Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

Yaz aylarındaki zararlı etkiler, şekil almayan veya donuk görünen saçlara sebep olabilir. Islak saçlar için saç modelleri ve tatil yerinde saçlara fazla zaman harcamadan yapılabilen bakım önerileri yanı sıra yaz ayları saç sorunları ile nasıl baş edebileceğimizin çözümleri, esraninportresi'nde.

0
368

Yazın sıcak ve güneşin etkisiyle zarar gören saçlar, devreye deniz ve havuz gibi etmenler dahil olduğunda, tahmin ettiğimizden daha fazla etkileniyor. Bu etkiler, zaman içerisinde oluşan kırıklar, şekil almayan saçlar veya donuk görünen saçlar olarak kısacası saç sorunları olarak karşımıza çıkıyor. İşte ıslak saçlar için saç modelleri ve tatil yerinde saçlara fazla zaman harcamadan yapılabilen bakım önerileri yanı sıra yaz ayları saç sorunları ile nasıl baş edebileceğimizin çözümleri…

Yazın sıcak ve güneşin etkisiyle zarar gören saçlar, devreye deniz ve havuz gibi etmenler dahil olduğunda, tahmin ettiğimizden daha fazla etkileniyor. Belki tatil döneminde bu zararlı etkileri anlayamasak da, zaman içerisinde oluşan kırıklar, şekil almayan saçlar veya donuk görünen saçlar olarak kısacası saç sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan, tatilde olduğumuzdan sık suya girip çıkmaktan dolayı tüm gün ıslak saçlarla geçirebiliyoruz. Bu yüzden ıslak saçlar için saç modelleri olarak neler yapabileceğimizi, tatil yerinde saçımıza ekstra zaman harcamadan nasıl bakım yapabileceğimizi, saç sorunları ile nasıl baş edebileceğimizi ve gündüzden geceye geçerken yapabileceğimiz pratik saç modellerini bilmemiz gerekiyor.

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

yazın saç sorunları_mini

1- Saçı yıkadıktan sonra kurutmak için vaktiniz yoksa

Özellikle tatil bölgelerinde havuz başında veya deniz kenarında genelde saçlar ıslak kalır, eğer benim gibi yüzmeyi seviyorsanız. Hal böyle olunca ıslak saç ile pratik saç modelleri nasıl yaparız biliyor olmak önemli. Sonuçta deniz kenarında olmak varken ayna karşısında vaktinizi harcamak istemezsiniz sanırım. Hatta ayna olmadan saçınıza şekil verebilmeli ve saçınızdan emin olmak zorundasınız.

ıslak saçlar için saç modeli_mini

İşte ıslak saç ile yapabileceğiniz oldukça pratik saç modeli. Yapmanız gereken saçı tepeden at kuyruğu toplamak, ardından saçı 2 bölüme ayırıp bir düğüm atın. Eğer saçınız uzunsa üzerine bir düğüm daha atın. Saç uçlarını tel toka ile sabitlediğiniz zaman oldukça şık saç topuzu hazor hale geliyor. Bunun gibi pek çok saç modeli yapmak mümkün ıslak saçlar ile. Daha fazlası için —-> Islak Saçlar için Saç Modelleri

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

2- Nemli havlu ile saç bukleleri

ıslak havlu_mini

Bunu saç sorunları adı altında paylaşmak çok doğru olmasa da işimize yarayacak pratik bilgilerden olduğu için yer vermek istedim. Yeni öğrendiğim, deneme fırsatı bulamadığım ama kolay olduğunu düşündüğüm bir ipucu paylaşacağım sizinle. Biz şimdiye kadar ıslak saçın kurumasını beklediğimizde saç dalgaları elde etmekten konuştuk. Peki, saçımız kuru ve ısı kullanmadan daha az zaman içerisinde saçımızda dalgalar görmek istiyoruz diyelim. Ne yapacağız?

Öncellikle saçı örün veya saçı bükerek sabitleyin. Sonra, bir havluyu su dolu sprey şişesi kullanarak ıslatın (fazla değil, nemlenmiş olacak kadar). Ardından bu havluyu başınıza sarın ve havlunun başınızda kurumasına izin verin (nemli olacağı için daha kısa zamanda kuruyacaktır) Bu yöntem, nemin saça geçmesine ve daha kolay şekil almasına yardımcı oluyormuş. Benden yöntemi bulması sizden denemesi…! (bende en kısa zamanda deneyeceğim bu arada)

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

3- Yaz için pratik saç dalgası yapmak istiyorsanız

pratik saç dalgası yapmak_mini

Sizler ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama yaz aylarında sıcaktan dolayı fön veya maşa yapmak bana epey zor geliyor. Zira daha yaparken terleyip, saçlarım eski kabarık haline dönüveriyor. Bu yüzden ısı kullanmadan saçlarda dalga elde edebilmek gerekiyor.

