Doğal Taşıyıcı ve Uçucu Yağlar ile Faydaları

Şeftali çekirdeği yağı, kuşburnu yağı, biberiye yağı, badem yağı ve nicesi... Cilde, saçlara ve genel sağlığa faydaları nedeniyle son zamanlarda en çok kullanılan doğal taşıyıcı ve ucu yağlar ile bunlarla bakım önerileri, esraninportresi'nde.

0
1886

Şeftali çekirdeği yağı, kuşburnu yağı, biberiye yağı, badem yağı ve nicesi… Cilde, saçlara ve genel sağlığa faydaları nedeniyle son zamanlarda en çok kullanılan doğal taşıyıcı ve uçucu yağlar ile cilde uygulama önerileri esraninportresi’nde.

Doğal bitkisel yağlar çoğu zaman satın aldığımız kozmetik ürünlerinden veya ilaçlardan daha etkili olabilmektedir. Diğer yandan, içeriğindeki kimyasallardan emin olmadığımız için, kullanmaktan tereddüt ettiğimiz durumlarda da bitkisel yağlar kullanmak daha doğru bir alternatif olabilmektedir. Sizlerle zaman zaman doğal taşıyıcı ve uçucu yağlar ile doğal yağların faydaları üzerine detaylı yazılar paylaşmaya çalışıyorum. İşte yine, benzer bir yazı ile karşınızdayım. Daha önce duymadığımız veya duysak dahi faydaları ve kullanım alanları üzerine pek kafa yormadığımız birkaç taşıyıcı ve uçucu yağlar üzerine bir yazı hazırladım. Şeftali çekirdeği yağı, kuşburnu yağı, biberiye yağı gibi uçucu yağlar ile genel özelliklerinden ve faydalarından bahsediyor olacağım.

Doğal Uçucu Yağlar Yüze Nasıl Uygulanmalı?

Yüz, doğal yağların en çok kullanıldığı alanlardan biri. Hep söylenen, yağların masaj yapılarak, cildin iyice emmesini sağlamak gerektiği olsa dahi, ne kadar düzgün ve doğru yapılırsa, yaptığınız bakımdan alacağınız sonuç o kadar etkili olacaktır. Yaptığınız yüz masajı sayesinde, derideki kan dolaşımını artırılarak, cildin pembe beyaz bir görünüm kazanması ve kırışıklıkların gecikmesine yardımcı olmuş olursunuz.

7 yağlar yüze nasıl sürülmeli_mini

Resim aslında her şeyi anlaşılır kılıyor. Yağı yüzünüze sürdükten sonra, aşağıdan yukarıya dairesel hareketlerle, çok fazla basınç uygulamadan masaj yaparak, yağın iyice emilmesini sağlıyorsunuz. Söz konusu olan göz altlarına ve göz çevresine yağı uygulamak olduğu zaman, parmak uçlarınızla küçük dokunuşlar yaparak yağı veya göz kremini sürüyor olmak önemlidir.

Doğal Taşıyıcı ve Uçucu Yağlar ile Faydaları

doğal yağların faydaları_mini

Öncelikle belirtmeliyim ki, buradaki bilgileri hazırlarken pek çok faydalı kaynaktan yararlandım ve kullananların elde ettikleri sonuçları göz önüne almaya çalıştım. Ancak hamile olanlar, emzirenler, ciddi rahatsızlıkları olanlar bu uçucu yağlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışsınlar. Böylesi durumlarınız yoksa bile ve ilk defa kullanacaksanız, mutlaka öncesinde cildinizin veya saçınızın küçük bir bölümünde kendi testinizi yapmanızı öneririm. Sizler artık iyi biliyorsunuz ama yine de hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum, her doğal bitki, yağ veya besinler herkeste farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Bu yüzden az önce aktardığım uyarıları göz önüne almanızı rica ediyorum.

