Papatyanın Faydaları ve Papatya Çayının Kullanım Alanları

Papatya, şifalı bitkiler arasında yer alan ve uykusuzluk, mide rahatsızlıkları, cilt ve saç bakımı gibi pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Peki papatyanın faydaları nelerdir ve papatya çayı gerek güzellik gerekse sağlık için nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi'nde.

0
843

Papatya, şifalı bitkiler arasında yer alan ve uykusuzluk, mide rahatsızlıkları, cilt ve saç bakımı gibi pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Peki papatyanın faydaları nelerdir ve papatya çayı gerek güzellik gerekse sağlık için nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Evde ilaç dolabında olması gerekenler kadar gerekli bazı besinler. Çünkü sahip oldukları zengin içerikleri onları doğal ilaç haline getirir. Doğal bitki çayları, bal veya doğal yağlar bunlardan bazılarıdır. Herkesin favorileri farklı olsa da ortak şifalı bitkiler arasında yer alır papatya. Ev için kullanabileceğiniz bu şifalı bitki, aynı zamanda her türlü rahatsızlık için de etkilidir.

Papatyanın faydaları arasında en iyi bilineni uykusuzluk sorununa çare olması olsa da mide ağrısı gibi rahatsızlıklar yanı sıra cilt ve saç bakımı gibi güzellik amaçlı da çokça kullanılmaktadır.

Araştırıp papatyanın yararları ortaya çıktıkça aslında en popüler ve çok yönlü bitkilerden biri olduğu ortaya çıkıyor. Yüzyıllar boyunca da insanlar anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri için papatya kullanmışlardır.

Günümüzde papatya çayı, vücut ürünleri, kozmetik ürünleri, cilt sağlığı ve genel sağlığı geliştirmek gibi hemen her şeyde kullanılmaktadır. Liste uzayıp gider elbette ama sizin için papatyanın en yaygın kullanımlardan bazılarını listeledik.

Papatyanın Faydaları

1. Uyku

Bu şifalı bitki, iyi bir yatıştırıcı, güzellik uykusu unsurudur. Uyku kalitesini arttırmak ve rahatlamayı sağlamak için idealdir. Sakinleştirici etkisinin, anksiyete ve kas gerginliğini azalttığı söylenen bir flavonoid olan apidenin’e bağlı olduğu düşünülmektedir.

2. Ağrı Kesici

Papatyada yüksek miktarlarda bulunan Glycine, kas spazmlarını rahatlatmaya ve sinirleri rahatlatmaya yardımcı olarak her türlü ağrı ve acıyı hafifletebilmektedir. Yapılan araştırmalar papatyaların artrit, sırt ağrısı ve mide kramplarının giderilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Yüksek glisin seviyesi de rahim gevşetmeye yardımcı olabilir ki bu nedenle adet krampları rahatlatmak için tüketilebilmektedir.

3. Mide Rahatsızlıkları

Antispazmodik özellikleri sayesinde, papatya mide, mide krampları, bağırsak sendromu ve hazımsızlık sorunlarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, papatya, mide asiditesine karşı yardımcı olabilir ki bu da mide ekşimesi sorununu azalması demektir.

4. Soğuk ve Grip

Papatya, güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Papatya çayının vücudun doğal enfeksiyonla mücadele yeteneğini arttırdığı ve daha çabuk iyileşilebildiği görülmüştür.

 Papatya Çayının Kullanım Alanları

5. Akne

Papatya topikal bir cilt tedavisi olarak kullanılabilmektedir. Çayı doğrudan cilde uygulamak, inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir, iyileşmeyi destekler ve akne izlerinin görünümünü azaltır.

Papatyanın da olduğu doğal peeling maskeleri sayesinde tıkanan gözeneleri temizleyerek siyah noktalara yol açacak olan aşırı yağın deriden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Detayları öğrenmek için–> Yağlı ciltler için yaz bakımı

6. Kaygı

Papatya sadece fiziksel rahatlama için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda duygusal rahatlamaya da yardımcı olduğu bilinmektedir. Sinirleri yatıştırmak ve stresi azaltmak için çay formunda tüketilebilir.

7. Göz ve Deri Enfeksiyonları

Doğal antibakteriyel özellikleri olduğundan, enfeksiyonlara karşı savaşmak için papatya kullanabilirsiniz. Bir fincan papatya çayı yapın ve soğumaya bırakın. Enfekte olmuş bölgeyi gün boyunca pamuğu çaya batırarak silin.

8. Uçuk

Uçuktan kurtulma yolları arasında sayılır. Papatyanın çiçeklerinden elde edilen papatya yağı, güçlü antiseptik, antibiyotik ve analjezik özelliklere sahiptir.

9. Saç Rengi

Saç rengini canlandırmak veya özellikle de yazın saç rengini açmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de papatya çayı kullanmaktır.

Saç boyaları yıkandıkça akıp, ilk zamanlardaki parlaklığı ve zengin renk görünümünü kaybeder. Ayrıca kendi doğal saç renginizin de tonunu zenginleştirmek, saç renginin parlaklığını arttırmayı isteyebilirsiniz. Sarı saçlar, kızıl saçlılar ve kahve saç rengine sahip olanlara özel hazırlanan–> saç rengi canlandırmak için doğal saç maskeler, esraninportresi’nde.

Papatyaları ayrıca saçları nemlendirip, daha sağlıklı olmalarını sağlamak için de kullanabilirsiniz. Saçlar için doğal nemlendirici maskelerin amacı, saçı nemlendirmek, kırıkları azaltmak, boyalı saçlarda rengi canlandırmak ve parlaklık kazandırmaktır.

Kıvırcık, düz, boyalı, ince telli veya kalın telli saçların ihtiyaçları farklı olacaktır. İşte, saçın ihtiyacına göre uygulayabileceğiniz doğal saç maskesi tarifleri–> saçlar için doğal nemlendirici maskeler

Papatyaların kullanabileceği yolların listesi oldukça derecede uzun, ancak bazı popüler yöntemler de

  • Uçucu yağın yayılması
  • Tentür, çay veya kapsül formunda
  • Çayı doğrudan cilde uygulayarak
  • Ev yapımı güzellik ürünlerine ekleyerek

Papatyalar nerende alınır?

Birçok süper market veya yerel marketlerde papatya çayı satılmaktadır. Ayrıca, kurutulmuş papatya da aktarlardan temin edilebilmekte ve hatta internetten de satın alınabilmektedir.
Genellikle tıbbi olarak kullanılmasına rağmen, papatya için standart bir doz yoktur. Çoğu çalışma, günde 400 miligram ila 1.600 miligram arasında kullanılabileceğini belirtilse de doktorunuza danışmadan fazla tüketmemenizde her zaman fayda vardır.

Uyarılar :

  • Doğal yağların güvenli kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Saf-Organik Dogal Yağ Nasıl Anlaşılır Kılavuzumuzu okuyun.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa doğal dahi olsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe veya sağlığa pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here