Uçucu Yağ Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
172

Bitkisel tedaviler tıbbın henüz bu denli gelişmediği dönemlerde vücut, zihin ve ruh sağlığını iyileştirmek için kullanılıyordu. Halen alternatif tedavi yöntemlerinden biri de bitkisel tedavilerdir. Elbette bu tedavilerin temel unsuru da bitkiler ve bitkilerden elde edilen yağlardır. Kısaca ‘aromaterapi’ olarak adlandırılan yöntemlerde doğal uçucu yağlar en temel bileşen olma özelliğini koruyor. Bu yağların elde edilmesi ise oldukça zorlu bir süreç gerektiriyor. 

Bitkilerin en taze haliyle toplanmasının ardından buhar yardımı ile distile edilmesi neticesinde doğal aromaterapi yağları elde edilebilir. Çünkü bu yöntem sayesinde bitkilerin özü çıkarılabiliyor. Aromaterapi kapsamında yoğun bir şekilde kullanılan uçucu yağların ve genel olarak aromaterapinin ne gibi faydalar sağladığını aktaracağız. Ancak öncesinde aromaterapi kavramını daha yakından incelemekte fayda var. 

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi uçucu özellikte olan bitkisel ve doğal yağları solumak, cilt ile bu yağların emilimini sağlamak üzerine uygulanan bir yöntemdir. İnsan beyninin duygu, davranış ve koku alma duyusu üzerinde etkili olan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Aromaterapi aslında hafızada uzun süre rol oynayan limbik sistemi uyarıyor. Limbik sistem ise anıların oluşturulmasında oldukça önemlidir ve tanıdık bir kokunun anıları uyarması da bundan kaynaklanır. 

Günümüzde ise aromaterapi genellikle rahatlamak, mutlu olmak gibi amaçlarla tercih ediliyor. Aromaterapi uygulamalarında kullanılan uçucu yağların cilt ile emilimini sağlamak için masaj uygulamaları da devreye girebiliyor. Aynı zamanda difüzörler ve buhurdanlıklar yardımı ile uçucu ve rahatlatan bitkisel yağların kokusunun daha net alınması da sağlanıyor. 

Aromaterapinin Faydaları Neler? 

Son yıllarda bu yöntemin çok daha fazla tercih edilmeye başlanmasının nedenleri ise aromaterapinin pek çok açıdan ciddi faydalar sağlıyor olmasıdır. Özellikle kent hayatının getirdiği yorgunluk, stres ve kaygılardan uzaklaşmak isteyenler düzenli bir şekilde aromaterapi etkisinden faydalanmayı tercih ediyor. Ne gibi faydalarının olduğu sorusunun öne çıkan yanıtlarına hemen göz atın!

 • Uykuya dalmayı kolaylaştırır
 • Daha kaliteli bir uyku süreci yaşanmasını sağlar 
 • Vücudun stres seviyesini düşürür 
 • Kaygı ve ajitasyonu azaltır
 • Eklem ağrılarını hafifletir 
 • Baş ağrısını hafifletir 
 • Havanın yumuşamasını sağlar ve bu yolla solunumu kolaylaştırır 
 •  Palyatif bakımın kolaylaşmasını sağlar 
 • Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur 

Elbette bu etkilerin yanı sıra bilimsel olarak kanıtlanmamış olan ancak daha farklı faydaları olduğu düşünülen etkilerin de olduğu söylenebilir. 

Uçucu Yağların Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Bu yağların bitkisel olması istenen her şekilde kullanılabilecekleri anlamına gelmiyor. Elbette aromaterapide uçucu bitkisel yağların kullanımı sırasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle kullanıma başlanmadan önce cilt testi yapılması gerektiğini belirtmeliyiz. Bitkilerin de alerjik reaksiyon göstermesi olasılığı bulunur. Bunun için öncelikle bileğin iç kısmına kullanacağınız bitkisel uçucu yağı az miktarda sürmeli ve bir süre beklemelisiniz. Eğer kızarıklık, kaşıntı ya da benzeri alerjik reaksiyon tepkimesi meydana gelmezse alerjiniz yok demektir ve güvenle masaj gibi yöntemler ile bu yağları kullanabilirsiniz. 

Uçucu özellikte olan yağların doğrudan kullanımı da doğru değildir. Mutlaka başka bir yağ ile seyreltilmeleri yani inceltilmeleri gerekir. Sonrasında kullanabilir ve cildinize sürebilirsiniz. Bu yağlar oldukça yoğundur ve doğrudan yani inceltilmeden kullanılmaları da önerilmez. Bu arada söz konusu yağların yutulmaması ve yiyecek ya da içeceklere eklenmemesi gerektiğini de bilmeyenler için aktaralım. Bu yağları kullanmadan önce son kullanma tarihine de bakmayı unutmamalısınız. Kullanım tarihi geçmiş olan yağları koklamak için bile tercih etmemeniz gerekiyor. Son olarak uçucu özellikte olan doğal yağların direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var. Kuru ve serin bir ortamda muhafaza etmeniz büyük önem taşıyor. 

Bitkisel uçucu yağlar üzerine yapılan pek çok araştırma olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda araştırma yapan kuruluşlardan biri de Amerika Ulusal Aromaterapi Derneği oldu. Derneğin yaptığı çeşitli araştırmalara göre dünya genelinde en çok popülerlik kazanmış olan uçucu yağlar belirlendi ve bu yağlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Adaçayı uçucu yağı
 • Lavanta uçucu yağı
 • Okaliptüs uçucu yağı
 • Ardıç uçucu yağı
 • Kekik uçucu yağı
 • Rezene uçucu yağı
 • Limon uçucu yağı
 • Ylang ylang yağı
 • Paçuli uçucu yağı
 • Biberiye uçucu yağı
 • Nane uçucu yağı

Elbette bitkilerin etken maddeleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu bitki özlerinden elde edilen uçucu yağların vücuda olan etkileri de aynı olamaz. Uçucu yağların bilinçsiz bir şekilde kullanımı işte bu nedenle çeşitli sakıncaları beraberinde getirebilir. Bilinçli kullanım ne kadar faydalı ise bilinçsiz kullanım da o kadar zararlı olabilir. 

Doğal Uçucu Yağlar Nereden Alınır? 

Bu yağları temin etmek için mutlaka güvenilir bir adresten alışveriş yapmalısınız. Bu noktada en çok tercih edilen platform Alfheimaromaterapi.com adresi oluyor. Uçucu yağların yanı sıra sabit yağlar ve masaj yağı çeşitleri de bu site üzerinden incelenebilir. Aynı zamanda online olarak sipariş verilebildiği için zaman kaybetmeden sadece birkaç dakika içerisinde aradığınız uçucu yağları bulabilir, sipariş işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Uçucu yağlar hakkında merak edilen soruların yanıtlarına ulaşmak için de bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here