1- Şeftali Çekirdeği Yağı Faydaları

Kırışıklık giderici bir krem arıyorsanız veya göz etrafındaki halkalardan, kırışıklıklardan şikayetçiyseniz, mutlaka şeftali çekirdeği yağı kullanmalı veya bu yağı içinde barındıran bir krem seçmelisiniz. Cildi canlandırma ve germe etkisi ile etkili sonuç veren bir yağdır. Adından da anlaşılacağı üzere, şeftali meyvesinin çekirdeğinden elde edilen yağın detaylarına geçmeden önce, meyvenin kendisinden de bahsetmek istiyorum. Şeftali, uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olmakla birlikte, A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini barındırmaktadır. Ayrıca boron, betakaroten ve C vitamini içerir ki, beta-karoten A vitamininin yapı taşıdır.

1 şeftali çekirdeği yağı_mini

Şeftali çekirdeği yağı açık sarı renkli ve neredeyse kokusuzdur. Şeftali çekirdeği yağının faydaları sıralanırsa, öncelikle bol miktarda idrar söktürür, kabızlığı, giderir. Susuzluğu giderip, vücuda serinlik verir. Safra kesesi ve böbrekler için faydalı olan bu yağ, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırırken aynı zamanda hazmı kolaylaştırır, bağırsakları yumuşatır.

Gelelim bu yağın esas kullanım sebebine, cilt üzerindeki muhteşem etkilerine. “Yağ gibi olmayan yağ” olarak nitelendirilen bu doğal esansiyel yağlar, ciltte yağlılık etkisi oluşturmaması sebebiyle böyle anılmakta. Gözenekleri tıkamadan, cildi temizlemesi sebebiyle yağlı ciltler için uygundur. Kolay ve hızlı emilmesi sebebiyle her yaştaki ve her türlü cilt için uygun olduğu belirtilmekte. Cilt yüzeyine dairesel hareketlerle yedirilerek sürülmelidir. A, B ve E vitaminlerince çok zengindir. Cildi yüksek oranda nemlendirme ve elastikiyet kazandırma özelliğine sahip olduğundan derin göz çevresi ve dudak kırışıklıklarında, masajda rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal Taşıyıcı ve Uçucu Yağlar ile Faydaları

2- Kuşburnu Yağı Faydaları

Kozmetik sektöründe, bir hayli önemli yere sahip olan, bir başka doğal yağ var sırada. Kuşburnu çiçeklerinden elde edilen kuşburnu yağı, içerisinde Omega 6, Omega 3 ve A vitamini barındırmaktadır. Kuşburnu yağının cilt için faydaları keşfedildikten sonra, pek çok kozmetik markası ürünlerinde bu yağa yer vermiş.

Kurşburnu yağı, cilt tarafından kolayca ve hızlı bir şekilde emildiği için etkisini de hızla göstermektedir. İçerisinde bulunan E vitamini cilt için gereken nemi sağlamaktadır. Cilde kolay nüfus etmesi sayesinde, cilt hücrelerini harekete geçirip, cildin tekrar canlanmasını sağlar. Kuşburnu yağı, yaşlanma ile oluşan kırışıklıkları azaltır ve ince çizgileirn oluşmasını engeller. Özellikle göz çevresi ve ağız çevresinde oluşan deformasyonu önlemektedir. Kış aylarında direkt olarak cilde uygularsanız, adeta cilde bir kalkan görevi göreceğinden, dış etkenlerden cildin kurumasını ve soğuktan etkilenmesini engeller.

2 kuşburnu yağı_mini

Kuşburnu yağının cilde uygulanması, her cilt tipi için farklıdır. Karma veya kuru cilt tipine sahipseniz, kuşburnu yağı ile bakımı yaptıktan sonra yıkamadan üzerine makyaj uygulayabilirsiniz. Cildiniz çok yağlı ise,yağ ile bakımı yaptıktan sonra 15-20 dakika bekleyin ve cildinizi güzelce yıkayın. Gün içerisinde 1 kez uygulamanın yeterli olduğu bu yağı, tüm vücut için kullanabilirsiniz. Son olarak, kalıcı makyaj sağlamak için etkili bir yağdır. Çünkü, kuşburnu yağı sayesinde makyaj akması gibi sorunlar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here