Siyah Noktalar için Doğal Çözümler

Ciltteki yağ bezlerinin fazla yağ üretmesi sonucu oluşan siyah noktalar, kullandığınız kötü kozmetik ürünlerinden, aşırı terlemeden, hormonsal değişimlerden dolayı artış gösterebiliyor. Peki, siyah noktalardan nasıl kurtuluruz? Siyah noktalar için doğal çözüm yöntemleri, esraninportresi'nde.

13
4209

Ciltteki yağ bezlerinin fazla yağ üretmesi sonucu oluşan siyah noktalar, kullandığınız kötü kozmetik ürünlerinden, aşırı terlemeden, hormonsal değişimlerden dolayı artış gösterebiliyor. Peki, siyah noktalardan nasıl kurtuluruz? Siyah noktalar için doğal çözüm yöntemleri, esraninportresi’nde.

Siyah noktalar, neredeyse hepimizin zaman zaman katlanmak zorunda olduğumuz, can sıkıcı bir sorundur. Siyah noktalar, cildi besleyen yağ bezlerinin tıkanması sonucu meydana gelirler. Genel olarak sağlığımızı etkilemeseler dahi, sivilcelerin ilk belirtileri arasındadır. Ciltte bulunan yağ bezlerinin gereğinden  fazla yağ üretmesi sonucu oluşan siyah noktalar, belirli dönemlerde ve belirli sebeplerle artış gösterebilirler. Eğer, temizlenmez veya tedavi edilmezlerse istenmeyen sivilce oluşumları söz konusu olabilir. 

siyah noktalar_mini

Siyah noktalar için doğal çözümler neler olabilir bakmadan önce biraz neden arttığından bahsetmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü sorun oluştuktan sonra çözmeye çalışmaktansa, sorunun oluşmaması için önlem almak daha kolay bana kalırsa. Örneğin, kullandığınız kötü kozmetik ürünlerinden, aşırı terlemeden, hormonsal değişimlerden dolayı siyah noktalar artış gösterebiliyor. Gelelim siyah noktalar için doğal çözüm yöntemlerine

Cilt temizliği, siyah nokta veya sivilce sorunu söz konusu olmasa da oldukça önemli. Günde iki kez, sabah akşam olmak üzere cilt temizliğini yapmak gerekiyor. Bu konuda yapabileceğiniz en güzel ve en doğal yöntemlerden biri buhar banyosudur. Evde buhar banyosu yapmak cilt gözeneklerinin açılması ve temizlenmesi için oldukça faydalıdır.

buhar banyosu_mini

Buhar banyosu için, önce kendinize büyükçe bir kase bulun. İçerisine kaynamış su ekleyin. Hatta içerisine atacağınız birkaç papatya cildinizin daha yumuşak olmasına yardımcı olacaktır.  Kaynayan suyun buharına cildinizi 3-5 dakika kadar tutmanız gerekecek. Böylelikle, cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlamış olacaksınız. Ardından siyah noktaları temizlemek için diğer uygulamalara geçebilirsiniz.

Siyah noktalar ile mücadele konusunda pek çok doğal çözüm var. Çözümlerin hepsinin doğal olması insanın deneme konusundaki cesaretini arttırıyor. Ancak benim önerim direkt olarak uygulamak yerine, önce küçük bir test yapmanız yönünde. Diğer yandan her yöntemin faydalı olmasını da beklememek gerektiği kanısındayım. Çünkü herkesin cilt yapısı farklı. Neyse bu kadar detay açıklamadan sonra, kullananların veya uygulayanların yarar gördüklerini söyledikleri, siyah noktalar için doğal çözüm yöntemlerinde sıra.

siyah nokta maskesi_mini

Yumurtalı Maske : Bu maske için ihtiyacınız olanlar yumurta beyazı, ince kağıt mendil ve fırça. Önce yumurta beyazını ayırın. Beyazını bir miktar çırptıktan sonra, bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. Ardından peçeteyi (gözleri ve ağız bölümün kesip çıkarttıktan sonra) yüzünüze kırışık kalmayacak şekilde yapıştırıyorsunuz. Bu ince kağıt mendilin üzerine bir kat daha yumurta beyazından sürün. Tamamen kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra, yukarıya doğru hareketle yavaşça maskeyi yüzünüzden çıkarıp, ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi tüm yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi sadece siyah noktaların yoğunlaştığı burun üstü ya T bölgesine de uygulayabilirsiniz. Böyle bir durumda peçeteyi o bölgeyi kapsayacak kadar kesmeniz yeterli olacaktır. Benim ilk defa duyduğum bir yöntem açıkçası. O yüzden deneyen olursa, benimle sonuçlarını paylaşmanızı rica ediyorum. Eğer cildiniz kuru ise, bu işlemin ardından nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Limon, Bal ve Karbonat Maskesi : Evinizde bulunan 3 doğal malzemeyi kullanarak bir peeling hazırlamak mümkün. Bunun için bir kabın içerisine, yarım yemek kaşığı bal, 2 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı karbonatı ekleyin. Bunları macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bir pamuklu bez yardımıyla ilgili bölgeye bu karışımı sürün. 2-5 dakika arası bekledikten sonra soğuk su ile durulayın ve nemlendiricinizi uygulayın

siyah noktaları çıkarmak için_mini

Bir kap içerisinde karıştırıp, maske gibi uygulamak yerine direk limonu kullanarak da uygulayabilirsiniz. Bir limonu ikiye kesip üzerine, biraz bal biraz karbonat koyup, direk limonu yüzünüze sürerek uygulamak mümkün. Dairesel hareketle, masaj yaparak uygulayacaksınız. Böylelikle doğal peeling yapmış olacaksınız. 

