Maskara “Rimel” Nasıl Sürülür?

Maskara, gözlerin öne çıkması için kullandığımız makyaj malzemesidir. Bir marka isminden hareketle maskara yerine "rimel" kelimesi kullanılmakla birlikte, kirpiklerin uzun, dolgun veya daha gür görünmeleri için vazgeçilmezdir. Düzgün rimel sürmek, dağılmasını önlemek ve daha dolgun kirpikler elde etmek için maskara sürmenin püf noktalarını, Maskara "Rimel" Nasıl Sürülür? yazısıyla bir araya getirdik.

0
4956

Maskara, gözlerin öne çıkması için kullandığımız makyaj malzemesidir. Bir marka isminden hareketle maskara yerine “rimel” kelimesi kullanılmakla birlikte, kirpiklerin uzun, dolgun veya daha gür görünmeleri için vazgeçilmezdir. Düzgün rimel sürmek, dağılmasını önlemek ve daha dolgun kirpikler elde etmek için maskara sürmenin püf noktalarını, Maskara “Rimel” Nasıl Sürülür? yazısıyla bir araya getirdik.

Pek çok kadının en çok kullandığı makyaj malzemelerinden biridir, maskara. Biz daha çok bir marka isminden ilham ile maskara yerine rimel kelimesini kullansak da kirpiklerin uzun, dolgun veya daha gür görünmeleri için vazgeçilmezdir. Özellikle makyaj yapmaya zamanınızın kalmadığı anlarda bir dudak parlatıcısına ek olarak kullanacağınız maskara ile istediğiniz güzel görünümü elde edebilirsiniz. Diğer yandan gözlerin daha büyük görünmesi, kirpiklerin dolgun ve kıvrımlı olmasıyla da bağlantılıdır. Gözleri ortaya çıkaracak güzel bir göz makyajı için de bir profesyonel gibi maskara nasıl uygulanır bilmek isteriz.

Kirpiklerin dolgun görünmesi veya daha uzun görünmesi için maskara makyajınızdaki son dokunuş olacak ve görünüşünüzü tamamlayacaktır. Ancak, uygun olmayan bir uygulama görüntünüzü de bozabilir. Maskaranın kirpiklerde topak topak kalması, göz etrafına leke bırakması veya gözlerinizdeki sulanmayla hemen akması gözleri çekici olmaktan çok korkunç gösterebilir. İşte, tüm bunları önlemek, düzgün maskara sürmek, dağılmasını önlemek ve daha dolgun kirpikler elde etmek için maskara uygulamanın püf noktalarını sizin için bir araya getirdim.

Profesyonel gibi iyi bir maskara uygulaması için muhtemelen ihtiyacınız olabilecek malzemeler; kirpik kıvırıcısı, bebek pudrası, sevdiğiniz bir maskara olacaktır. Şimdi gelelim adım adım detaylara…

Maskara “Rimel” Nasıl Sürülür?

maskara nasıl sürülür

Maskara uygulamadan önce dikkat edilecekler;

1. Adım: Doğru Maskarayı Seçme

Her şeyden önce ihtiyacınıza uygun maskara türünü seçmelisiniz. Yani kirpiklerinizin kıvrımlı ve dolgun mu veya uzun mu görünmesini istediğinizi düşünün. Ayrıca her marka farklı bir özellikte öne çıkabilir. Bu noktada araştırmak ve denemek daha çok önem kazanıyor.

Bir de tabii renk konusu var. Popüler seçenek gözlerin daha parlak görünmelerini sağladığı için siyah renktir. Ancak, sarı saçlarınız varsa, o zaman kahverengi maskara daha iyi bir seçenek olabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli bir belirleyici faktör, suya karşı dayanıklılık özelliği. Gerçekten bütün gün bozulmadan kalmasını istediğiniz bir maskara olsa bile iyi karar vermeniz gerekiyor. Çünkü suya dayanıklı maskaraların kirpikleri fazla kurutma ve makyajı temizleme aşamasında zorlanmanıza sebep olma gibi ek özellikleri de bulunuyor.

