Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Dikdörtgen, uzun, yuvarlak veya kalp yüz şekli... Makyaj ile istenilen mükemmel görünümü elde edebilmek için yüz şekline uygun makyaj tekniklerini kullanmamak, ten rengi, göz rengi gibi kriterlerinize uygun renk seçimleri yapmamış olmak gereklidir. Yüz şeklini belirleme ve Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri, esraninportresi'nde.

0
1931

Dikdörtgen, uzun, yuvarlak veya kalp yüz şekli… Makyaj ile istenilen mükemmel görünümü elde edebilmek için yüz şekline uygun makyaj tekniklerini kullanmamak, ten rengi, göz rengi gibi kriterlerinize uygun renk seçimleri yapmamış olmak gereklidir. Yüz şeklini belirleme ve Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri, esraninportresi’nde.

Hayranı olduğumuz ünlülerin veya dergide, internette gördüğümüz modellerin makyajlarını beğenip, kopyalamaya çalışıyoruz. İyi sonuçlar ortaya çıksa da tam olarak istediğimiz görünümü de elde edemeyebiliyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden biri kuşkusuz yüz şekline uygun makyaj tekniklerini kullanmamak, ten rengi, göz rengi gibi kriterlerinize uygun renk seçimleri yapmamış olmak.

Makyaj yaparken sahip olduğunuz yüz şekline uygun seçimler yapabilmek için öncelikle yüzünüzü iyi tanımalı ve şeklini belirlemelisiniz. Temel olarak yüz şeklimi nasıl belirlerim sorusunun cevabı için 3 noktaya odaklanmanız gerekiyor. Bunlar;

 • Yüzün en geniş kısmı.
 • Çenenin şekli.
 • Yüzün uzunluğu.

Bu 3 ölçüme bağlı olarak, uzun-kare, uzun-oval, elmas gibi pek çok farklı yüz şekli ortaya çıkabilmektedir. Bu başka bir yazı konusu olduğu için burada detaya girmeden, yüz şekillerine göre makyaj önerilerini detaylandırmaya hemen başlıyorum.

Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Yüz şekline göre makyaj yapmanın en temel ve önemli adımı yüz kontürlemedir. Yüzünüzü doğru şekilde kontürlediğiniz zaman yuvarlak yüz şeklini daha uzun, daha ince, sivri çene kemiğinizi daha yuvarlak göstermek gibi dokunuşları yapmış olursunuz.

Yüz kontürü, aydınlatıcı (highlighter) ve kapatıcılarla (bronzer/concealer) yapılan bir tür makyaj hilesidir. Yüzün belirli kısımlarını aydınlatıp, belirli kısımlarını koyu kapatıcı veya bronzer ile gölgelendirerek yüz hatlarını belirginleştirme, küçültme ya da öne çıkarma işlemine yüz kontürleme uygulaması adı verilmektedir.

Peki, yüz şekline göre kontür için gerekli makyaj malzemeleri neler?

Makyaj ile yüz kontürleme işlemi yapabilmek için fondöten, allık veya bronzlaştırıcı, kapatıcı kullanabilirsiniz. Yaptığım işlem belirgin olsun diyorsanız cilt renginin iki ton koyusu olan bir ürün kullanmak kontürleme açısından gereklidir. Ancak günlük hayatta, belli belirsiz, abartısız bir görünüm istiyorsanız cilt renginin bir ton koyusuda yeterli olacaktır. Seçtiğiniz ürünlerin ışıltılı değil, mat olmasına dikkat edin. Fırça olarak da daha açılı fırçalar tercih etmeniz, kolay uygulamanızı sağlar. Bu işlemleri yaparken isteğimiz, keskin hatlardan ziyade, yumuşak geçişler olduğundan, ürünleri yüzünüzde iyice dağıttığınızdan emin olmakta fayda var. Kısacası önemli olan yüz şekline göre kontür yaptığınızın belli olmaması ve mümkün olduğunca doğal görünmesidir.

Yüz kontürleme konusuna dair daha önce oldukça detaylı bir yazı hazırlamıştık. “Yüz Şekline Göre Kontür Nasıl Olmalı?” sorusuna cevap olacak tüm bilgileri okumak için–> Yüz şekline göre kontür nasıl olmalı?

1- Oval Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri :

En yaygın yüz şekli “Oval” dir. Oval yüzler fazla kontür gerektirmeyen, sadece kemiklerin vurgulanmasının yeterli olduğu, işlemlerin kolay olduğu yüzlerdir.

 • Eğer yüzünüzün oval yapısından biraz daha keskin hatlı bir yapıya geçiş yapmak istiyorsanız birinci hedef, yüzün oval etkisini en aza indirgemek için yüzün uzun görünmesini sağlamaktır. Çoğu oval yüz sivri ve keskin hatlara sahip değildir. Fondöteni uyguladıktan sonra yapabileceğiniz şey, bronzlaştırıcı ile kontür uygulamaktır.
 • Burnunuzun geniş olduğunu düşünüyor ve daraltmak istiyorsanız, burnunuzun her iki yanına ince bir hat halinde brozlaştırıcı/kapatıcı uygulayın. Bu şekilde, burnunuzun kenarlarında gölge efekti elde edersiniz. Burnunuz daha ince yüzünüz de daha ince görünecektir. Bu, her makyaj sanatçısının oval şekilli yüzleri için uyguladığı bir makyaj ipucudur.

