Melisa Yağı Faydaları ve Kullanım Önerileri

Melisa yağı, uykusuzluk, kaygı, migren, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi bir sağlık sorunları yanı sıra, egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesinde de çokça tercih edilmektedir. Melisa esansiyel yağı faydaları ile bu yağı evde gerek sağlık gerekse güzelliğiniz için kullanmanın kolay yolları, esraninportresi'nde.

0
1733

Melisa yağı, uykusuzluk, kaygı, migren, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi bir sağlık sorunları yanı sıra, egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesinde de çokça tercih edilmektedir. Melisa esansiyel yağı faydaları ile bu yağı evde gerek sağlık gerekse güzelliğiniz için kullanmanın kolay yolları, esraninportresi’nde.

Melissa yağı, antibakteriyel, antiviral, antispazmodik ve antidepresan özellikleriyle bilinir. Duygusal dengeyi arttıran ve cildin sağlıklı olmasını sağlayan narin ve limon aroması var. Melissa yağının en önemli faydalarından biri, özel bileşiklerin varlığı nedeniyle antioksidan özelliğidir. Araştırmacılar, geranial, germakren, neral ve sitronelal dahil olmak üzere, melissa uçucu yağda 70 aktif bileşik tespit ettiler. (17) Melissa esansiyel yağı, tıbbi özelliklerinden dolayı Alzheimer hastalığının, bellek, öğrenme ve depresyonun etkilerini incelemek için birçok bilimsel araştırmada kullanılmıştır.

Melisa esansiyel yağı faydaları arasında en çok bilinenleri, uykusuzluk, kaygı, migren, hipertansiyon, şeker hastalığı ve demans gibi bir dizi sağlık sorununun tedavisinde kullanılmasıdır. Bu limon kokulu yağ topikal olarak ciltte ve saçlarda kullanılabileceği gibi evde kokusundan faydalanmak, rahatlamak için de kullanılabilmektedir. Melisa uçucu yağı faydalarından en iyi bilinenlerinden biri de, sahip olduğu antiviral ve antimikrobiyal özellikleriyle güçlü ve terapötik nitelikleri olmasıdır. Peki bunlar tam olarak ne anlama geliyor? Gelin melisa yağının faydaları konusunu biraz detaylandıralım ve hemen ardından bu yağı bakımımız için nasıl kullanacağız öğrenelim.

Melisa Yağı Faydaları

  • Alzheimer Hastalığının Belirtilerini Azaltma : Melisa muhtemelen Alzheimer için doğal bir tedavi görevi görebilme yeteneği ilw uçucu yağlar içerisinde muhtemelen en etkili yöntemlerden biridir. Araştırmacılar, melissa esansiyel yağ tedavisi ile hastaların yaşam kalitesinin önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemlemişler. Yapılan bir başka araştırma sonuçları ise diğer olumlu sonuçlarla çelişkili olsa da bu melisa yağını potansiyeli olduğunu da gösteriyor tabii.
  • Anti-inflamatuar Aktivite : Araştırmalar, melisa yağının iltihaplanma ve ağrı ile ilişkili çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Melisa yağı şişlikleri azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için antienflamatuar etkinlikle topik olarak uygulanabilmektedir.
  • Enfeksiyonları Önler : Melissa yağı içerisindeki antimikrobik etkileri ile tanınan en önemli bileşikler, sitrat, sitronelal ve trans-karyofilendir. Yapılan bir araştırmada melisa yağı, lavanta yağı ile karıştırıldığında daha yüksek antibakteriyel etkinlik sergilediğini gösterilmiş.
  • Anti-diyabetik Etkileri Var : Yapılan bir araştırmada melisa esansiyel yağı uygulandığında, kan glikoz düzeylerinde, glukoz toleransında iyileşme ve insülin düzeylerinde belirgin bir artış görülmüştür ki bunlar yağın diyabet semptomlarını azaltmada etkili olduğunu ortaya koymuştur.
  • Cilt Sağlığını İyileştirir : Melisa yağı egzama, akne ve küçük yaraları doğal olarak tedavi etmek için kullanılır, çünkü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu yağ aslında cilde doğrudan doğruya uygulanabilecek kadar naziktir. Ayırca bakteri veya mantarın neden olduğu cilt sorunlarını temizlemeye de yardımcı olur.
  • Depresyon ile Mücadelede ve Ruh Halini Düzenlemede Yardımcı : Melisa esansiyel yağı, antidepresan, hipnotik ve sedatif özelliklere sahiptir ve sakinlik hissi yaratabilir. Duygusal dengeyi güçlendirip yükseltici bileşikler içermektedir.
  • Yüksek Tansiyonun Azalmasına Yardımcı Olabilir : Melisa yağı kan basıncını düşürme gücüne sahiptir.
  • Trigliserid Seviyelerini Azaltır : Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, melisa yağı alımının yararlı metabolik etkilere sahip olabileceğini önermektedir.
  • Adet Dönemi Semptomlarını Hafifletir : Yapılan çalışmaların sonucunda adet dönemi semptomlarında belirgin bir azalma olduğu ortaya koyulmuş.

