Dudak Kuruması Nasıl Önlenir?

0
1060

Kurumaya en çok eğilimli yerlerden biri kuşkusuz ki dudaklar. Dudakları dış etkenlerden korumak, daha dolgun ve sağlıklı dudaklara sahip olabilmek için neler yapmak gereklidir? Dudakların kurumasını önlemenin pratik yolları ve dudak bakımı ipuçları “dudak kuruması nasıl önlenir?” yazısıyla esraninportresi’nde.

Soğuk günleri geride kalmış gibi görünse de, yağmurlu ve serin bahar günler bizi bekliyor. Sadece böylesi soğuk ve rüzgarlı günlere de değil, yaz aylarında güneşin yarattığı sıcağa da  en çok maruz kalan, kurumaya en çok eğilimli bölümü kuşkusuz ki dudaklar. Havaların da etkisiyle sürekli dudakları yalama eğilimi, dudakların kurumasına sebep olan bir diğer etken aslında. Kısacası, dudakların neden kuruduğunu ve de dudak kurumasına karşı neler yapılabilir bilmek önemlidir. Dudak derisi, vücudun herhangi bir bölgesindeki deriden 4 kat daha ince olduğundan, dudakları korumak için, dudakların kurumasını önlemek için bir takım alışkanlıklar geliştirmek durumundayız. Çünkü kuru dudaklar zamanla çatlayan dudaklara, daha ötesinde yara olmuş dudaklara dönüşüyor ki bu gerçekten acı veriyor. Bu acıyla birlikte oluşan görüntü de elbette pek istenilen bir şey değil. İşte bu yüzden dolgun ve sağlıklı dudaklar için, dudak kuruması önlemenin yolları neler bir bakalım.

Dudak Kuruması Nasıl Önlenir?

1- Dudak Nemlendiriciler

Öncelikle dudak kuruması sebep olan şeyin susuzluk olduğunu da belirtmek gerekiyor. Mutlaka yeteri miktarda su tüketmelisiniz. Peki dudaklarım kuruduğunda ne yapmalıyım? Piyasa da pek çok dudak nemlendiricisi, dudak balsamı bulunuyor. Ancak sizin gerçekten ihtiyacınız olanı bulmanız gerekiyor. Eğer dudaklarınız kurudu ve çatladıysa, yenileme, tedavi etme özelliği bulunan bir dudak balsamı edinmelisiniz. Yaz ayları için, içerisinde güneş koruma özelliği de bulunan bir tane edinmeniz gerek. Diğer yandan bu ürünü sürmeden önce, nazikçe, dudaklardaki ölü deriyi arındırmak, peeling yapmak gerekiyor.

dudak kurumasını önlemek_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here