Saç ve Cilt için Argan Yağı Faydaları

Argan yağı saça faydaları ile son zamanlarda en çok konuşulan doğal yağlardan biri. Ancak saçlar dışında argan yağının cilde faydaları da oldukça fazladır. Peki, argan yağı saç bakımı veya cilt bakımı için nasıl kulanılır? Saç ve Cilt için Argan Yağı Faydaları esraninportresi'nde.

0
869

Argan yağının saça faydaları ile son zamanlarda en çok konuşulan doğal yağlardan biri. Ancak saçlar dışında argan yağının cilde faydaları da oldukça fazladır. Peki, argan yağı saç bakımı veya cilt bakımı için nasıl kulanılır? Saç ve Cilt için Argan Yağı Faydaları esraninportresi’nde.

Adeta kulaktan kulağa yayılarak, son zamanlarda oldukça popüler olan, bir kez kullananın bir daha vazgeçemediği, argan yağının faydaları üzerine konuşmak gerekiyor. Popülerliğinin ve faydalarının farkına varılmasının ardından, pek çok kozmetik ürününün de içeriğine giren bu yağ, argan ağacı tohumlarından elde ediliyor ve aslında çok ilginçtir ki bu ağaç ülkemizde yetişmiyor. Fas’ta yetişen argan ağacı sayesinde faydalandığımız bu yağın üretimi, pek de o kadar kolay değil. Bu özellik, onu olduğundan daha kıymetli hale getiriyor tabii.

Biz, argan yağının saça faydaları ile tanısak da, argan yağının cilde faydası aslında saça olduğundan çok daha fazladır. Argan yağı, yüksek oranda E vitamini  ki  zeytinyağının 3 katına tekabül ediyor, cilt altı yağı ve steroller gibi çeşitli bileşikler içeriyor. Taşıdığı antioksidan özelliği de oldukça yüksek üstelik. Bu özelliklerinden dolayı özellikle, argan ağacının yetiştiği bölgedeki yöre halkı, ağaçtan elde ettiğini argan yağını, deri enfeksiyonları, böcek ısırıkları ve cilt döküntüleri gibi sorunları tedavi etmek için uzun yıllardır kullanıyorlar. 

Saç ve Cilt için Argan Yağının Faydaları

argan yağının cilde faydaları_mini

Argan yağının saça faydaları arasında saçları besleyerek, kırıkları engellemesi ve özellikle yıpranmış, donuk saçlara parlaklık kazandırması sayılabilir. Argan yağının cilde faydaları arasında en önemlileri, cildi sıkılaştırır ve göz altı kırışıklıkları da dahil olmak üzere, kırışıklıkları önler, hem kuru hem de yağlı ciltler kullanabilir, tahriş ve iltihabı azaltır, çatlakların önlenmesinde etkilidir ve de cilt hücrelerini yenileyerek cildinizi canlandırır.

Bu kadar ciddi faydaları olan bu yağı, saçta ve yaz cildimizde nasıl kullanacağımızı da iyi biliyor olmamız gerekiyor. Bu yüzden argan yağı faydaları ile birlikte, argan yağı cilt bakımı ve saç bakımı için nasıl kullanılır bir araya getirdim. İşte size, argan yağı kullanma sebepleri ve kullanma rehberi;

Argan Yağı ile Cilt Bakımı

1- Argan yağını cildi temizlemek için kullanırken, aslında oldukça parlak sonuçlar veren çift temizlik yöntemini kullanıyoruz. Bunun için önce, 3-4 damla argan yağının parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle sürün ve pamukla yüzünüzü yine dairesel hareketlerle silin. Yaklaşık 1 dakika sonra, tercih ettiğiniz bir temizleme jeli ile yüzünüzü yıkayın.

2- Argan yağını tonik gibi de kullanmak mümkün. Yüzünüzü bir temizleme jeli ile yıkadıktan sonra, bir kaç damla argan yağını parmaklarınızla yüzünüze sürebilirsiniz.

3- Argan yağı kuru bir yağdır. Yani hiç bir şekilde yağlılık hissiyatı vermez ama cilt tarafından kolaylıkla emildiğinden çok güzel nemlendirir. Cildinizin parlaklığını alması için, makyaj malzemenizin içine, güneş kreme, fondötene, bir iki damla argan yağı ekleyebilirsiniz.

