Sedir Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Odunsu bir kokuya sahip olan sedir ağacı yağı, cildi sıkılaştırmak, saç dökülmesini önlemek, parfüm yapımında kullanmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çokça kullanılmaktadır. Peki sedir ağacı yapı faydaları nelerdir ve sedir ağacı yağı başka nerelerde kullanılır? Sedir ağacı yağı yararları ve güzellik için bakım önerileri, esraninportresi'nde.

0
6084

Odunsu bir kokuya sahip olan sedir ağacı yağı, cildi sıkılaştırmak, saç dökülmesini önlemek, parfüm yapımında kullanmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çokça kullanılmaktadır. Peki sedir ağacı yapı faydaları nelerdir ve sedir ağacı yağı başka nerelerde kullanılır? Sedir ağacı yağı yararları ve güzellik için bakım önerileri, esraninportresi’nde.

Bir ağacın yağının, sağlığınız için pek çok faydayı bir arada bulundurabileceğini kim bilebilirdi ki? Doğal esansiyel yağlar içinde bulunan sedir ağacı yağı, antifungal, antiseptik, diüretik, sıkılaştırıcı ve sedatif özelliklere sahiptir. Bu özellikler de cildi iyileştirme, organların çalışma fonksiyonuna yardımcı olma, kasları rahatlatma, metabolizmayı geliştirme ve sindirim sisteminize fayda sağlama gibi katkıları sağlamaktadır.

Sedir Ağacı Yağı nedir?

Sedir ağacı esansiyel yağı, sedir ağacından buharla damıtılma işlemi yoluyla çıkarılır. Sedir ağacı esansiyel yağının ana bileşenleri, alfa-sedrin, beta-sedrene, sedrol, widdrol, thujopsene ve bir sesquiterpenes grubudur ki bunların hepsi sağlık yararlarına büyük katkıda bulunan bileşenlerdir.

Sedir Ağacı Yağı Faydaları

Sedir ağacı esansiyel yağının en yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

 • odaklanmayı geliştirir
 • saç büyümesini teşvik eder
 • anti-inflamatuar ajanlara sahiptir
 • diş ağrısını iyileştirir
 • cilt tahrişlerini azaltır
 • spazmları tekrar yaşamak
 • mantar enfeksiyonlarını tedavi eder
 • böcekleri kovar
 • sivilceleri tedavi eder
 • öksürmeyi azaltır
 • metabolizmayı harekete geçirir
 • menstruasyonu düzenler
 • cildi sıkılaştırır
 • toksinleri temizler

Açıkçası sedir ağacı yağı, dolabınız için mükemmel bir alternatiftir. Sadece harici sağlık yararları sebebiyle değil aynı zamanda sindirim ve dolaşım işlevini güçlendirme gücü nedeniyle de tercih edilebilir.

Sedir Ağacı Yağı Kullanım Alanları

1. Egzama – Egzama, kuru, kırmızı, kaşıntıya neden olan, kabarcıklanabilen veya çatlayabilen deriye neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Sedir ağacı esansiyel yağı, bu rahatsız edici cilt sorununa yol açan iltihaplanmayı iyileştirir – cildin soyulmasını azaltır ve enfeksiyonu antifungal özellikleri sayesinde tedavi eder. Günlük rutine sedir ağacı yağı eklemek için birkaç yol da var. Yağları cilt losyonuna veya sabuna ekleyebilirsiniz. Ayrıca banyonuza beş damla sedir ağacı yağı ekleyerek yine kullanabilirsiniz.

2. Saç dökülmesi – Sedir ağacı esansiyel yağı, saç folliküllerini uyarabilir ve saç derisindeki dolaşımı artırabilir. Bu, saç büyümesine katkıda bulunur ve saç dökülmesini yavaşlatır.

Sedir ağacı yağı, kekik, biberiye ve lavanta esansiyel yağları ile birlikte kafa derisine uygulandığında, (yedi aylık tedaviden sonra) saç dökülmesi yaşayan kişilerde yüzde 44’e kadar saç gelişimini artırdığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Bunu yapmak için, şampuanınıza ya da kremi içine sedir ağacı yağı ekleyebilir ya da yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp, karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Kuru saç derisi – Sedir ağacı esansiyel yağı, kuru veya tüysüz saç derisini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü saç derisini uyarır ve dolaşımı arttırır. Bir karışım oluşturmak için iki damla sedir ağacı esansiyel yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak beş dakika boyunca uygulayın. En iyi sonuç için, saç derinizde 30 dakika kadar bekletin – sonra yıkayın.

