Tamanu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Tamanu yağı faydaları arasında cildi güneşten koruması, yaşlanma sürecini yavaşlatması ve saçlara parlaklık kazandırması sayılabilir. Tamanu yağıyla cilt bakımı, tamanu yağının cilde faydaları ve tamanu yağı kullanımı hakkındaki tüm bilgiler, tamanı yağının faydaları yazısıyla, esraninportresi'nde.

0
2200

Tamanu yağı faydaları arasında cildi güneşten koruması, yaşlanma sürecini yavaşlatması ve saçlara parlaklık kazandırması sayılabilir. Tamanu yağıyla cilt bakımı, tamanu yağının cilde faydaları ve tamanu yağı kullanımı, esraninportresi’nde.

Tamanu yağı, Ati ağaçlarında yetişen tamanu cevizinden elde edilen değerli bir yağdır. Ağaç, içinde zengin yağın bulunabileceği küçük sarı bir meyve üretmektedir. 20. yüzyılın başlarında, tamanu yağının cildin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olması gibi birçok faydalı kullanımı keşfedildi. Tamanu yağı faydaları, yaklaşık üçte bir oranında oleik asit, üçte birlik linoleik asit ve yaklaşık %10’luk stearik ve palmitik asit gibi yüksek düzeyde yararlı yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca antibakteriyel, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, analjezik ve anti-nevraljik özellikler sunmaktadır.

Tamanu Yağı Faydaları

1. Anti-aging

Tamanu yağı, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olarak, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi işaretlerle savaşmaya yardımcı olabilir. Yağda bulunan önemli yağ asitleri, cildin esnekliğini korumak için cildi besler ve nemlendirir. Bu özellikler de onu yaşlanma sürecini yavaştan cilt bakımı doğal malzemelerinden biri yapar.

2. Güneş Koruması

Fransa’dan yapılan araştırmalar, cilt kanseri geliştirme riskini azaltma yeteneği sunan yağın UV’ye bağlı DNA hasarı ve oksidatif strese karşı biyolojik UV filtresi sayesinde koruyabildiğini göstermiş. Cildin D vitamini sentezini engellemeden UVB’den koruduğu gibi UVA’nın yaptığı DNA hasarını önleyebiliyor. Biyolojik olarak güneşten koruma sağlayan bu özelliği ile güneş koruma ajanı olarak Tamanu yağı kullanılıyor.

3. Cilt Sorunları

Tamanu yağı, döküntüler, egzama, sedef hastalığı, akne, yaralar, böcek ısırıkları ve diğer problemleri de içeren cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkili olmasıyla da bilinmektedir. Cildin her üç katmanına nüfuz edebilir.

2002’de yapılan bir çalışma, yağın akne tedavisi için faydalı olduğunu göstermiştir. En iyi şekilde kullanmak için;

Bir damla çay ağacı esansiyel yağı ve bir damla tamanu yağını bir pamuk topuna ekleyin ve yatmadan önce etkilenen bölgelere koyun. Durulamayın, gece boyunca nüfuz etmesine izin verin ve daha sonra sabahları yüzünüzü iyice yıkayın.

4. Yara Görünümleri

Araştırmacılar, tamanu yağının yeni sağlıklı doku büyümesini harekete geçirdiğini keşfettiler.

5. Çatlaklar ve İzler

Çocuk sahibi olan kadınlarda en sık görülenlerden biri, çatlaklardır. Eğer çatlaklarınız varsa, bu kremi tamanu yağı kullanarak yapmaya çalışın:

Malzemeler:

 • 1/4 fincan shea yağı
 • 1/4 fincan kakao yağı
 • 1/4 bardak su
 • 1 çorba kaşığı tamanu yağı
 • 7 damla lavanta esansiyel yağı

Hazırlanışı:

