Aloe Vera Bitkisinden Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkarılır?

Aloe vera jel, yanıklar, kesikler ve diğer cilt rahatsızlıkları için harika bir şifacı olduğu gibi güzelleştirici özelliklere de sahiptir. Aloe vera jeli ayrıca saç kremi, makyaj temizleyici veya kaş jeli olarak kullanılabilmektedir. Peki, Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkarılır? Tüm detaylar, esraninportresi'nde.

0
8386

Aloe vera jel, yanıklar, kesikler ve diğer cilt rahatsızlıkları için harika bir şifacı olduğu gibi güzelleştirici özelliklere de sahiptir. Aloe vera jeli bitkisinden çıkararak daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Peki, Aloe Vera Bitkisi Nasıl Hasat Edilir, Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkarılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Aloe Vera’dan elde edeceğiniz jeli günlük nemlendiricinize veya şampuanınızın içine koyarak cilde ve saçlara muhteşem etkilerinden yararlanmak mümkün.

Aloe vera bitkisine karş ıayrı bir sempatim var açıkçası. Bunun en önemli nedeni, dikenli yapraklarıyla dikkat çeken bu aloe vera bitkisinin sihirli denilebilecek etkileri barındırması aslında. Aloe vera denilince akla ilk önce güneş yanıkları için kullanılması gelse de cilde ve saçlara faydaları da saymakla bitmiyor. En basit haliyle, bitkiden elde edeceğiniz jeli günlük nemlendiricinize veya şampuanınızın içine koyarak bu muhteşem etkilerinden yararlanmak mümkün. Evde aloe vera bakımı üzerine detaylı bilgileri paylaşmıştım şimdiyse Aloe Vera bitkisi nasıl hasat edilir ve çok faydalı aloe vera jeli nasıl çıkarılır detaylandıralım istiyorum. Böylelikle uzun yıllar bu bitkiyi canlı tutabilir ve bitkinin doğal güzellik sırlarından faydalanabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Hasat Edilir, Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkarılır?

Yanıklar, kesikler ve diğer cilt rahatsızlıkları için harika bir şifacı olduğu gibi güzelleştirici özelliklere de sahiptir. Bir dizi vitamin, mineral ve bitkisel besin maddesi sayesinde aloe vera tam bir anti-inflamatuar merkezidir. Ayrıca aloe vera tüketildiği zaman sindirime yardımcı olur, iltihabı azaltır ve sindirim sisteminin iyileşmesini destekler.

Kuşkusuz Aloe vera jeli satın alabilirsiniz ancak bitkisinden elde edeceğiniz jelden daha fazla fayda sağlarsınız. Peki bu jel nasıl çıkarılır? Bunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz ki aynı zamanda aşağıda da detaylandıracağım;

  • Bitkinin yaprakları içerisinden kalın ve büyük olanlardan bir tane seçin. (Çünkü daha olgunlaşmışlardır ve daha fazla jel elde edebilirsiniz)
  • Dibe yakın bir noktadan kesin. Besinlerin çoğu gövdeye yakın yerleştirildiği için, yaprağı mümkün olduğunca gövdeye yakın kesmek gereklidir.
  • Sarı öz suyu yapraktan temizleyin. Daha sonra yaprağı durulayın ve kurulayın.
  • Yaprağı düz bir yüzeye yerleştirin ve cildin üst kısmını çıkarmak için tırtıklı bir bıçak kullanın.
  • Yaprakları ters çevirin ve alt parçasını çıkarın. Kalan sapı atın.
  • Jeli doğrudan cilde uygulayabilir, nemlendiricinize ekleyebilir, kesiklere veya yaralara uygulayın.
  • Aloe vera jeli ayrıca saç kremi, makyaj temizleyici veya kaş jeli olarak kullanılabilmektedir.
  • Bunu göz önünde bulundurarak, bir aloe yaprağına ihtiyacınız olduğunda (mümkün olduğunca gövdeye yakın bir şekilde) bir kesik atın. Ardından yaprağı bir bıçakla yarıp, bir çay kaşığı ile içindeki jeli çıkarabilirsiniz.

Tüm jeli hemen kullanamayacağınız durumlarda, birkaç günlüğüne buzdolabına atmaktan çekinmeyin ama uzun süre beklemesine de izin vermeyin. Uzun süreli depolama için, yaprağı (deri ile veya derisiz) kesin ve katılaşana kadar dondurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here