2. Adım: Hazırlık

Makyaj uygulamasına başlamadan önce gözlerinizi hazırlamak gerekir. Her zaman temizlenmiş bir alanla işlemlere başlayın. Cilt üzerindeki yağ veya kir, daha başlamadan önce bile görünümünüzü bozabilir. Bu yüzden, gözlerdeki eski makyajın tüm izlerini kaldırdığınızdan emin olun ve bir tonik ve nemlendirici ile rutininizi takip edin.

rimel nasıl sürülür

Bir göz çevresi bazı gerçekten önemlidir, çünkü makyajınız için bir temel oluşturur ve eğer göz farı uygulayacaksanız, farın dayanıklılığını arttıracağı gibi deri katmanları arasına farın dolmasının da önüne geçer. Göz çevresi için kullandığınız nemlendiriciden sonra, göz kapaklarına baz uygulamanızı öneririm.
Bu aşamadan sonra göz makyajı detaylarına girmeyeceğim. Bizim konumuz maskaranın uygulanması olduğu için o adımlara geçiyorum.

Mükemmel Rimel Nasıl Sürülür?

1. Adım: Kirpikleri Kıvırın

Özellikle kirpiklerinizin fazla düz ve kıvrık olmadığından şikayetçiyseniz bu adımı atlamamalısınız. Çünkü maskaranın ağırlığı ile kirpikleriniz aşağı doğru daha fazla eğilimlenebilir.

1 maskara nasil surulur

2. Adım: Fazla Ürünü Sıyırın

Kirpiklerdeki topaklanmayı önlemenin en önemli kuralı maskara fırçası üzerindeki fazla ürünü nazikçe maskara tüpünün kenarına doğru sıyırmaktır. Bir de maskara fırçasını tüpün içine pompalama hareketini fazla yapmayın. Bu maskarayı fazlaca kurutacaktır.

3. Adım: Kirpiklere Uygulayın

Öncelikle kirpik diplerinden başlamalısınız. Bu kirpiklerin aşağı düşmemesi için hem bir destek oluşturacaktır hem de köklerde daha hacimli, dolgun bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Ardından uçlara doğru sürebilirsiniz.

2 maskara nasil surulur

4. Adım: Alt Kirpikler

Daha seyrek ve daha küçük olmaya meyilli olduklarından, alt kirpikler için tamamen farklı bir maskara da seçebilir veya daha küçük kıllara sahip bir fırça da kullanabilirsiniz. Ancak asla yoğun tutmayın buradaki maskara uygulamasını, biraz belirginleştirmek yeterlidir.

5. Adım: Kirpikleri Fırçalayın

Birbirine yapışan kirpikleriniz varsa veya üstünde maskara topakları varsa, bunları temiz bir maskara fırçası ile tarayarak giderebilirsiniz.

6. Adım: İkinci Kat

Maskara uygulamasını başka bir kat uygulayarak tekrarlayın. Bu, kirpiklerinize daha fazla hacim ve dolgunluk katacaktır.

3 maskara nasil surulur

7. Adım: Gerekirse Tekrar Kıvırma

Önce uyguladığınız maskaranın birkaç dakika kurumasına izin verin. Ardından kıvrılma için şimdi kirpik kıvırıcıyı tekrar kullanın. Bu adım isteğe bağlıdır.

Maskara-Rimel Sürmenin İpuçları:

  • Kıvrılmış kirpiklerin elde edilmesinin en iyi yolu, uygulamadan önce bir kez ve maskara kurutulduktan sonra da bir kez daha kirpiklerinizi kıvırmaktır.
  • Kirpiklerin daha fazla kalın görünmesi için, maskara uygulamadan önce kirpiklere bir kulak çubuğu yardımıyla bebek pudrası uygulaması yapılabilir.
  • Kirpiklere maskarayı tüpten çıkardıktan sonra tek sefer uygulamalısınız. İlk önce kirpikleri yukarı doğru kaldırarak kirpik diplerine uygulayın. Ardından aşağı doğru bakarak, kirpiklere aşağıdan yukarı doğru maskarayı sürün. Düşük kirpikler için sağdan sola, ardından soldan sağa zigzag hareketi yapın.
  • Ardından gözlerinizi geniş açın ve üst kirpiklerinizin ucuna tekrar maskara uygulayın. Kurumaya bırakın. Bitirdikten sonra, kökten kirpiklerinizin ucuna kadar tekrar uygulama yapın.

4 maskara nasil surulur

Kaş ve kirpik bakımından, tırnak eti bakımına, küçük saçları yatırmaktan, detaylı temizliğe kadar pek çok alanda maskara fırçasını kullanabilirsiniz. İşte–> eski maskara fırçası kullanmanın şaşırtıcı yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here