 1. Shea yağı ve kakao yağını bir kaba ekleyin.
 2. Suyu, ocaktaki bir tencerede orta-düşük sıcaklıkta ısıtın. Kabını içine suyu yavaşça yerleştirin, suyun kaba girmediğinden emin olun.
 3. Su ile kakao ve shea yağı hafifçe eriyecektir. Eritildikten sonra karışımın hafif soğumasına izin verin ve tamanu yağını ekleyin.
 4. Buzdolabına yaklaşık 20 dakika kadar bekletin
 5. Ardından lavanta yağını ekleyin.
 6. Kremsi olana kadar kısmen katılaşan karışım için bir çatal ve çırpıcı kullanabilirsiniz.
 7. Kremi günlük olarak tüm çatlaklar ve izler üzerinde sürün.
 8. Kalan kremi temiz, sterilize edilmiş bir kavanozda saklayabilirsiniz.

6. Cilt Yaralanmaları

Tamanu yağının uyarıcı yapısı ve antioksidan bileşiklerinden dolayı kesikler, sıyrıklar, çürükler ve diğer yaraların iyileştirilmesi için idealdir. Yağ asitleri ve antioksidanlar, hasarlı hücrelerin iyileşme sürecini uyarmaya yardımcı olur.

Pamuk kullanarak tamanu yağını kesikler, sıyrıklar, böcek ısırıkları, yanıklar, yaralar ve diğer her türlü yara üzerinde hafifçe uygulanabilir.

7. Ağrı Kesici

Tamanu yağı, sadece yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda ağrıyı da hafifletebilir. Fiji’de, yağ geleneksel olarak siyatik, zona hastalığı, nevralji, romatizma ağrısını gidermek için kullanılmıştır. Etkili olması için sadece küçük bir miktar uygulamanız yeterli.

8. Cilt Tahrişleri

Güçlü şifa ve ağrı azaltma yeteneklerine ek olarak, tamanu yağı cildin korunması ve koltuk altları gibi bakteriyel enfeksiyona eğilimli olan eller, ayaklar veya ekstremiteler ve lekeler gibi tahriş olmuş bölgeleri yatıştırmak için mükemmeldir. Soğutma, iltihap önleyici ve nemlendirici özelliklerin tümü, tahrişin şiddetini azaltmak için çalışır.

9. Koku ve Mantar

Tamanu yağı, şüphesiz, vücut kokusundan çok daha hoş bir ayrı kokuya sahiptir. Yağ, vücut kokusunu azaltmak için çok fazla terleme eğilimi gösteren kolların altında kullanılabilir. Ayaklarda ve ayak parmaklarında kullanıldığında, aynı zamanda mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

10. Diş Çıkarma

Diş çıkarma ağrısı da tamanu yağı ile azaltılabilir. Hindistan cevizi yağıyla sadece bir damla karıştırıp ve bebeğin diş etlerine sürülebilir.

11. Bağışıklık

Yağ, cildin her üç katmanına nüfuz etme yeteneğine sahip olduğundan, yüksek anti-inflamatuar, antifungal, antiseptik, antiviral ve antibakteriyel bileşikler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için kan akışınıza da girebilir.

12. Saç Sağlığı

Daha sağlıklı saçlar ve daha sağlıklı bir saç derisi için, tamanu yağı idealdir. Nem sağlar, parlaklığı geri kazandırır, mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır ve saç derisi iltihaplanmasını azaltır. Kafa derisi kuru ve pullanmışsa, bu yağ antifungal özelliklerinden dolayı yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildin üç katmanından da geçebileceği için, önemli miktarda nemlendirme sağlar.

Saçlarınız kuru ve cansız ise, tamanu yağı yardımcı olabilir. Saçlarınıza uygulayıp yıkamadan yaklaşık bir saat bekleyin.

Yüzünüzde Doğal Yağları Kullanmaya İlişkin Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya yağları cildinize koymak acı veriyorsa, kullanmayı bırakın. Bazı kişilerin (nadir olmakla birlikte) belirli bir yağa karşı alerjisi olabilir.
 • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
 • Doğal yağların güvenli kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Saf-Organik Dogal Yağ Nasıl Anlaşılır Kılavuzumuzu okuyun.
 • Yüksek kaliteli yağ satın aldığınızdan emin olun.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here