Yeşil Çay ve Nar ile Tonik Yapımı

Yüz temizleyici ürünler sonrası tonik kullanmanın faydaları neler? Yeşil çay ve nar suyu ile yapılan tonik neden cilde faydalıdır? Doğal tonikler nasıl kullanılmalıdır? Tüm detaylar, bu yazıyla esraninportresi'nde.

0
433

Yüz temizleyici ürünler sonrası tonik kullanmanın faydaları neler? Yeşil çay ve nar suyu ile yapılan tonik neden cilde faydalıdır? Doğal tonikler nasıl kullanılmalıdır? Tüm detaylar, bu yazıyla esraninportresi’nde.

Günlük cilt bakımı rutininiz içerisinde tonik kullanımı yer alıyor mu? Dönem dönem kullandığım tonik çeşidi değişse de cilt temizliği sonrası (pek çok nedenden ötürü!) benim vazgeçilmezim. Üstelik ev sevdiklerim de evde doğal malzemelerle kendim yaptığım tonikler. 

Tonik kullanmanın cilt için neden önemli olduğuna dair www.esraninportresi.com da pek çok yazı bulabilirsiniz. Ancak kısaca burada da özetlemek gerekirse; 

 • Cilt temizliğinden sonra cildin pH seviyesini dengelemek,
 • Kalan kir, makyaj veya temizleyici ürün kalıntılarını gidermek,

Temel faydaları diyebiliriz. Ancak bunların yanına, tonik olarak kullandığınız malzemelere göre eklenecek faydalar da oldukça önemlidir.

Yeşil çay ve nar ile tonik yapımı
Yeşil çay ve nar ile tonik yapımı

Kullanmayı en sevdiğim doğal tonik malzemelerinden biri, yeşil çay. Gözeneklerimin büyüdüğü, siyah noktaların arttığı, kısacası cildimin yağ-sebum dengesinin bozulduğunu düşündüğüm dönemlerde çok kullanırım. Hele ki; yeşil çay gibi süper antioksidan gücüne sahip bir ürüne, yine ekstra gençleştirici faydalar sağlayan nar suyu eklendiğinde…. 

Yeşil Çay ile Narın Cilde Faydaları

Yukarıda anlattığım faydalara önemli ekler yapmak istiyorum.

 • Yeşil çayın güneş ışınlarının ciltte yarattığı hasarı ve özellikle göz çevresindeki kırışıklıkları azalttığı, sahip olduğu anti-enflamatuar özellikler nedeniyle ciltteki iltihabı ve kızarıklıkları yatıştırdığı gösterilmiştir.
 • Nar suyu ise, özellikle de cilt yaşlanmasını geciktirmek için cildin seveceği, güçlü antioksidanlara sahiptir. Ayrıca, kollajen üretimini arttırma, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleme gibi etkileri de vardır.

%100 Nar suyu için kuşkusuz en iyisi taze taze sıkmaktır.

Yeşil Çay ve Nar Suyu ile Tonik Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

 • 1/4 su bardağı demlenip, soğutulmuş yeşil çay
 • 1/8 su bardağı saf nar suyu
 • 1/8 su bardağı içme suyu
 • Kapaklı cam kap

Hazırlanışı;

 1. Yeşil çayı demleyin ve gerekli olan miktar kadarını soğutun.
 2. Nar suyunu su ile birleştirerek, seyreltin ve ardından yeşil çay ile birleştirin.
 3. Cam bir kavanoz veya fısfıslı bir şişe
 4. Kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın. Bir pamuk ile yüz temizledikten sonra uygulanabilir.
 5. Bu 1 hafta kadar buzdolabında saklayarak kullanılabilir. Tamamen doğal, içerisinde kimyasal koruyucular olmadığından çabuk bozulma eğilimindedir. Bu nedenle her zaman en çok faydayı taze hazırladığınız zaman alacağınızı da unutmayın

Uyarılar

 • Herhangi bir ürünü kullandığınız zaman tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi veya kozmetik ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan (kozmetik ürünü veya doğal ürünleri) ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here