Doğal Taşıyıcı ve Uçucu Yağlar ile Faydaları

Şeftali çekirdeği yağı, kuşburnu yağı, biberiye yağı, badem yağı ve nicesi... Cilde, saçlara ve genel sağlığa faydaları nedeniyle son zamanlarda en çok kullanılan doğal taşıyıcı ve ucu yağlar ile bunlarla bakım önerileri, esraninportresi'nde.

0
1865

Doğal Taşıyıcı ve Uçucu Yağlar ile Faydaları

5- Badem Yağının Faydaları 

İşte, en çok bilinen doğal yağ türlerinden biri badem yağıdır. Tatlı ve acı badem olmak üzere 2 farklı türden elde edilen badem yağı mevcuttur. Bizlerin, gerek cilt gerekse saç bakımı için kullandığımız türü, tatlı badem yağıdır. Badem yağının en büyük özelliği, yüksek oranda E vitamini içermesidir. Bu sebepten de hem cilt hem de saç için sıklıkla badem yağı kullanılmaktadır. Tıpkı biberiye yağı gibi, faydaları tek bir sayfaya sığamayacak kadar fazla. Bu yüzden kısaca bahsedeceğim burada. İlerleyen günlerde uygulama alanları ve nasıl uygulayacağınızla ilgili ayrıca bir yazı paylaşmayı planlıyorum.

Kozmetik ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılan badem yağının, yüksek miktarda A ve K vitamini içermesi, onu sağlık açısından önemli hale getirmektedir. Bunun dışında farklı miktarlarda yağlar ve önemli sayılacak miktarda protein içermektedir. Badem yağı, cildin nemlenmesine yardımcı olur, tahrişi giderir ve iltihabı alır. Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olur, daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Badem yağı ayrıca, dudaklardaki çatlaklığı giderir ve cilt döküntülerini engeller. Yatmadan önce göz etraflarındaki kararmış kısımlara badem yağı uygulamanız kararmaların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Badem yağı, sedef ve egzama hastalıklarına da iyi gelmektedir. Cilt iltihaplarına ve kızarıklıklara karşı çok etkilidir. 

5 badem yağı_mini

Badem yağı, cilt sağlığı kadar saç sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağladığı gibi, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olup, dökülme sorunlarını da ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle kuru saçlar için, hint ve zeytin yağını badem yağı ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bunu, haftada bir kere tekrar ederek ilerlemeniz durumunda 4-5 hafta sonra aradaki farkı görebilirsiniz. Badem yağı, saçlarınızın maksimum derecede nemlenmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır. Bunların yanında, kepek sorununun ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here