4- Özellikle jilet ile tüylerinizi almak durumunda kaldıysanız, işlem sonrasında tam bir yatıştırıcı ve tahrişi özelliği olan argan yağını kullanabilirsiniz.

argan yağı cilde faydaları_mini

1- Tüm gece cildinizi nemlendirmesi için argan yağı kullanabilirsiniz. Çift etki için öneri, argan yağını yüze sürüp emmesini bekledikten sonra, gece kreminizi uygulamanız yönünde

2- Özellikle kış aylarında maruz kaldığımız soğuk hava ve rüzgarın sonucu olarak oluşmuş kurumu ve çatlamış dudaklar ile mücadele de argan yağı çok etkilidir. Az miktarda alacağınız yağı dudaklarınıza sürmek ve bunu düzenli olarak yapmak yeterli olacaktır.

3- Argan yağını, düzenli olarak uyguladığınız cilt maskesinin içerisine ekleyerek de etkilerinden faydalanabilirsiniz.

argan yağı faydaları_mini

Argan Yağı ile Saç Bakımı

1- Özellikle saçlarınız hafif nemli iken argan yağı ile yapacağınız bakım, hem saçların güçlenmesini sağlar hemde saç uçlarının kırılmasını engeller. Avucunuza alacağınız bir kaç damla argan yağını nazikçe, ağırlıklı olarak saç uçları olmak üzere, masaj yaparak saçlarınıza yedirmeniz yeterli olacaktır

2- Düzgün ve düzenli kullanmanız halinde saçlarınızın giderek güçlendiğini ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz. Argan yağı saçlarınızı parlak ve yumuşacık yapacaktır. Ayrıca ısıya karşı iyi bir korucudur. Maşa ve fön öncesi uygulayarak saçı korumak mümkün. Son olarak saçın kabarmasını önlendiğini de eklemek gerek.

3- Argan yağını, saç için gece maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Saç maskesi olarak, gece saçta argan yağı bırakarak, besinlerin emilimi için daha fazla zaman vermiş olursunuz ki bu da, saça yararlarını maksimize etmeye yardımcı olur. Bunun için saç diplerinden uçlarına kadar bol miktarda argan yağını uygulayın ve saçınıza bir bone geçirin ya da streç filmle sarın. Sabah kalktığınızda şampuan ile durulayın.

argan yağının saça faydaları_mini

Argan Yağı ile Vücut Bakımı

1- Vücudunuzun en çok kuruyan dirsek bölgesi gibi yerlerini nemlendirmek için de argan yağı kullanılabilir. Dirsekler, dizler, topuk, ayak, tırnaklar.. Pek çok nemlendiriciden daha etkilidir.

2- Özellikle de kırılgan bir tırnak yapınız varsa, argan yağı ile bakım yapmayı mutlaka deneyin derim. Bunun için eşit miktarlarda argan yağı ve limon suyunu karıştırıp, içerisine ellerinizi tırnaklarınızı sokun. 15-20 dk. beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez yapabileceğiniz bu bakımı düzenli uygulayarak daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

3- Özellikle banyo sonrası cildinizi nemlendirmek için argan yağını kullanmanızı öneririm. Banyodan çıktıktan sonra, halen nemli olan cildinize uygulayın ve bir süre, cildin emmesi için izin vermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca, vücut losyonunun içine de argan yağını ekleyerek de kullanmak da mümkün.

argan yağı ne için kullanılır_mini

Argan Yağı ile Peeling

Cildi ölü derilerden arındırmak, daha sağlıklı ve daha genç cilt görünümünü elde edebilmek için peeling yapmak önemlidir. Argan yağını da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Bunun için bir kaç damla argan yağını, vanilya özü ve kahverengi şeker içerisine eklemeniz gerekiyor. Bu karışımı nazikçe, dairesel hareketlerle, ellerinize, bacaklarınıza uygulayabilirsiniz. Cildinizde hafif bir kızarıklık oluşacak aynı zamanda da argan yağı etkisiyle nemlendirilmiş olacaktır.  Ilık su ile yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

argan yağı ile peeling_mini

Argan Yağı ile Kırışıklıklarla Mücadele

1- Cildi nemlendirmek ve kırışıklıkları azaltmak için argan yağı sürün. Yaşlanma etkilerini normal ve düzenli kullanımı ile azaltmak mümkün. Uygulamak oldukça basit, masaj yaparak yağı ilgili bölgeye sürüyorsunuz. 

argan yağının faydaları_mini

2/3- En başta da belirttiğim gibi en büyük etkilerinden biri yaraları, çatlakları, kırışıklıkları önlemesi ve iyileştirmesi olarak biliniyor. Tüm bunlar için en doğal olanını bulmaya çalışın tabii argan yağının. Bunun için aktarlara başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here