Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır? Detaylar, esraninportresi'nde.

1
2943

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, hava ister açık ve güneşli olsun isterse bugün gibi bulutlu fark etmez, türü değişiyor olsa bile mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor. Peki, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır?

Güneşin yararlarını bildiğimiz ve önemsediğimiz kadar, UV ışınlarının sebep olduğu zararlı etkileri bir o kadar biliyor ve önemsiyor olmamız gerekiyor. Hatta, zararlarının her geçen gün, yine biz insanlar sebebiyle arttığı bir ortamda kendimizi nasıl koruyacağımızı da daha iyi biliyor olmamız gerekiyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, hava ister açık ve güneşli olsun isterse bugün gibi bulutlu fark etmez, türü değişiyor olsa bile mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor. İşte bugün, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş Işınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız konularına değinmek istedim.

Güneş Zararlı Etkileri Nelerdir?

Önce güneşten yayılan bu UV ışınlarına kısacık değinmek istiyorum. Neye karşı kendimizi koruduğumuzu anlamamız gerekiyor. Bizim bilmemiz gereken 2 tür ışına maruz kalıyoruz. UVA ve UVB. Hemen hemen tüm güneş kremi tarafından engellenebilen, UVB ışınlarıdır, UVA ışınları birçok güneş koruyucu krem tarafından engellenememekle birlikte, ancak giysi ile bir miktar engellenebilmektedir. UVB, UVA ya göre etkisi daha az olsa da her ikisi de cildin yaşlanmasına sebep olur. UVB,bizim için aslında çok önemli olan D vitamini oluşumunu uyararak, hastalıklara ve ironik olarak cilt ve diğer kanserlere karşı koruyucudur. UVB, UVA’dan daha kolay güneş yanığına yol açar, ancak ölçülü maruz kalındığında sağlığa da faydalıdır. UVA ise UVB’ye kıyasla gün boyu, daha istikrarlı bir seviyede bulunur.

Bu arada cildimiz kadar önemli olan bir diğer konu aslında gözlerimizdir. Eğer hassas bir göz yapısına sahipseniz güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkamazsınız. İşte, güneş gözlüğü seçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler—> Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

doğru güneş kremi nasıl seçilir_mini

Güneş Zararlı Etkileri Nelerdir?

Uv ışınlarını bu kadar detaylı sizlerle paylaştım çünkü, UV ışınlar insan sağlığı üzerine olan zararlı etkilerini daha çok gösterdiği yerlerden biri deri hücreleridir. Bu ışınlar, cildin alt katmanlarına nüfuz ederek, zararlı cilt yapısının oluşmasına neden olurlar. Bu zararlı süreç ile birlikte, kolajen proteini azalır ve cilt daha ince, pürüzlü ve kırışıklıklarla dolu olmaya başlar ki işte en istemediğimiz de zaten budur.

Bu noktada aslında kişinin kendi cilt rengi de önemlidir. Çünkü, cilt rengine oranla, güneşten etkilenme seviyesi değişiklik göstermektedir. Örneğin, açık tenliler cilt kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Güneş Kremi Koruma Faktörü Nedir?

Bu kadar detaylı sizlerle zararlarını paylaştıktan sonra gelelim güneşten korunma için güneş kremlerine ve güneş kremi nasıl kullanılır konularına. Aman ne var canım sürüyoruz işte demeyin. Yapılan araştırmalar, güneş kremi kullanmayı bilmediğimizi göstermiş. Bende, bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyerek bu konuyu detaylı araştırmaya giriştim. Öncelikle, güneş kremi üzerinde yer alan terimleri öğrenmek gerekiyor. Genelde SPF yazısı vardır üstlerinde ki açılımı “Sun Protection Factor // Güneş Koruma Faktörü” dür. Yani bildiğimiz koruma faktörü seviyesini anlatmaktadır. SPF, güneş kreminin cildi ne kadar uzun süre güneşe karşı korumaya devam edeceğini gösterir. Örneğin koruma faktör değeri 15 olan bir güneş kremi, cildinizin güneş kremi kullanmadan yanması için geçen zamanın 10 katı daha fazla korur. Diyelim ki siz güneş kremi kullanmazsanız güneş ışınlarına direkt maruz kaldığınızda 15 dakikada yanacaksınız, 10 faktö olunca aynı açıdaki güneş ve sıcaklıkta cildinizde bu sefer 150 dakikada yanıklar oluşacaktır anlamına gelir. Ancak unutmamak gerekir ki bu teorikte böyledir. Çünkü deniz, kum, rüzgar, deri emilimi, ten tipi, güneşin durumundaki değişiklikler vs. bu sureyi kolaylıkla değiştirebilmektedir.

güneş kremi kullanırken yaptığımız hatalar_mini

 

Cilt Tipine Göre Koruma Faktörü Seçimi Nasıl Olmalı?