 • Yüksek kemerli kaşlar, yüze daha oval bir şekil verebilir. Bu nedenle eğer gerekiyorsa, kaş kemiklerinin doğal şeklini takip ederek kaş kemiği üzerine aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 • Gözler veya dudaklar için makyaj yaparken, bir tanesini daha basit tutarak gözler veya dudaklardan herhangi birine konsantre olun.
 • Allığı elmacık kemiklerinizin çok üstüne sürerseniz, porselen bebek gibi görünürsünüz. Fazla alt bölümlere kaçarsanız da olduğunuzdan daha yaşlı görünme riski taşırsınız. Aslında genelde bilinen elmacık kemiklerinin hemen altına allığın uygulanmasıdır.
 • Ve bir şey daha, çenenizin kenarlarında da biraz allık kullanabilirsiniz. Bu, bu etkiyi arttıracaktır!

En çok zorlandığımız yerlerden biri göz makyajı. Çünkü bazılarımız birbirine yakın gözler, bazılarımız aksine birbirine uzak gözlerin sahibi. Ayrıca, yuvarlak gözler, dar gözler, çukur gözler, düşük kapaklı gözler, aşağı düşük gözler gibi farklı göz tipleri var. İşte bugün sizler için–> göz şekline göre makyaj önerileri

2- Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri :

Yüzünüz dikdörtgense, en başta amacınız, oval göstermek olacaktır. Bunun için yazının en başında belirttiğim yüz şekline uygun kontürleme tekniğini kullanmalısınız.

 • Kaşların düz olmak yerine hafif kavisli şekil almasını sağlayın. Bu, yüzünüzün biraz daha oval ve yuvarlak görünmesini sağlayacaktır.
 • Yanaklarınızı hafifçe içeri çekerek hafif bir gölge kullanın ve elmacık kemikleri üzerine bir ton daha koyu bir gölge kullanın.
 • Kirpiklerinizi daha büyük ve daha dramatik hale getirin. Bu noktada takme kirpikler de kullanabilirsiniz. Daha kıvrık görünmeleri için kirpik kıvırıcı kullanın.
 • Dudaklarınızın dolgun görünmesi de önemlidir. Bu, yüzünüzün dolgun görünmesi için de önemlidir.
 • Yüzün keskin kenarlarını en aza indirin (çene kenarları gibi).
 • Burun kenarlarında gölgelenme kullanmayın. Burun kemiğinin üst kısmına bir miktar bronzlaştırıcı uygulayın.

3- Kalp Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri :

Kalp şeklindeki yüzler hakkında konuşurken örnek verilebilecek en iyi ünlü, Reese Witherspoon’dur.

 • Kalp şeklindeki çoğu yüz gibi, inceltilmiş bir çene çizgisi ve geniş alnınız varsa ilk odak, alnının genişliğine dikkat çekmemektir. Bu yüz şeklini dengelemek için bazı özellikleri vurgulayabilir ve başkalarını da biraz yumuşatmanız gerekecektir.

 • Şakaklarınızın iki yanı boyunca ve çenenin altına bir bronzlaştırıcı veya bir fondöten (cilt tonunızdan bir ton daha koyu) uygulayın. Vurgulayıcı/aydınlatıcıyı burun üzerinde de kullanın.
 • Gözlerinizden ziyade dudaklarınızı doldurun. Odak dudaklarınızda kalacaktır ve görünümde denge sağlayacaktır. Parlak veya koyu bir ruj kullanabilirsiniz.
 • Gözleri çok dumanlı hale getirmeyin, Dumanlı göz makyajı istiyorsanız da daha açık renk tonları kullanın.
 • Elmacık kemiklerinizi bir bronzlaştırıcıyla konturlayın.

4- Elmas Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri :

Farklı yüz şekillerine makyaj yapmanın en büyük kaygısı, çok orantısız olabilmeleri nedeniyle istenilen göz kamaştırıcı görünümün elde edilmesinin zor olabilmesidir.

 • Bu yüz şekli için, yüzünüzün merkezini aydınlatacak makyajı yapmalısınız ki bu da yüzünüzün merkezine dikkat çekecektir. Daha açık ton fondöten veya aydınlatıcı pudra, bu efekti kolaylıkla elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Yüzün orta kısmına dikkat çekmek için alın, alnınızın ortasına, burun köprüsüne ve çenenin ortasına uygulayın.
 • Bronzlaştırıcı bir pudra veya biraz daha koyu bir fondöten kullanarak, alın genişliğini en aza indirgemek ve yüzü daha orantılı bir görünüm elde etmek için alnınızın tepe noktasını, çene ucunu ve elmacık kemiklerinin altını konturlandırın.

5- Yuvarlak Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri :

Yuvarlak yüzün uzunluğu ve genişliği eşittir. Makyaj söz konusu olduğunda, uzunluk yanılsaması yaratmanız gerekir. Bu yüz şekli için şekillendirme hepsinden çok daha önemlidir.

 • Bir bronzlaştırıcı/kapatıcı, şakaklara ve çene çizgisinin altına bir kontur olarak uygulanabilir. Bunu yapmak oval yüz yanılsamasını yaratacaktır. Ayrıca alnınızı, gözlerin altındaki alanı ve çenenizi, yüzünüzün merkezine dikkat çekmek için aydınlatın.
 • Elmacık kemiklerinin hemen altına bir keskinleştirme yapmak için bir bronzer uygulanabilir. Ardından mükemmel şekillerini vurgulamak için doğrudan yanaklardaki elmacık kemiklerine allık uygulayabilirsiniz. Zayıflama efekti vermek için allıkları yukarı doğru vuruşlara uygulayın.
 • Parlak renkler yalnızca yüzün yuvarlaklığını vurgular. Bu yüzden renkler konusunda biraz dikkatli olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here