Sardunya-Itır Yağı Cilde-Saçlara Faydaları

Daha pürüzsüz ve parlak bir cilt, azalmış sivilce, leke veya iz, daha ipeksi ve güçlü saçlar istiyorsanız, doğal bakım rutini içerisine sardunya yağı, diğer adıyla ıtır yağı eklemeyi düşünebilirsiniz. Sardunya-Itır Yağı cilde-saçlara faydaları ve bakım önerileri esraninportresi'nde.

0
2504

Daha pürüzsüz ve parlak bir cilt, azalmış sivilce, leke veya iz, daha ipeksi ve güçlü saçlar istiyorsanız, doğal bakım rutini içerisine sardunya yağı, diğer adıyla ıtır yağı eklemeyi düşünebilirsiniz. Sardunya-Itır Yağı cilde-saçlara faydaları ve bakım önerileri esraninportresi’nde.

Çiçeklere bakmayı sevmeyen yoktur sanırım. Sundukları görsel güzellikleri sebebiyle hayatımızda önemli bir yere sahip olsalar da sağlığa ve güzelliğimize katkıları da yok sayılamaz. İşte bu tip faydalara sahip olan çiçeklerden biri de sardunya diğer adıyla ıtırdır. Çok yaygın olmamasına rağmen, bu kırmızımsı hoş çiçek, aromaterapi dünyasında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çiçeğin muhteşem yağı, yani sardunya yağı (diğer adıyla ıtır yağı), depresyon ve sinirsel bozukluklardan mide enfeksiyonlarına kadar değişen çeşitli hastalıkları iyileştirme etkisine sahiptir.

Bu yağ, buhar distilasyonu yoluyla sardunyanın gövde, yaprakları ve çiçeklerinden hazırlanır. Kök hariç tüm sardunya, bu yağın üretimi için kullanılabilir. Bu çiçeğin yağına “fakirin gülü” yakıştırması da yapılıyormuş. Zira gül esansiyel yağına özdeş özelliklere sahip olmakla birlikte daha ucuz bir maliyete sahip.

Bu yazıda sardunya-ıtır yağı cilde ve saçlara faydalarından bazılarını derledik. Çünkü bu yağı özellikle kozmetik ürünlerde markaların çokça kullandıklarını görmeniz mümkün. Faydalı olması dileğiyle…

Sardunya-Itır Yağı Cilde Faydaları 

Cilt Bozukluklarını İyileştirir : Sardunyum, sivilce, kızarıklıklar, egzama, dermatit, mantar enfeksiyonları vb. gibi çeşitli cilt bozuklukları üzerindeki olumlu etkileri ile ünlüdür. Bu nedenle, yara izlerinin yavaş yavaş solmasına ve cildimizi kusursuz hale getirmesine yardımcı olabilir.

Doğal Cilt Temizleyici : Havanın kirliliği gibi çevresel faktörler, cildimizi oldukça donuk ve cansız hale getiriyor. Cildimizi yenilemek ve canlandırmak için ticari ürünler kullanmaktan başka seçeneğimiz kalmıyor. Doğal bir yol benimsemeye hazırsanız, sardunya yağı kullanmayı deneyebilirisniz. Çünkü bu yağ doğal bir temizleyici. Doğrudan deride temizleme için kullanılabilir veya banyo için suya eklenebilir. Her iki durumda da pürüzsüz ve parlak bir cilt elde edebilirsiniz

Sıkılaştırıcı : Sardunya yani ıtır yağının sıkılaştırıcı etkilerinin olması, cildimiz için çok avantajlıdır. Yağ sayesinde, sıkı ve lekesiz bilr cilt görünümü elde etmek mümkün olabilir.

Yaşlanmanın Belirtileri ile Mücadele Eder : Kim mümkün olan en uzun süreye dek genç görünmek istemez ki? Çözüm? Sardunya ile doğal olanı elde edin. Kas ve dokularımızın kasılmaları sardunya yağı sayesinde arttırıldıkça cilt sarkmaz. Yüz cildi sıkılaşır ve kırışıklıklar veya ince çizgiler görülmez. Kısacası, çeşitli anti-aging semptomlarıyla etkili bir şekilde mücadeleye yardımcı olur.

İzleri ve Lekeleri Azaltıcı Etkisi : Herkes cildinde yara izi olmamasını ve cerrahi, akne veya çatlak izlerinden arındırılmasını ister. Sardunya yağı güçlü bir silici gibi davranır ve bu lekeleri soldurup, zamanla yok olmasına yardımcı olur. Üstelik yağ, cilt yüzeyinin altındaki kan dolaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olur ve melaninin eşit dağılımını sağlar.

Deodorant Özellikleri : Uçucu yağın hoş ve keyif verici bir aroması var. Deri için de sert değil. Yağın aroması uzun süre ciltte kalır. Dahası, antibakteriyel özelliği vücut kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Cilt Tonik Olarak Kullanımı : Sardunya yağı, ciltteki renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olur. Yağ, vücudun tüm sistem ve işlevlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda, vücudun farklı hormonlarını, asitlerini ve enzimlerini düzenleyen endokrin bezleri etkiler ve bu da sindirim, solunum, sinir, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin güçlenmesini ve gelişmiş işlevselliğine neden olur. Tüm bunlar daha pürüzsüz bir cilt, düzeltilmiş cilt renk değişikliği, gelişmiş cilt bakımı, azalmış akne, dermatit ve cilt hastalıkları ve parlak ciltler sağlar.

