Meyan Kökü Faydaları ve Kullanım Alanları

Gastrointestinal sistemi iyileştirme özelliği ile bilinen meyan kökü, insan vücuduna çeşitli şekillerde fayda sağlar. Meyankökü çayı veya meyan kökü tozları kullanılarak saç dökülmesi ve egzama gibi cilt sorunları giderilebilir, kilo kaybına yardımcı olması için beslenme programına dahil edilebilir. Meyan kökünün faydaları ve meyan kökü ile bakım önerileri, esraninportresi'nde.

0
804

Gastrointestinal sistemi iyileştirme özelliği ile bilinen meyan kökü, insan vücuduna çeşitli şekillerde fayda sağlar. Meyankökü çayı veya meyan kökü tozları kullanılarak saç dökülmesi ve egzama gibi cilt sorunları giderilebilir, kilo kaybına yardımcı olması için beslenme programına dahil edilebilir. Meyan kökü faydaları ve meyan kökü ile bakım önerileri, esraninportresi’nde.

Uzun ömürlü Glycyrrhiza glabra bitkisi, daha çok doğal tatlandırıcı olarak kullanılan, odunsu kökler üretir. Yaygın olarak meyan kökü olarak bilinen bu kökler, şekere göre 30 ile 50 kat arası daha tatlıdır. Meyan köküne aslında bu benzersiz lezzeti veren bileşik glisirhetinik asitten (GA) oluşmaktadır.

Tütün ve şekerleme için ağırlıklı olarak yetiştirilmesiyle bilinen meyan kökü, ayrıca doğal güzellik sırları yanı sıra çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere ilaçlarda da yer almaktadır.

Meyan Kökü Faydaları ve Kullanım Alanları

meyan kokunun faydalari meyan koku faydalari meyan koku cayı meyan kokuyla sac ve cilt bakimi

1. Vücut Yağını Azaltın

Yapılan bir araştırma kapsamında 2 ay boyunca günde 2.5 gram saf meyan kökü ekstresinin tüketen bir grup sağlıklı gönüllünün vücut yağ kütlesinde azalma gözlenmiş.

2. Belleği Geliştirin

Meyankökü, beyin sağlığına katkıda bulunabilen, isoflavans, chalcones ve isoflavones gibi çeşitli antioksidanlar içermektedir.

3. Antidepresan

2006 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre Prozac (Fluoksetin) ve Tofranil (Imipramine) ile kıyaslandığında meyan kökünün depresyon için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

4. Sıcak Basmaları için

Sıcak basmaları, menopozun en sık görülen semptomudur ve birkaç yıl devam edebilmektedir. Meyan kökü, vücuttaki östrojen benzeri aktivitesi nedeniyle uzun süredir menopoz semptomları için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

5. Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Öksürük ve boğaz ağrısı için bir çare olarak kullanılmaktadır. Meyan köklerinde yer alan glisirhetinik asit, vücut dokularında tahrişe neden olabilen siklooksijenazlar ve prostaglandin aktivitesini inhibe edebilen güçlü bir anti-enflamatuardır.

6. Antiviral ve Antimikrobiyal

Meyan kökündeki GA bileşeni, virüsler, bakteriler ve mantar enfeksiyonları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tedavi edilmesi zor olan durumlara karşı çok etkili olduğu yapılan çalışmalar tarafından kanıtlanmaya çalışılmaktadır.

7. Egzama

Meyan kökünün antienflamatuar ve antioksidan nitelikleri, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında yararlı bir etkiye sahip olabilmektedir.

8. Fonksiyonel Dispepsi

Fonksiyonel dispepsi, hazımsızlık belirtileri (mide ekşimesi, şişkinlik, bulantı ve dolgunluk hissi gibi) net bir nedeni olmadığı zaman kullanılan terimdir.

9. Cilt Sağlığını Geliştirir

  • Meyankökü kullanımı cildinizi aydınlatır. Zerdeçal tozu ve meyan kökü çayını karıştırarak bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Cildi nemlendirmek için birkaç damla hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı da bu maskeye ilave edilebilir.
  • Ayrıca meyan kökünün düzenli kullanımı koyu cilt lekelerinin solmasına yardımcı olur.
  • Soğuk meyankökü çayının uygulanmasının, bir takım cilt bozukluklarının iyileştirilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları egzama, sedef, kuru cilt ve deri döküntüleridir. Antiseptik, iltihap önleyici özellikleri kızarıklık ve iltihaplanma gibi çeşitli cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Kişinin beslenmesine dahil ederek cildi zararlı UV ışınlarından koruyabilir. Meyan kökü kaynatılarak cildi güneşten ve bronzdan koruyan bir güneş koruyucu losyon yapılabilir. Güneşin ciltte bıraktığı hasarı tedavi etmek için de, ezilmiş salatalık ile meyankökü çayı karıştırılarak hazırlanan maske uygulanabilir.

15. Saç Sağlığı İçin Faydalı

Meyankökü flavonoidler, fitoöstrojenler ve diğer esansiyel yağlar ile doludur. Kök, sadece saç derisinin sağlığını değil, aynı zamanda saçlara da bakım yapar.

Meyan kökünün inanılmaz şaşırtıcı özellikleri ile kaşıntı ve kepek gibi çeşitli saç derisi sorunlarını azaltmaya yardımcı olur. Kök ayrıca saç gelişimini de güçlendirir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, meyankökü çayı, insanlar tarafından erken kelleşme ile mücadele etmek için tüketilmektedir.

Meyan Kökü Tüketimi

Uyarı : Meyan kökü genellikle güvenli olmasına rağmen, hamilelik durumunda veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya düşük potasyum seviyesine sahipseniz alınmaması daha güvenli olabilmektedir. Yüksek dozlarda alındığında toksik olabilir, bu nedenle her zaman tüketmeden önce doktorunuza danışın.

  1. İçecekleri tatlandırmak için kullanılabilir.
  2. Meyan kökünün kapsülleri de günlük ek olarak alınabilir.
  3. Meyan Kök sıvı özü, kendi cilt bakım ürünlerinizi yapmak için harikadır. Cildinizdeki etkilenen bölgelere uygulayabileceğiniz jel veya krem olarak da kullanılabilir. Kökü toz haline getirip, su ile karıştırabilir ve bir macun hazırlayabilirsiniz.
  4. Kök olarak kaynar suya koyup yaklaşık 10 dakika kaynamaya bırakarak çayını yapabilirsiniz ve yatmadan önce bir bardak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here