4. Antiseptik özellikler – Yağ; yaralara antiseptik olarak uygulanabilir. Vücudunuzu toksinlere karşı korur, bağışıklık sistemini rahatlatır ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Sedir ağacı esansiyel yağı ile hindistancevizi yağını karıştırarak bir yağ oluşturun ve ardından yarayı, üzerinde kullanabilirsiniz.

5. Artriti Azaltır – Artritin sık görülen semptomları olan eklemlerin ve dokuların iltihaplanması ve güçsüzleşemesi, ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir ki; sedir ağacı esansiyel yağı kullanılarak bunlar azaltılabilir.

6. Spazmları hafifletir – Huzursuz bacak sendromu, solunum yolu nöbetleri, astım ve diğer spamzlı sorunlarla mücadele ediyorsanız sedir ağacı esansiyel yağının yatıştırıcı özelliklerinden yararlanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu spazmlar solunum sistemi, kaslar, barsaklar, kalp ve sinirleri etkileyebilir.

7. Doğal deodorant – Bu yağ rahatlatıcı ve odunsu hoş bir kokuya sahiptir. Parfümlerin veya yağ karışımlarına güzel bir etki katar. Ayrıca insanları bir araya getirip kişisel bakış açısını ve benlik saygısı geliştirmeyi de sağlayan faydalar içerir. Bu garip gelebilir, ancak sedir ağacı yağının yatıştırıcı gücü kişinin bakış açısını değiştirme yeteneğine sahiptir. Sedir ağacı yağı solumak, buharlaştırmak veya bir vücut spreyine eklemek, uzun süreli terapötik etkilere sahip olabilir.

8. Diüretik olarak görev yapar – İdrara çıkma sıklığını artırır ve bu nedenle zararlı toksinleri, vücuttan fazla su ve yağı çıkartır. İki damla sedir ağacı esansiyel yağını elinize sürüp mesane ve böbreklerinize masaj yapın. Bu idrar yolu enfeksiyonları, su tutma ve böbrek sorunlarına yardımcı olur.

9. Odaklanmayı geliştiriyor – Yapılan bir araştırma, sedir ağacı yağı kullanarak çocuklara odaklanmalarını ve öğrenme kapasitelerini önemli ölçüde artıracağını ortaya koymuş.

10. Öksürüğü azaltır – Sedir ağacı esansiyel yağı, balgamı solunum yollarından ve akciğerlerden uzaklaştırma gücüne sahiptir ve bu da öksürük veya soğuktan kaynaklanan tıkanıklığı azaltır. Uykuya geçmeden önce sedir ağacı esansiyel yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Göğsünüze ve boğazınıza iki damla yağ damlatın ve bir dakika ovun; nefes almanıza yardımcı olmak için burnunuzu ve üst dudağa da yağı ekleyebilirsiniz.

11. Böcek kovucudur – Sedir ağacı esansiyel yağı, sivrisinek ve diğer böcekleri yok eder ki cildinize birkaç damla yağ koyabilir veya onları evden veya daireden uzak tutmak için bir buharlaştırıcı da kullanabilirsiniz. Zararlıları uzak tutmak için yatağınıza ve çarşaflarıza da seyreltilmiş sedir ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerinizden böcekleri uzak tutmak için sedir ağacı esansiyel yağı kullanın. Pamuklu beze sedir ağacı esansiyel yağı ekleyin ve bunu dolabınıza, askılarınıza ve saklama kutularınıza yerleştirin.

12. Gerginliği giderir – Sedir ağacı esansiyel yağı bir yatıştırıcı olduğundan, sağlığınızı etkileyen gerginliği ve stresini azaltma gücüne sahiptir. Sedir ağacı esansiyel yağının kokusu, beyinde melatonine dönüştürülen serotonin salımını teşvik eder. Sedir ağacı esansiyel yağının bu aromaterapik özellikleri kronik stres ve depresyona sahip insanlara yardımcı olur. Tek yapmanız gereken gerginliği gidermek için birkaç damla yağ dökebilir veya kaşlarınızın hemen üstünde bir damla yağ sürdürebilirsiniz.

13. Mantar enfeksiyonlarını giderir – Cedarwood esansiyel yağı iç ve dış mantar enfeksiyonlarını iyileştirir. Sizi mantar patojenlerinden ve gıda zehirlenmelerinden koruyabilir. Hindistan Oral Tıp ve Radyoloji Bölümü’nde yapılan bir araştırmada sedir odun esansı yağı, diğer antibakteriyel ajanlara karşı uygulanabilir bir alternatifti ve hem oral hem de bakterileri kontrol altında tutan etkili bir modüldü. Çalışma ayrıca tarçın yağı, limon yağı, karanfil yağı ve okaliptüs yağının aynı antifungal özelliklere sahip olduğunu kanıtladı. 

