Ylang Ylang Esansiyel Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

"Çiçeklerin çiçeği" olarak bilinin Ylang Ylang esansiyel yağı, saçları yoğunlaştırma, kepek ve kaşıntılı saç derisi sorunlarını ortadan kaldırma, cildi iyileştirme, kırışıklıkları, koyu renkli cilt lekelerini ve diğer yaşlanma belirtilerini önleme gibi özelliklerinden dolayı güzellik için kullanılıyor. İşte, ylang ylang yağı faydaları ve kullanım alanları, esraninportresi'nde.

0
1051

“Çiçeklerin çiçeği” olarak bilinin Ylang Ylang esansiyel yağı, saçları yoğunlaştırma, kepek ve kaşıntılı saç derisi sorunlarını ortadan kaldırma, cildi iyileştirme, kırışıklıkları, koyu renkli cilt lekelerini ve diğer yaşlanma belirtilerini önleme gibi özelliklerinden dolayı güzellik için kullanılıyor. İşte, ylang ylang yağı faydaları ve kullanım alanları, esraninportresi’nde.

“Çiçeklerin çiçeği” olarak bilinin Ylang Ylang esansiyel yağı, saçları yoğunlaştırma ve cildi iyileştirme özelliklerinden dolayı güzellik için yıllardır kullanılıyor. Bu güçlü uçucu yağ, etkili bir antidepresan, antiseptik, antispazmodik ve sakinleştirici olarak, bağışıklık sistemi sağlığı, kan akışı ve duygular üzerinde olumlu bir etki sağlayan çoklu faydaları birlikte sunmaktadır. Kardiyovasküler, endokrin, sindirim ve üreme sistemleri üzerine olumlu etkileri olabileceği gibi ayrıca kişisel bakım ürünleri, ev temizleyicileri ve kozmetik ürünlerinde parfüm olarak kullanılabilmektedir.

Elbette tüm bu faydalarından yararlanabilmek için doğru ve saf ylang ylang yağı aldığınızdan emin olmanız gereklidir. Daha önce saf organik doğal yağ nasıl anlaşılır sorusunu cevapladığımız detaylı bir yazı paylaştığımdan burada detaylarına girmiyorum. Bilgi sahibi olmak isteyenler ilgili yazıyı okuyabilirler.

Ylang ylang yağı, buhar damıtma yöntemi ile taze çiçeklerden toplanır ve aşağıda detaylarını bulabileceğiniz birçok amaç için kullanılabilmektedir;

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

 • Stresle Savaşır ve Modunuzu Yükseltir

Eğer stresle mücadele etmenize yardımcı olacak bir doğal yağ arayışındaysanız, bunlardan biri ylang ylang olabilir. Yapılan bazı çalışmalarda kişinin ruh hali üzerindeki olumlu etkileri için beynin koku sistemi üzerinde doğrudan hareket etme kabiliyeti olduğu saptanmış. Depresyonu hafifletebilir ve hatta kıskançlık, öfke ve düşük özgüven gibi olumsuz duyguları azaltıp, gidermeye yardımcı olabilir.

 • Yüksek Tansiyon Tedavisi

Ylang ylang, hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi stres tepkilerini düşürebilen hafif sakinleştirici etkiler sunar ki bu nedenle hipertansiyonun tedavisi için yararlı olabildiği düşünülmektedir.

 • Doğal Enerji Artışı

Her zaman yorgun hissediyorsanız, Ylang Ylang size doğal bir enerji artışı sağlayabilir. Bu özelliğinin başlıca nedeni, birçok insanın kokusunu enerji verici ve motive edici bulmasıdır.

 1. Özellikle yorgun düştüğünüzde, difüzörünüze birkaç damla eklemeyi deneyin ve aromanın odayı doldurmasına izin verin. Ayrıca direk şişesinden derin nefes alarak da bu etkisinden yararlanılabilmektedir.
 • Kramplarla Savaşır

Ylang Ylang uzun süredir ağrılı kramplarla mücadele etmek için de kullanılmaktadır. Ylang Ylang ile masaj yapmak ağrı, gerginlik ve stres de dahil olmak üzere bu belirtilerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

 1. Boynunun arkasına ve alt karın bölgesine ylang ylang esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak uygulayın. Birkaç damla lavanta yağı ile birleştirmek etkileri artırabilir.

Cilt Bakımı için Ylang Ylang Yağı Kullanımı Önerileri

 • Cilt Sağlığını Destekler

Ylang Ylang, cilt sorunlarının giderilmesinden yaşlanma belirtilerini önlemeye kadar cilt bakımı için pek çok avantaj sunmaktadır. Kırışıklıkları, koyu renk cilt lekelerini ve diğer yaşlanma belirtilerini önlerken daha genç cilt elde etmek için de cilde uygulanabilmektedir.