Faktöre karar verirken cilt tipinizi bilmeniz gerekiyor. Örneğin kolay yanan bir cildiniz varsa, muhtemelen bronzlaşmıyor direkt olarak kızarıyorsunuzdur, 50 ve üstü faktör korumaya ihtiyaç vardır. Orta seviyelerde ise 30 faktör koruma yeterli olabilmektedir. Ben yanmak istemiyorum diyorsanız faktörü yüksek tutmanız gerekiyor. Bir de güneş kreminin hem UVA hem UVB koruması sağlaması önemli olmalıdır.

Güneş Kremini Ne Kadar Sürmeli?

Güneş kremine ve faktöre karar verdikten sonra, güneş kremini nasıl kullanacağız konusunu iyi bilmek gerekiyor. Bu hem ne kadar güneş kremi kullanmalı, ne kadar sıklıkla güneş kremi kullanılmalı, ne zaman sürülmeli gibi soruların cevabını içeriyor aslında. Ne kadar güneş kremi sürmeli sorusunun cevabını uzmanlar şöyle yanıtlıyor; güneş kremlerinin koruyucu etkisini tam görmek istiyorsanız yüz ve boyuna yarım tatlı kaşığından fazla, göğüs bölgesi, kollarınıza, sırt bölgesi, bacaklarınıza ise bir tam tatlı kaşığından fazla uygulamalısınız.

güneş kremi ne zaman kullanılmalı_mini

 

Güneş Kremleri Ne Zaman Sürülmeli?

Yine yapılan araştırmalar, en iyi ürünlerin bile 2 saatten fazla koruma sağlayamadığını göstermiş. Bu da demek oluyor ki 2 saatte bir güneş kremini yeniliyor olmak önemli. Peki güneş kremi ne zaman sürülmeli? Güneşe çıkmadan 25-30 dakika önce güneş kremini bir kat olarak sürmek gerekiyor. Güneşe çıkmadan hemen önce de, makyaj tazeler gibi tekrar etmeyi öneriyor uzmanlar. Tabii denize ya da havuza girildikten sonra tekrarlanması da gerekiyor. Bir de gün sonunda mutlaka cildi nemlendirmek ve yatıştırmak adına güneş sonrası kremi kullanmak gerektiğini belirtiyorlar.

Güneş Kremleri Nasıl Sürülmeli?

Peki güneş kremi nasıl sürülmeli? Yaptığımız hatalardan biri güneş kremini ovalayarak sürmekmiş. Kremi ovalayarak sürdüğümüz takdirde, güneş kremi etkisini neredeyse yitiriyormuş. Biz mümkün olduğunca yedirelim cilde diye düşünerek ovalıyoruz ya aslında yanlışmış anlayacağınız. Hafifçe sürün ve öylece bırakın diyor uzmanlar. Cildiniz onu emecek ve krem etkisini daha iyi gösterecektir.

güneş yanığı izleri_mini

Güneş Kremi Özellikleri Nelerdir?

Kullanacağınız kremlerin cildinize uygun olmayacağını da içeriklerini iyi okuyarak ve cilt tipinize uygunluğunu çoğu zaman test ederek keşfetmek durumundasınız. Çünkü özellikle tatil yerinde çok sık kullanacağınız için sivilce gibi sorunlara sebep olmaması gerekiyor. Artık günümüzde anti-aging etkili güneş kremleri de bulunuyor ki zira güneşin cildi çabuk yıprattığını biliyorsunuz. yüzden anti- aging etkili, nemi hapseden, aleo vera içeren güneş kremlerini de tercih edebilirsiniz.

Son olarak, güneşin dik açıyla geldiği 11-15 saatleri arasında mümkün olduğunca direkt güneşe maruz kalmamanızı şiddetle öneririm. Fark ettiğiniz üzere bronzlaşma konusuna fazla girmedim. Çünkü, cilde yapabileceğimiz zararlı etkilerden mümkün olduğunca kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum. Yaş ilerledikçe nasıl daha genç görünen bir cilde sahip olurum diye çabalamaktansa, şimdiden önlem alma taraftarıyım.

güneş kremi nasıl kullanılmalı_mini

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here