Pirinç Suyu ile Saç ve Cilt Bakımı

Pirinç suyu ile sivilce gibi cilt sorunlarından kurtulup pürüzsüz cilt elde etmek, daha uzun, canlı ve yumuşak saçlara sahip olmak mümkündür. Pirinç suyu ile bakım, esraninportresi'nde.

0
2043

Pirinç suyu ile sivilce gibi cilt sorunlarından kurtulup pürüzsüz cilt elde etmek, daha uzun, canlı ve yumuşak saçlara sahip olmak mümkündür. Peki cilt ve saç bakımı için fermente pirinç suyu nasıl hazırlanır? Pirinç suyunun saçlara ve cilde faydaları yanı sıra kullanım önerileri esraninportresi’nde.

Pilav yaptığınız bir sonraki sefer pirinç suyu atmayın. Çünkü cildi ve saçları güzelleştirmek için kullanabileceğiniz en ucuz ve etkili malzemelerden biridir. Pirinç suyu yüzyıllar boyu Asya ülkelerinde cildin genç görünümünü korumak, saçların sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Pirinç suyu, anti-inflamatuar özellikler içeren ferulik asit ve güçlü bir antioksidan olan allantoin de dahil olmak üzere güzel saç ve cilt için gerekli olan vitaminler, mineraller ve amino asitlerle doludur. Peki cilt ve saçlar için bu kadar faydalı bileşenlere sahip olan pirinç suyu nasıl elde edilmeli? Pirinç suyu ile cilt bakımı, pirinç suyu ile saç bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bu soruların cevabını yazıyı okudukça görebileceksiniz. 

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pirinç suyunu güzellik rutininin bir parçası olarak kullanmak için birkaç yöntem vardır. Her çeşit pirinci kullanabilirsiniz, beyaz uzun, kahverengi veya elinizin altında ne olursa… Pirinç suyu hazırlamak için birkaç farklı yöntem vardır.

1- Pirinç suyu hazırlamak için hızlı yöntem :

  • Önce pirinci bir bardak suyla durulayın, kir veya pisliklerden arındırın. Bunu yaparken içme suyu kullanın.

1 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

  • Daha sonra, pirinci bir kaba koyun ve üzerine yine temiz suyu koyun. 30 dakika kadar pirinci ıslatın. Bu süre içerisinde suya pirincin tüm vitamin ve minerallerinin geçmesi için arada hafifçe elinizle karıştırın ve pirinci ovuşturun. Bu, vitamin ve minerallerin suya geçmesine yardımcı olur ve saçlarınız için besleyici bir durulama suyu oluşturur.
  • Şimdi, pirinç suyunu temiz bir kaba süzerek ayırın. Pirinç suyu kullanıma hazır!

2- Fermente pirinç suyu hazırlama yöntemi :

  • Önce pirinci bir bardak suyla durulayın, kir veya pisliklerden arındırın. Bunu yaparken içme suyu kullanın.
  • Ardından tekrar pirincin üzerine suyu koyun ve 15-20 dakika bekleyin ve suyunu süzüp, bir kenara ayırın. Haftada 2-3 sefer pilav yapıyorsanız her seferinde bu şekilde suyu ayırarak saçları durulamak için yeterli miktarda pirinç suyunu elde edebilirsiniz.
  • Daha sonra bu pirinç suyunu hafifçe ekşi olana ve fermantasyon başlayana kadar suyunu bir veya iki gün süreyle oda sıcaklığında bırakın. Bundan sonra çoğu insan, fermantasyon sürecini durdurmak için sıvıyı kaynatma tavsiyesinde bulunur. Bunu yapmamakta fayda var. Çünkü fermente pirinç suyu, faydalı besin maddeleri içerir ve bir kere bu sıvıyı kaynatırsanız – tüm vitaminlerin gittiği düz bir su kalır elinizde. Öte yandan, sıvı pastörize edilebilir. Pastörizasyon bakterileri öldürür ve bunu yapmanın en kolay yolu mikrodalga fırını kullanmaktır. Mikrodalgalara maruz kalma, enerjiyi eşit derecede ve derin bir şekilde tüm sıvıya iletir, daha nazik ve daha kısa bir ısıtma sağlar ki böylece pirinç suyundaki ısıya duyarlı maddelerin tamamı korunur.

3 eldeki kahvrengi lekeler icin pirinç suyu bakimi eldeki yaslilik lekeleri_mini

  • Fermentasyon işlemini durdurmak için buzdolabına koymanız yeterlidir. Saçınıza güzel kokuların olmasını isterseniz birkaç damla uçucu yağ ilave edebilirsiniz (örneğin, lavanta, biberiye veya çay ağacı yağı).
  • Yine de ortaya çıkan sıvı koruyucu içermez, bu nedenle buzdolabında bile bir haftadan fazla saklanamaz. Genellikle 5-6 gün sürer ve bundan sonra saçlar için başka bir pirinç suyu hazırlamanız gerekir.
  • Fermente pirinç suyu çok güçlüdür, bu yüzden kullanmadan önce bir veya iki bardak ılık suyla seyreltmeniz gerekecektir.

Fermente pirinç suyunun hazırlanmasının çok zaman aldığını düşünüyorsanız, saçınıza en başta belirttiğim düz pirinç suyu denemenizi öneririm.

Neden Fermente Pirinç Suyu, Düz Yöntemle Yapılandan İyi?

Saçların fermente pirinç suyu ile yıkanmasının, fermente edilmemiş veya sade bir durulamadan çok daha iyi olduğuna dikkat çekilmektedir. Fermantasyon süreci boyunca hafif asidik pH’a ek ilave besinler, saçın pH dengesini iyileştirmeye yardımcı olur, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için saç foliküllerini besler ve genel saç durumunu iyileştirir.

Pirinç suyu sadece saç için değil cilt için de etkili doğal tedavidir! Pirinç suyu kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin…

Pirinç Suyu ile Saç ve Cilt Bakımı

1. Akne ve deri iltihabı gibi rahatsızlıkları gidermek için yatıştırıcı :

Pirinç suyu, ciltteki iltihaplanmayı, kızarıklığı ve her türlü cilt problemini yatıştırmak için kullanılabilir. Pirinç suyu ayrıca sivilcenin iyileşmesine ve salgının kızarıklığının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca gözenekleri sıkılaştırarak daha sıkı cilt görünümü elde etmenize yardımcı olur.

Cildinizin sorunlarını iyileştirmek için pirinç suyunu kullanmanın yolu, pamuklu bir bezi veya pamuğu pirinç suyuna batırmak ve sorunlu bölgeyi bununla silmektir. Bunu birkaç dakika boyunca yapın ve sonra cildin kendi kendine kurumasına izin verin.

Pirinç suyuyla cilt bakımı önerileri bu kadar değil elbette. Pirinç suyu ile lekelerden kurtulmak, lekelerin rengini açmak, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamak da mümkündür. İşte bunların yöntemini öğrenmek için yazının sonraki sayfalarına geçmeniz yeterli!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here