Doğal Yağlar ve Farklı Kullanımları

Onlar fiziksel ve ruhsal terapi niteliği taşıyan, birbirinden farklı faydaları sebebiyle saç, cilt bakımı, temizlik, yemekler gibi günlük hayatta hemen her alanda kullandığımız doğal yağlar... Peki, doğal yağların faydaları neler, doğal yağları hangi alanlarda ve nasıl kullanırız? İşte, doğal yağlar ve farklı kullanımları esraninportresi.com'da

0
948

Onlar fiziksel ve ruhsal terapi niteliği taşıyan, birbirinden farklı faydaları sebebiyle saç, cilt bakımı, temizlik, yemekler gibi günlük hayatta hemen her alanda kullandığımız doğal yağlar… Peki, doğal yağların faydaları neler, doğal yağları hangi alanlarda ve nasıl kullanırız? İşte, doğal yağlar ve farklı kullanımları esraninportresi.com’da

Bizler aslında söz konusu olan saçlar ve cilt olduğunda, sıklıkla doğal yağlar kullanmaya başvuruyoruz. Diğer yandan doğal yağlar, gevşemeye teşvik ve huzur duygusu yaratmak, zihin ve bedensel şifa için harika araçlardır. Onlar, ev çevresinde birçok farklı görevler için kullanılabildikleri gibi, güzelliğimiz için de harika bir ek katkı sağlıyorlar. Girişi çok uzatmıyorum ve Doğal Yağlar ve Farklı Kullanım Alanlarından bahsetmeye başlıyorum.

Doğal Yağlar ve Farklı Kullanımları

1- Masaj

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir masaj için sandal ağacı, papatya, lavanta, ylang ylang ve bergamot gibi doğal yağlar, kullanabilirsiniz. Tabii bunları ekleyeceğiniz tem bir yağa da ihtiyacınız var. Bunun içinde hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı kullanabilirsiniz. Çünkü bu yağlar vücut tarafından kolayca emilebilmektedir. Masaj yağlarını kullanmadan önce, karışımı hazırladıktan sonra hafifçe ısıtmak etkilerini arttırmaktadır.

Chinese Woman at wellness massage with essential oils

2- Oda Kokusu

Portakal çiçeği, adaçayı ya da limon gibi esans yağlar ev kokusu olarak kullanmak üzere idealdir. Örneğin içi su dolu bir sprey şişesinin içine bir kaç damla bu yağlardan ekleyerek, hafifçe koltukların üzerine veya halının üzerine sıkabilirsiniz.

air freshener sticks at home with flowers

Doğal Yağlar ve Farklı Kullanımları

3- Temizlik İçin

sofa cleaning

Özellikle çocuklar ve evcil hayvanlarınız için, kimyasal maddeler içeren temizlik ürünleri ideal malzemeler değildir. 3 çorba kaşığı elma sirkesi, yarım litre su ve 2 çorba kaşığı limon, nane veya okaliptüs gibi bir esans yağ koyup karıştırın. Bir sprey şişesi içine bu koyup, çok amaçlı bir temizlik ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Doğal Yağlar ve Farklı Kullanımları

4- Ayak Banyosu İçin

Sandal oil and towels for spa procedures

Zorlu ve uzun sürmüş olan bir günün sonunda, ayaklarınızı dinlendirecek ve sizi rahatlatacak bir ayak banyosu aslında tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.  Sıcak su dolu bir leğenin içine selvi, sardunya, lavanta, papatya gibi esansiyel yağlardan bir kaç damla ekleyin. 15 dakika içinde ayaklarınızı beklettikten sonra hindistan cevizi yağı ile ayaklarınıza biraz masaj yapın. İnanın çok iyi gelecektir.

5- Saç Bakımı İçin

Dried linseed with macerated oil

İşte yağları en çok kullandığımız alanlardan bir tanesinde sıra. Saçla ilgili yazdığım spesifik yazılarda saça iyi gelen doğal yağlar bahsettiğim için burada fazla detaya girmeyeceğim. Ancak çay ağacı ve nane yağı saç derisini uyarır ve kan akışını arttırır. Lavanta ve yasemin yağı, saçı besler, nem ekler ve saça parlaklık verir.

Doğal Yağların Farklı Kullanımları

6- Banyo Sırasında

Aromatherapy Essential Oil

Banyo suyuna bir uçucu yağ eklenmesi, yorgun olan kasları gevşeterek vücuda detoks etkisinde ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Banyo suyuna fesleğen, adaçayı ya da ylang ylang gibi doğal yağlar ve birkaç damla E vitamini yağı, bir çorba kaşığı miktarında ekleyebilirsiniz. Diğer yandan cildi arındırmak, canlandırıcı etkisi ve gözenekleri açmak için biberiye, limon, nane ya da ardıç esansiyel yağı denenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here