Melisa Yağı Nasıl Kullanılır?

Melisa yağı aslında en pahalı esans yağlarından biridir, ancak bu karşılığa değerdir ve uzunca bir süre kullanabilirsiniz. Daha ucuz ürünlere kanmamakta fayda var; en yüksek kalite, %100 saflık derecesini aramalısınız.

Melisa esansiyel yağı, evde veya ofiste kokusunun yayılması suretiyle kullanılabilir veya topikal olarak uygulanabilir. Hassas cilt yapısına sahip kişiler ciltlerine melisa yağı sürmeden önce mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeliler.

Melisa Uçucu Yağını Evde Kullanmanın Kolay Yolları

Egzama için doğal Egzama kremi yaparak bu tip cilt sorunlarını tedavi etmek için, özellikle yüz üzerinde kullanılmak üzere taşıyıcı yağın gramı başına beş damla ekleyerek kullanılabilir. Alternatif olarak, bir nemlendiriciye veya su ile püskürtme şişesine beş damla ekleyebilirsiniz ve yüzünüze serpiştirebilirsiniz.

Yara ve uçukları tedavi etmek için, iki veya üç damla melisa yağını taşıyıcı yağ (jojoba veya hindistan cevizi olabilir) ile karıştırarak topikal olarak uygulayabilirsiniz.

Depresyon ve kaygı duygularıyla mücadele etmek için, bileklere, boynunuza ve kulakların arkasına melisa esansiyel yağından bir-iki damla sürebilirsiniz.

Baş dönmesi, mide bulantısı veya sinirlilik ruh halinden kurtulmak için boyun veya kulaklara topikal olarak iki-üç damla uygulayın. Melisa yağı suya veya çaya bir damla eklenerek dahili olarak da alınabilir.

Hipertansiyonun hafifletilmesine yardımcı olmak için, göğsünüze veya boynun arkasına topik olarak uygulayabilirsiniz.

Melisa Yağı Nasıl Elde Edilir?

Melisa esans yağı, limon balsamı olarak da bilinir, Lamicaceae (nane) ailesinin bir üyesidir ve yağlar, yaprakları ve çiçekleri buharla distile ederek çıkarılır. Limon balsamı, Doğu Akdeniz bölgesine ve Batı Asya’ya özgü şifalı bir bitkidir. Bitki birçok tedavi özellikleri nedeniyle antik çağlardan beri kullanılmaktadır.

Melisa Esansiyel Yağı Kullanımı için Uyarılar :

Melisa yağını gebelik sırasında kullanmaktan kaçının. Hassas cilt üzerinde melisa kullanıyorsanız, uygulamanızdan önce taşıyıcı yağ (hindistancevizi veya jojoba yağı gibi) ile seyreltin.

Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here