face1_mini

Karbonat : Karbonat tek başına cilt için pek çok fayda barındırmaktadır. Siyah noktalar ile mücadele ederken aynı şekilde karbonatı kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisine eşit miktarda karbonat ve ekleyin. Macun kıvamına gelmesinin ardından (su miktarını kıvama göre arttırıp azaltabilirsiniz) siyah noktaların olduğu bölüme sürün. 15 dakika kadar iyice kurumasını bekledikten sonra ılık su ile nazikçe ve dairesel hareketlerle yıkayın. Siyah noktalar üzerinde etkili bu uygulamadan sonra mutlaka nemlendiricinizi sürün.

Bal, Tarçın Maskesi : Bal ve tarçının karşımından oluşan maske oldukça güçlü bir cilt bakım ürünü haline gelmektedir. Tarçın, siyah noktaların oluşmasına sebep olan ciilt üzerinde biriken sebumu  temizlemeye yardımcı olur. 1 yemek kaşığı bal içerisine, 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyin ve karıştırarak kalın bir mavu haline getirin. İlgili bölgeye karışımı sürün ve yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Ardından önce ılık su ve sonra soğuk su ile maskeyi temizleyin. 

bal ve tarçınlı maske_miniYoğurtlu Karbonat Maskesi : Karbonat faydaları üzerine daha önce detaylı bilgiler paylaşmıştım. Cilt üzerindeki renk açıcı özelliği, leke ve izleri hafifletmek konusunda başarısı sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. İşte, doğal peeling etkisi olacak, siyah noktaları azaltacak, cildi arındırıp yenilenmesini sağlayacak güzel bir maske tarifinde sıra. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Karıştırırken kabardığını fark edeceksiniz. Tüm yüzünüze veya sadece sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölüme uygulayın. Maske kuruduktan sonra, yavaş yavaş elinizle soyun. Ardından önce ılık su ile yıkamalı en sonunda da soğuk su ile şok etkisi yaratmalısınız. Siyah noktaları hangi maskeyi kullanarak olursa olsun temizledikten sonra mutlaka soğuk su ile yıkayarak gözeneklerin küçülmesini sağlamalısınız. yoğurtlu karbonat maskesi_mini

Bu tarifi haftada bir uygulayabilirsiniz. Cildiniz çok hassas ve çok kuru ise karbonatı çok dikkatli kullanmanız gerektiğini unutmayın. Yüzünüzde yara, iltihaplı sivilce ve uçuk gibi açık yaralar varsa bunu asla uygulamayın. 

UYARI: Bu sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez. Sizlerle paylaştığım önerileri her ne kadar içerikleri doğal dahi olsa, uygulamadan önce mutlaka cildinizde test edin. Her cilt tipi farklıdır ve farklı alerjik tepkiler verebilir. Beklenmeyen bir etki gördüğünüz zaman uygulamaktan vazgeçmelisiniz. Son olarak paylaştığım bilgilerin herhangi bir hastalığı tedavi amaçlı veya bir teşhis koymaya çalışmadığımı bilmelisiniz.

13 YORUMLAR

  1. Ben bu maskeyi daha önce yaptım ve gerçekten sonuç çok guzel tavsiye ederim kurumuş peceteyi yüzden sıyırmak hafif bir acı veriyor ama peceteye baktığınız da da çıkan siyah noktaları görüyorsunuz

  2. bakın arkadaşlar yüzüme şimdi karbonatlı maske yaptım ve inanılmaz bir şekilde yüzüm kızardı kabardı va cayır cayır yanıyo ve çok korkuyorum.neden böle oldu bana yardımcı olun lütfen neden böle oluyorr yardımm admin..

    • Merhaba,

      Cildiniz hassas olduğu için fazla tepki vermiş olabilir. Bir süre bu maskeyi yapmayın elbette ve her zamanki gibi nemlendiricini sürüp normal bakımını yap. Hemen yıkadıysanız kısa bir zaman sonra geçecektir. Tüm yazılarda da belirttiğim gibi her cildin hassasiyet gösterdikleri farklı olabiliyor. Yani kullandığınız ürünün doğal olması bunu değiştirmiyor. O yüzden tüm alanda maskeleri uygulamadan önce küçük bir alanda test etmenizi öneriyorum zaten.

  3. siyah noktalar için yumurta maskesini ben denedim ve gerçektende muhteşem. denedigim hiçbir krem bi İşe yaramazken ama basitinden çok iyi sonuç aldim. ve herkese tavsiye ediyorum. ayrica maddi durumundan çok zordayim ve tabiki bundan dolayi yüzümdeki siyah noktalardan kurtulmam çok zordu para harcamadan güzel görünmek muhteşem. esra abla çok teşekkür ederim sizin sayenizde güzel görünümlere kavuştum kuafore hiç gidemedim çünkü oğrenciyim ve okul ihtiyaçlarimi karşilayamazken kuaföre gidemiyordum. ama sizin sayenizde güzel hissediyorum. çook teşekkür ediyorum

  4. meraba esra abla bi sorunum var yüzum de sivilce benzeri küçük şeyler çikiyor ve bundan çok rahatsizim ve bunun için bi oneriniz varmi ve bide hep tahriş var bundan nasil kurtulabilirim , lutfen vevab verebilirmisiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here