Mandalina Esansiyel Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Mandalina esansiyel yağı, cilt bakımında akne, çatlaklar ve yara izlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Peki mandalina yağının diğer önemli faydaları ve kullanım alanları neler? Mandalina yağı faydaları, evde kolay bakım önerileri ve mandalina yağıyla çatlaklar akne izleri için serum yapımı esraninportresi'nde.

0
871

Mandalina esansiyel yağı, cilt bakımında akne, çatlaklar ve yara izlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Peki mandalina yağının diğer önemli faydaları ve kullanım alanları neler? Mandalina yağı faydaları, evde kolay bakım önerileri ve mandalina yağıyla çatlaklar akne izleri için serum yapımı esraninportresi’nde.

Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında çokça kullanılan mandalina esansiyel yağı, narenciye doğal esansiyel yağlar içerisinde en tatlı ve en sakinleştirici olan olarak bilinmektedir. Mandalina yağı çok hafif olmasının yanında birçok şifa özelliği ile de bilinmektedir. Örneğin, mandalina uçucu yağı, akne oluşumunu azaltmaya, cildi aydınlatmaya, uykusuzluğu gidermeye, yağlı cildi azaltmaya, yara izi ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya, stresi en aza indirmeye yardımcı oluyor. Üstelik mandalina yağının faydaları bunlarla da bitmiyor. Bağırsak sorunlarına yardımcı olmak, antiseptik etkili olmak, lenfatik sistemi uyarmak ve hatta gazdan arındırmak gibi daha da iyileştirici özelliklere de sahip. Kullanımına çok da denk gelmediğimiz bu yağın sahip olduğu bu etkileyici faydalar çok şaşırtıcı geliyor, değil mi?

Mandalina Esansiyel Yağı’nın Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Akne, çatlak ve izleri azaltır.

Mandalina yağı, sivilce, çatlak ve yara izlerini azaltmada yardımcı olabilir. Nazik yapısı sayesinde genellikle cildi tahriş etmediği gibi bakteri ve mantar gelişimini önleyerek tahriş olmuş cildin enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olur.

Bu faydalı özelliğinden yararlanmak için mandalina yağını bir taşıyıcı yağla (jojoba, hindistancevizi, zeytinyağı gibi) karıştırdıktan sonra yara üzerine uygulayabilirsiniz.

Diğer yandan bir damla lavanta, bir damla mandalina ve bir damla neroli yağını, bir çay kaşığı badem yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

2. Aromaterapi ile ağrı, anksiyete ve mide bulantısını azaltır.

Mandalina esansiyel yağı kaygı ve mide bulantısı için kullanılabilecek en iyi uçucu yağlardan biri olabilir. Eğer aromaterapi tedavisi ile mide bulantısını gidermek istiyorsanız, mandalina yağı deneyebilirsiniz.

3. Ağrı dindirir.

Mandalina esansiyel yağı gibi doğal bitkilerden elde edilen yağların, yeni analjezikler geliştirebilecekleri ve ağrı ile mücadele ettikleri veya azalttığını olduklarını gösteren çalışmalar yer almaktadır.

Mandalina uçucu yağında bulunan bileşikler olan terpenler, ağrı tedavisinde analjezik oluşturmak için kullanılabilir.

4. Gıdayı zararlı bakterilerden korur.

Mandalina yağı, antimikrobiyal aktivite içerir. Uluslararası Gıda Mikrobiyolojisi Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, gıda muhafazası için daha sağlıklı bir alternatif yol açabilecek depolama sırasında yiyeceklerin bozulma ve renk değişikliklerini önlemeye yardımcı olmuş.

5. Kansere karşı mücadeleye yardımcı olur.

Mandalina kabuğunun ve limon uçucu yağının etkileri, insan tümör hücre büyüme çizgisi üzerinde incelendi. Her ikisinin de tümör büyümesini inhibe ettiğini test edildi. Bu, anti-tümör ajanlar, alternatif tıp yoluyla kanser tedavisine faydalı olabilir.

Mandalina Esansiyel Yağı ile İlgili Bilgiler

Altın veya yeşilimsi-turuncu renkte olan mandalina esansiyel yağı kolonya ve kozmetikten alternatif ilaçlara kadar pek çok alanda kullanılıyor. Tatlandırıcı, karbonatlı içecekler, likör, zamk ve dondurma için tatlandırıcı bir madde olarak hoş narenciye tat verir.

Mandalina yağı, meyvenin dış kabuğundan gelir. Yağ, soğuk preslenmiş bir yöntemle ekstre edilir. Ancak bir istisna olarak, buhar damıtımı yoluyla yapraklarından ve dallarından çıkarılan mandalina petitgrain yağıdır.

Mandalina, gül, yasemin, papatyalar ve sardunyalar gibi birçok diğer çiçek kokusu ile harmanlandığında etkili olabilir. Buna ek olarak, bergamot, greyfurt ve limon gibi diğer turunçgil yağlarıyla harmanlandığı zaman harika, karanfil ve karabiber gibi baharatlı kokularla kombine edildiğinde benzersiz bir aroma yaratır.

Mandalina Esansiyel Yağı ile Diğer Yağlarla Nasıl Beraber Kullanılır?

Şimdi, mandalina esansiyel yağının sivilce, yara izi ve çatlaklar için harika olduğunu biliyoruz. Yağlar kendiliğinden üst, orta veya taban notaya ayrılırlar. Her yağ tipik olarak her birinin bileşenlerini içerir, ancak daha baskın olduğu belirli bir not olarak kategorize edilebilir. Bergamot yağı üst nota olarak bilinirken, mandalina orta nota olarak bilinir. Harmanlarken mükemmel bir aromaya sahip olmak için her kategoriden yağ seçmeniz en iyisidir.

Mandalina Esansiyel Yağı Tarifleri

 • Mandalina ve Kuşburnu Yağı ile Çatlaklar ve Akne İzleri için Serum

Malzemeler;

 • Mandalina uçucu yağı 10 damla
 • 6 damla franksincense yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 3 damla bergamot yağı
 • 1 ölçek kuşburnu yağı
 • 2 ölçek jojoba yağı
 • Küçük bir cam şişe

Uygulaması;

 1. Kuşburnu ve Jojoba hariç tüm uçucu yağları şişeye doğrudan karıştırın.
 2. Kuşburnu ve jojoba yağlarını ekleyin.
 3. Harmanlanana kadar iyice çalkalayın.
 4. Etkilenen bölgede günde iki kez masaj yaparak uygulayın.
 5. Güneş ışığından uzak, serin, kuru bir yerde saklayın.

Mandalina Esansiyel Yağı Olası Riskleri

 • Mandalina uçucu yağı hafiftir ve güvenlidir. Bununla birlikte, hamile, epileptik, karaciğer hastalığı, kansere veya diğer tıbbi problemlere sahipseniz, nitelikli bir aromaterapi uygulayıcının rehberliğinde yağı kullandığınızdan emin olun ve doktorunuza danışın.
 • Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
 • Güneşe maruz kalacaksanız dikkatli olun. Mandalina yağı derideki güneş hasarı riskini artırabilir.
 • Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here