 1. İki damla ylang ylang esansiyel yağı, bir çay kaşığı hindistancevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra, bu karışımı yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayın – durulamayın ve şifalı bir nemlendirici olarak düşünün.
 2. Gözlerinizin çevresindeki cilde parmak uçlarınızı kullanarak küçük bir miktarda dokundurmak da ince çizgileri önlemek adına faydalı olacaktır. Sadece gözlerinize kaçmamasına dikkat edin.
 3. Sık sık cilt döküntüleri yaşıyorsanız, yağın antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri sayesinde bunu engellemek için kullanılabilir.
 4. Sivilce-akne iyileşmesine yardım etmek için bir çay kaşığı yüz yıkama ürününüz içine iki veya üç damla ylang ylang yağı karıştırın. Bu yağ, akneye neden olan aşırı sebum üretimini kontrol etmeye de yardımcı olacaktır.
 5. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığı zaman döküntü ve egzama gibi cilt sorunları için kullanılabilir. Ayrıca kırmızı, tahriş olmuş cildi yatıştırma etkisi için, etkilenen alan üzerinde doğrudan ylang ylang yağı kullanılabilir. Rahatlamak için birkaç damla lavanta esans yağı da ekleyin.
 6. Eğer bir yaranız varsa, jojoba veya hindistancevizi yağı ile 50/50 oranında bu yağı birleştirilerek bakteriyel enfeksiyonun hızlı iyileşmesini sağlamak için etkilenen bölgeye uygulanabilir. Yarayı yumuşak bir sabunla iyice yıkayın ve yağ hafifçe uygulayın. Yarayı kapalı tutarak, bölgenin üzerine temiz bir bandaj yerleştirilebilir.

Saç Bakımı için Ylang Ylang Yağı Kullanımı Önerileri

 • Kepek ve Kuru, Kaşıntılı Saç Derisi Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Eğer kepek, seboreik dermatit hastası ya da sadece kaşıntılı, kuru saç derisi sorunu yaşıyorsanız, ylang ylang yağını bunları ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

 1. Düzenli kullandığınız şampuanınıza birkaç damla bu yağdan ekleyin ve daha sonra saç derisine yavaşça masaj yaparak uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve durulayın.
 • Saçın Görünüşünü Geliştirir.
 1. Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış ylang ylang yağı(50/50 oranında kullanarak) ile saçlara bakım yaparak saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yağları birleştirin ve karışımı saçlı derinize masaj yaparak uygulayın. Saçınıza bir duş başlığı veya havlu koyun. 20-30 dakika bekletin ve ardından her zamanki gibi yıkayın. Bu uygulama, saçlarınızın dolaşmasını önlediği için saçlarınızın taranması daha kolay olur ve parlak, daha güzel ve daha kolay yönetilebilir kalır.

 • Kalp Sağlığı

Başta da belirttiğimiz gibi, Ylang Ylang, sağlıklı bir kalp ve dolaşım sistemi ile sonuçlanan, doğal bir yüksek tansiyon tedavisi görevi görerek hipertansiyonla mücadeleye yardımcı olabilir.

 • Sindirime Yardımcı

Ylang Ylang, endişe ve strese bağlı sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu amaçla kullanmak için, yukarıdaki gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildikten sonra sindirim organlarınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

 • Güven Düzeyi Artırma

Ylang Ylang, daha sakin ve kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur; böylece önemli bir toplantı, sunum, ilk buluşma ve diğer anksiyete kaynaklı olaylar için kullanarak her şeyle yüzleşebilirsiniz.

 1. Difüzörünüze birkaç damla yağ ekleyin, olaydan hemen önce şişeden teneffüs edin veya taşıyıcı yağ ile seyreltilip bileklerinize veya boynunuza bir iki damla uygulayın.
 • Diyabet Komplikasyonlarını Önler

Diyabetiniz varsa, nöropati veya sinir hasarı gibi komplikasyon gelişme riskinizi düşürebilirsiniz; çünkü yağ hücrelerinizi ve dokularınızı hasardan korumaya yardımcı olur.

 1. Birkaç damla hindistancevizi yağı ile karıştırıp karnınıza ve ayağınızın toplarına masaj yapabilirsiniz.
 • İnflamatiği Düşürür ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Araştırmacılar, ylang ylang’daki fitokimyasalların, artrit, kalp rahatsızlığı, kanser gibi birçok farklı hastalığın kök sebebini oluşturan iltihaplanmayı azaltabilen, topik olarak kullanıldığında antibakteriyel, antifungal ve sitotoksik aktiviteler içerdiğini keşfetti.

 1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için 50/50 oranında ylang ylang ve hindistancevizi yağ karışımı kullanabilirsiniz. Karışımı boyun, göğüs ve karna iyice uygulanmasıyla etkileri artacaktır. Karın alanınıza nazikçe masaj yapın, karın, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi üzerindeki cilde sürülmesini sağlayın.

Ylang Ylang Esansiyel Yağı Olası Riskleri

 • Ylang Ylang uçucu yağı genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, hamile, epileptik, karaciğer hastalığı, kansere veya diğer tıbbi problemlere sahipseniz, nitelikli bir aromaterapi uygulayıcının rehberliğinde yağı kullandığınızdan emin olun ve doktorunuza danışın.
 • Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
 • Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here