Bunun için en pratik yöntemlerden biri kuşkusuz saçları özellikle ıslakken örmek. Bu şekilde saçlarınız kuruduğunda, doğal saç dalgası elde etmiş olursunuz. Bir diğer yöntem ise, saçı ikiye ayırıp yukarıda gösterildiği gibi bükerek, tepede sabitleyip bu şekilde kurumasını beklemek. Hangisi size daha kolay geliyorsa onu seçebilirsiniz.

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

4- Saç bandı ile saç dalgaları

kolay saç dalgası_mini

Uzun saçlar ile birlikte kısa saçlara sahip olanlarında yapabileceği pratik bir yöntem bu. Saç bandı kullanarak ıslak saçlarla şık bir saç modeli elde ederken, saçınız kuruyup açtığınızda da doğal saç dalgaları elde etmiş oluyorsunuz.

Yapmanız gereken saç bandı taktıktan sonra, saçı saç bandı etrafında dolamak. Saçınız ıslakken bunu yaparsanız ve böyle kurumasına izin verirseniz, yukarıdakinden daha iyi saç dalgaları elde edersiniz. Dahası eğer ertesi gün işiniz varsa ve kolay hazırlanmak istiyorsanız gece böyle yatarak, sabah kolayca şekillenmiş saçlar elde edebilirsiniz.

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

5- Tuzlu su ve klorun zararlı etkilerinden saçı korumak

kıvırcık ve kabaran saçlar için_mini

Yazın saça en çok zarar veren etkenlerden biridir denizin tuzlu suyu ve havuzun kloru. Onların zararlı etkilerini aza indirmenin yollarından biri, denize veya havuza girmeden önce duşa girmek ve saçları normal su ile ıslatmış olmak. Çünkü böylelikle, saç telleri bu suyu emecek ve diğer zararlı kimyasalları çok daha az emecektir diyor uzmanlar.

6- Saçların rengini açmak ve ışık katmak

Saçların rengini açmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri kuru papatya bir diğeri limon suyu. Tatil bölgesinde kuru papatya bulmak zor olabileceğinden limon suyu en çok tercih edilen yöntem oluyor. Yapılması gereken, limon suyunu saçlara sürmek. Saçlarınız güneşe maruz kaldıkça rengi yavaş yavaş açılacaktır. Sadece bu yöntemin saçları kurutabileceğini ihtimallere katarak, sonrasında saçları nemlendiren çözümler üretmeyi atlamayın derim.

Yaz Ayları Saç Sorunları ve Çözümleri

7- Kıvırcık ve elektriklenen saçlar

Kıvırcık birde üstüne kabaran saçlara sahipseniz, yazın saçları kontrol altına almak daha zor olabilir ve bu da ciddi bir saç sorunları arasına girebilir. Hal böyle olunca bazı önlemler almanız gerekebilir. Bu yüzden öncelikle, saçı kurulamak için havlu yerine tişört kullanmak gerekiyor. Bunu sadece kıvırcık saçı olanlar değil, tüm saç tipleri yapabilir aslında. Bu saçın elektriklenmesini önleyen ve daha az kabarmasını sağlayan bir yöntemdir. diğer yandan plastik tarak kullanmamak saçların elektriklenmesini önlemeye yardımcıdır.

yazın saç bakımı_mini

8- Kuruyan ve çabuk kırılan saçlara

Yaz aylarındaki saç sorunları başında gelir genellikle kuruyan ve kırılan saçlar. Yazın saç bakımı yapmanın en kolay yolu. Özellikle saç uçlarının kırılmasını, saçların kurumasını engellemek ve saçlara bakım yapmak için saç kremi kullanabilirsiniz. Havuz kenarında otururken saç uçlarına saç kremi sürün ve öyle kalsın. Sıcak hava ile birlikte saça daha iyi nüfus edecek ve saçlara iyi bir bakım yapacaktır.

(kaynak : cosmopolitan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here