14. Sivilceleri iyileştirir – Sedir ağacı esansiyel yağı cilt gözeneklerini, sivilceye ve deri enfeksiyonlarına sebep olan zararlı mikroplara karşı korur. Sedir ağacı yağı aynı zamanda yüz derisini sıkılaştırmak ve genç bir görünüm vermek için etkilidir. Sivilcenizi doğal olarak iyileştirmek için, bir damla sedir ağacı esansiyel yağını losyonunuza veya sabununuza ekleyin ya da yağı jojoba yağı içine ekleyip, cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu, sivilceleri ortadan kaldırmak için günlük rutine eklenebilir.

Ayrıca sedir ağacı esansiyel yağı ile Epsom tuzu ve hindistancevizi yağını birleştirerek kendi yüz peeling maskenizi yapabilirsiniz. Hafif yağlı bir doku elde edilinceye kadar bu malzemeleri karıştırın – daha sonra yüzünüz peeing yapmak getirmek için karışımı kullanın ve sivilceleri temizleyin.

Sedir Ağacı Yağı Yan Etkileri

Bazı uçucu yağlar gıdaya eklenebilir veya oral yoldan asgari miktarlarda yutulabilirse dahi, sedir ağacı esansiyel yağını tüketmek güvenli değildir. Güçlü bir yağ olduğu için, kusma, mide bulantısı, susama ve sindirim sistemine aşırı hasar verebilir. Hamile kadınlar sedir ağacı esans yağı kullanmamalıdır. Yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında sedir ağacı esansiyel yağı deride tahrişe neden olabilir.

Dikkat: Hepimiz, esansiyel yağların kullanılmasında dikkatli olunması konusunda hem fikiriz. Yinede birkaç noktada uyarıda bulunmak istiyorum;

 • Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştirici etkileri olan doğal yağların organik, saf ve doğru yöntemlerle üretilmiş olanını bulamadığınız zaman yarardan çok zararları ile uğraşırsınız. Satın aldığınız veya alacağınız doğal yağ gerçekten doğal mı, saf-organik doğal yağ nasıl anlaşılır biliyor olmak, hangi yağın ne işe yaradığını bilmek kadar önemlidir.
 • Kullanacağınız yağa alerjik olmadığınızdan emin olun. Bunun için ayak ya da el bileği üzerinde bir test yapın. 24 saat boyunca açık tutun ve herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edin.
 • Hamile kadınlar, emziren anneler, çeşitli hastalıkları olanlar ve ilaç kullananlar doğal yağları kullanmamalı veya doktor kontrolünde takip edilmeli. Çünkü yağların bazı hormonların salgılanması üzerinde büyük etkisi vardır.
 • Etkisinden emin olmadığınız hiçbir yağı birbiriyle karıştırmayı denemeyin.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.

Uyarı : Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Sedir Ağacı Yağı ile Kolonya Tarifi

Birçok kolonya, toksik olabilen sentetik kokular içerir. Bunun yerine, bu ev yapımı erkek kolonyası tarifini deneyebilirsiniz. Yapması kolaydır ve uçucu yağlar kokarken şaşırtıcı sağlık faydaları sağlarlar!
Not: Narenciye esans yağları çok konsantre olup sağlıklı asidik özelliklere sahiptirler. Bundan dolayı, cam kaplarda saklayın.

Malzemeler;

 • 5 damla sedir ağacı esansı yağı
 • 3 damla bergamot uçucu yağ
 • 2 damla sandal ağacı esans yağı
 • 300 ml %70 alkol
 • Cam kolonya sprey şişesi

Talimatlar;

Tüm malzemeleri karıştırın ve bir şişede saklayın.

Sedir ağacı esansiyel yağı, saç dökülmesi veya kuru saç için doğal bir çare olarak kullanmak için yalnızca birkaç damla gerekir. En sevdiğiniz şampuan ya da saç kremi içine iki ya da üç damla sedir ağacı esansiyel yağını karıştırın ya da hindistancevizi ya da jojoba yağına sedir ağacı yağı ekleyerek kendi maskenizi yapın. Karışımı uyguladıktan sonra başınızı havlu veya duş başlığı ile örtün ve en az 30 dakika bekletin. Daha sonra yağ karışımını tamamen yıkayın. Bu karışıma diğer esansiyel yağları da ekleyebilirsiniz – lavanta, çuha çiçeği veya limon otu yağı gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here