) parmaklarınızın etrafında doladıktan sonra ipi kesin. Sonra başka bir ipi ortasından geçirin ve bir top yumağına dönecek şekilde içinden geçirdiğiniz ipi, ip yumağı üzerinden düğümleyin. Kesme işlemine geçmeden önce kitap ayracının devamı olan, uzun bir ipi düğün attığınız yerden geçirip bağlamayı da unutmayın tabii.

4 kolay ponpon yapımı_mini

Geldik en zevkli aşamasına yani ponponu oluşturmak için makasla kırpmaya. Ne kadar kısaltırsanız ipleri, o kadar sık görünen bir ponpona sahip olursunuz. Ayraç mı…? Kesme işlemini tamamladığınızı düşündüğünüz an kitap ayracı hazır hale gelmiş oluyor.

Aslında “ponpon nasıl yapılır?” sorusunun pek çok farklı yöntemi var. Kartondan ponpon yapımı, elde ponpon yapımı, çatalla ponpon yapımı ve hatta tek seferde bir sürü ponpona sahip olmanızı sağlayacak çoklu ponpon yapımı… İşte, evde—> kolay ponpon yapımı yöntemleri esraninportresi’nde.

8 kolay ponpon yapımı_mini

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

4- Bardak tutacağı yapmak için artan yünleri değerlendirme : Burada yer alan fikirlerin hemen hepsi bana oldukça eğlenceli ve uygulanabilir geldi, dolayısıyla hepsini deneme potansiyeline de sahibim. Soğuk kış günlerinde en iyi dostunuz sıcacık bir fincan kahve, çay veya çikolata. İster evinizdeki fincanınız için düşünün isterseniz bir kahve dükkanlarından aldığınız karton bardaklar için ama hemen hepsi sıcak olmasından dolayı tutmak zor olabilir. Hem daha rahat tutmak hem de daha sevimli, eğlenceli hale getirmek için, artan yünlerden bardak tutacağı yapılabilir.

Her ne kadar şimdiye kadar yer alan fikirler, örgü örmeyi pek barındırmasa da küçük yünleri bir araya getirip, işe yarar küçük sonuçlar elde edilebilir. Bardak tutacağı bunlardan biriydi. Kalem kutusu, gözlük kutusu, bozuk para cüzdanı yapılabilecek diğer alternatifler olduğunu hatırlatmalıyım.

4 artık yünlerden neler yapılabilir_mini

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

5- Takı yapmak için artan yünleri değerlendirme : Takını kendin yap yazılarımda daha önce sıklıkla bahsettiğim seçeneklerden birinde sıra. Artık yünleri takıları süslemek, değiştirmek için kullanabilirsiniz. En basit örnek ile artık kullanmaktan sıkıldığınız tahta bilekliğinizin üzerini artık yünlerle kaplayabilirsiniz. Bunu yaparken tutuculuğu arttırmak için yapıştırıcı kullanmayı unutmayın.

Konuyu takıdan açtık madem bu sayfada, takı ile devam edelim. Artan yünleri kullanarak bir kolye yapabilirsiniz, hem de çok kolay şekilde. Bunun için yapmanız gereken, istediğiniz kalınlıkta üç uzun şerit örün ve ardından bu 3 şeridi saç örgüsü şeklinde örün. Uçlarına kolye klipslerini taktığınız zaman kolyeniz hazır olmuş olacak. Elbette bileklik ve kolye dışında küpe de yapabilirsiniz. Eğer biliyorsanız, küçük renkli çiçekler örüp küpe olarak kullanabilirsiniz.

5 artık yünlerden bileklik yapımı_mini

Artan Yünleri Değerlendirmenin Yolları

6 artık yünler nasıl değerlendirilir_mini

6- Dekorasyon ürünleri yapmak için artan yünleri değerlendirme : Aslında aklınıza fazla gelmeyecek evde bulunan pek çok malzemeyi yünlerle kaplayarak yeni farklı, dekoratif parçalar ortaya çıkarabilirsiniz. Buna bir örnek olarak vazoları verebilirim. Artık kullanmadığınız büyük bir süt şişesini veya yağ şişesini iyice temizledikten sonra tıpkı askı örneğinde olduğu gibi yün ile kaplayarak, dekoratif bir vazoya dönüştürebilirsiniz. Yapılacak şey, şişenin etrafına biraz tutkal sürmek ve yün ipleri tüm çevresi boyunca sarmak.

Pufunuzdan çok sıkıldınız ve biraz değiştirmeye karar verdiğinizi varsayalım. Kitap ayracı örneğindeki gibi pon ponlar yaparak pufu süsleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek de kapının dışına astığınız dekoratif parçaları, renkli yün iplerle süslemek olabilir.

Benim bulduklarım ve kolay yapılabilir olduklarını düşündüklerim şimdilik bu kadar. Sizin başka önerileriniz varsa lütfen benimle, dolayısıyla bizlerle yorumlar bölümünde lütfen paylaşın. Sizden gelenler ile ben çok daha mutlu oluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here