Dikkat: Yağ bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmeli ve daha sonra cilde uygulanmalı veya bir banyo suyuna ilave edilmelidir. Yağ, bir parça bez veya dokuya birkaç damla serpiştirildikten sonra solunabilir. Üstelik, uçucu yağ bir dağıtıcı veya buharlaştırıcıda da kullanılabilir. Yağ, toksik etkilere sahip olabileceğinden, bir sağlık uzmanı tarafından belirtilmediği sürece dahili olarak almayın. Hamile veya emzirme döneminde olanlar, bir doktor tarafından reçete edilmedikçe yağı kullanmamalıdır.

Sardunya-Itır Yağı Saçlara Faydaları

Sebum Üretimini Düzenler : Bu yağın avantajı, hem kuru hem yağlı saçlar için mükemmel bir çözüm olmasıdır. Kafa derimizdeki ve saçlardaki yağları dengeleyebilir, böylece saç tellerimiz canlanır ve sağlıklı görünür. Saç derimizdeki yağ bezleri üzerinde çalışır ve sebum salgısını düzenler. Sonuç olarak pürüzsüz ve ipeksi saçlar elde ederiz.

Saç Büyümesini Artırır : İnsanları kıskandıracak kadar uzun ve parlayan, sağlıklı saçlar ister misiniz? Diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılmış sardunya yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ, saç derisini besleyip güçlendirerek saç büyümesini teşvik edebilir.

Saçlara Çiçekli bir Aroma Verir : Uçucu yağ, saçlara süslü çiçek aroması vermek için düzenli şampuanla karıştırılabilir.

Dikkat: Hepimiz, esansiyel yağların kullanılması, özellikle hassas ciltler için biraz riskli olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, sardunya yağı kullanmadan önce, birkaç noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir;

 • Yağa alerjik olmadığınızdan emin olun. Ayak ya da bilek üzerinde bir test yapın. 24 saat boyunca açık tutun ve herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edin.
 • Bu yağ, hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmamalı. Çünkü bir takım hormonların salgılanması üzerinde büyük etkisi vardır.
 • Sardunya, bergamot, havuç çekirdeği, sedir ağacı, fesleğen, lavanta, yasemin, greyfurt ve biberiye yağı gibi diğer uçucu yağlarla harmanlanabilir. Bu yüzden, onu etkisinden emin olmadığınız diğer egzotik yağlarla karıştırmayı denemeyin.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. S

Uyarı : Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Evde Sardunya- Itır Yağı Nasıl Yapılır?

Bazen, piyasada arzu edilen türdeki uçucu yağların elde edilmesi biraz zor olabilir. Bu yüzden neden evde yapmayı denemiyoruz? Bu çok kolay bir süreç değil, ama saflığı garanti ediyor.

Daha önce de gördüğümüz gibi, sardunya yağı, çiçeğin sapları ve yaprakları buharla damıtarak çıkarılır. Ancak, sardunyanın genç yaprakları hafif bir limon kokusu verir, daha yaşlı yapraklar ise yağa güçlü ve çekici bir gül kokusu verir.

Biberiye yağı, aromaterapide yaygın şekilde kullanılır, çünkü beyni uyarmak, hafızayı ve zihinsel berraklığı arttırmak için mükemmeldir. Saç ve cilt bakımı için de mükemmeldir ve birçok üründe bir bileşen olarak kullanılır. Peki, biberiye yağının cilde-saçlara faydaları nelerdir? Detaylar, esraninportresi’nde.–> biberiye yağı cilde-saçlara faydaları

Şimdi sürece bakalım;

 • Sardunya yaprakları (seçime bağlı olarak yaşlı veya genç)
 • Seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ (jojoba yağı veya badem yağı)
 • Kapaklı büyük bir kavanoz
 • Küçük kavanozlar veya kapaklı şişeler
 • Süzgeç
 • Tülbent

Nasıl yapılır;

 1. Sardunyanın yaprakları çıkarın ve kirini temizleyin. Yaprakları kurumaya bırakın.
 2. Yaprakları bir havan içine alın ve tamamen püre haline gelinceye kadar ezin. Şimdi, hamurun iki saat dinlenmesine izin verin.
 3. Hamuru büyük kavanoza aktarın ve seçtiğiniz taşıyıcı yağın bir kısmını bu hamuru örtene kadar boşaltın. Kavanozu sıkıca kapatın. Serin ve kuru bir yerde en az iki hafta dinlendirin.
 4. İki hafta sonra, kavanozu açıp kokuyu kontrol edin ve eğer koku beklediğiniz kadar değilse, daha fazla ezilmiş çiçek yaprağı ekleyin. Koku çok keskin ise, taşıyıcı yağdan biraz daha ekleyin.
 5. Memnun olduğunuz noktada, bu harmanlanmış yağı bir tülbentle süzdükten sonra küçük kavanozlara dökün. İşte, hazır!

Gördüğümüz gibi sardunya yağının cilde ve saçlara sayısız faydası var. Ticari sardunya yağına güvenmiyorsanız, evde bir tane hazırlayabilirsiniz. Deneyin ve deneyiminizi bizimle paylaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here