Parfüm Kalıcılığını Arttırmanın Sırları

Doğru parfüm seçimi yapabilmek kadar önemlidir parfümün nasıl kullanıldığını, vücudun hangi bölümlerine parfümü sıkmak gerektiğini bilmek... Erkek, kadın parfümü fark etmeksizin, gündüz ve gece olmak üzere tüm gün boyunca parfümün bize eşlik etmesini sağlamak için parfüm kalıcılığını arttırmanın sırları, esraninportresi'nde.

0
283

Doğru parfüm seçimi yapabilmek kadar önemlidir parfümün nasıl kullanıldığını, vücudun hangi bölümlerine parfümü sıkmak gerektiğini bilmek… Erkek, kadın parfümü fark etmeksizin, gündüz ve gece olmak üzere tüm gün boyunca parfümün bize eşlik etmesini sağlamak için parfüm kalıcılığını arttırmanın sırları, esraninportresi’nde.

Doğru parfüm seçiminin etrafımızdakilerin dikkatini hemen çekmeyi başaran şeylerden biri olduğuna sanırım hem fikiriz. Gece ve gündüz olmak üzere tüm gün boyunca bize eşlik edecek, vücudumuzun doğal kokusunu tamamlayan, kalıcılığı yüksek, iyi bir parfüm seçimi bu nedenle çok önemlidir. Öncelikle kadın parfümü, erkek parfümü fark etmeksizin kişinin kendine en uygun olanı bulması şarttır. Eau de Parfum, Eau de Toilette veya parfüm esansı gibi parfüm seçenekleri içerisinden hangisini kullanacağımızı da mevsime, gideceğimiz yere veya birlikte olacağımız kişilere göre değiştirmemiz gerekebilir. Peki, her ne kullanırsak kullanalım, sahip olduğumuz parfüm kalıcılığını arttırmanın ipuçları neler? 

Öncelikle parfümlerle ilgili birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum;

  • Eğer elinizdeki, “Eau de Parfum” ise, bunlar %10–%20 arasında aromatik bileşikler içerir ki bunların kokusu genellikle daha uzun süre dayanır ve dolayısıyla daha pahalıdır. Diğer yandan “Eau de Toilette” ler ise, %5–%15 arasında aromatik bileşikler içerir. Bunlar “parfüm” kadar kalıcı değildir, dolayısıyla daha ucuzdur.
  • Parfümleri sabit sıcaklıkta, serin ve karanlık bir yerde saklamak en önemli unsurlardan biridir. 
  • Doğal kokunuzla eşleşen parfümü bulmak kalıcılık noktasında en önemli unsurlardan biridir. Çünkü, cildin pH seviyesinin parfümün kokusu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu nedenledir ki, arkadaşınızda beğendiğiniz bir koku sizde istediğiniz etkiyi ve güzelliği bırakmayabilir. 
  • Hormonal değişikliklerin baş gösterdiği hamilelik ve menopoz gibi  dönemlerde vücudunuzdaki parfüm kokusu etkilenebilir.
  • Cildin pH’ının değişmesine neden olabilecek, yaşam tarzı alışkanlıklarındaki değişimler de parfüm kokusunun veya kalıcılığının etkilenmesine neden olabilir. 

Parfümler hakkında önemli olduğunu düşündüğüm bu küçük bilgileri de paylaştıktan sonra, parfümlerden daha iyi verim almanızı sağlayacak ipuçlarına geçiş yapabiliriz.  

Parfüm Kalıcılığını Arttırmanın Sırları

1. Doğru Mesafe – Parfümün tüm cilde daha iyi yayılması, konsantre bir sıvı şeklinde bir yerde birikip kalmaması için ciltten yaklaşık 20 cm uzaktan püskürtmek en iyi yollardan biridir.

2. Banyodan Sonra Temiz Cilde – Yapılan ılık bir duştan sonra cilt,  gözenekleri açılmış olacağından, parfümü en iyi şekilde emmeye hazır hale gelir. Ayrıca, parfümün kokusu temiz cilt üzerinde daha iyi ve daha uzun süre kalıcıdır. 

3. Banyo sırasında kullandığınız şampuan, duş jeli gibi ürünlerin ve duş sonrası süreceğiniz nemlendirici kremin kokusu, parfümün kokusundan daha baskın olmamalıdır. Mümkün olduğunca kokusuz veya az kokusu olan ürünler seçin. Daha kalıcı parfüm kokusu için, parfümün kokusunu içeren, parfüme özel üretilen nemlendirici kremleri de kullanabilirsiniz.

4. Nabız noktalarınıza vazelin veya vücut losyonu sürün – Parfüm hafif yağlı ciltlerde her zaman daha iyi kalır. Bu nedenle parfümü sıkmadan önce parfümü cildinizde “haps etmeye” yardımcı olmak için biraz kokusuz vücut losyonu veya vazelin uygulamalısınız. Seçtiğiniz vazelin veya losyonun kendi parfümü olmamasına da özen göstermelisiniz. 

5. Parfümleri banyoda saklamayın – Parfümün verimini etkileyen bir faktör bu… Nem, ısı ve ışık, parfümün bileşenlerin parçalanmasına ve kalitesinin düşmesine neden olabilir ve bu da kokunun tende kalacağı süreyi etkileyebilir. Bu nedenle parfümleri sadece dolap veya çekmece içleri gibi karanlık ve kuru yerlerde saklamanız önemlidir.

6. Parfümü ovalamayın – Parfümü püskürttükten sonra ovmak, kokusunu değiştirebilir ve kademeli olarak salınması gereken en iyi kokuların çok hızlı bir şekilde kaybolup gitmesine neden olabilir. Bu da cilt üzerinde daha az süre kalacağı anlamına gelebilir.

7. Parfümü nabız noktalarınıza püskürtün – Parfümler, kan akışının güçlü olduğu ve vücut sıcaklığının daha sıcak olduğu yerlere püskürttüklerinde daha belirgin bir kokuyu, daha uzun süre yayarlar. Bu nedenle bilek içi, kulak arkası, boyun altı, dirsek içi, göbek bölgesi ve hatta dizlerinizin arkası parfüm sıkmak için idealdir.

8. Saçınıza parfüm püskürtün – Saçınızı taramadan önce fırçaya bir miktar parfüm sıkabilirsiniz. Bu, saça zarar vermeden saçta hoş bir kokulu bırakacaktır.

9. Parfüm satın alırken – Yeni bir parfüm satın almadan önce kokuları denemek üzere gittiğiniz mağazada, parfüm ilk sıkıldığında aldığınız koku parfümün üst notasıdır ve en uçucu esans bu notada kullanılır. Parfümün gerçekte teninizde nasıl kokacağını,  diğer notalarının teninizde nasıl duracağını anlamak için gün boyu kalmasına izin vermelisiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here