Limon ile Güzellik Bakımı Önerileri

Limonun faydaları ve zararları nelerdir? Neden limon tüketmek gerekir? Sadece tüketilen bir gıda olarak değil, güzelliğimiz için de pek çok faydası olan limon ile güzellik bakımı önerileri esraninportresi.com'da

0
1210

Limonun faydaları ve zararları nelerdir? Neden limon tüketmek gerekir? Sadece tüketilen bir gıda olarak değil, güzelliğimiz için de pek çok faydası olan limon ile güzellik bakımı önerileri esraninportresi.com’da

Ekşi tadı sebebiyle kimilerinin çok sevdiği, kimilerinin görmeye bile tahammül edemediği, içerdiği faydalı asit miktarı ve pH değeri ile yıllardır doğal bir şifa ve güzellik kaynağı olarak kabul edilen bir meyvedir limon. Marul ve maydanozun satıldığı reyonlarda olduğundan genellikle sebze olarak bilinse dahi limon ağacının meyvesidir. C vitamini karşılığıdır benim için limon. Biz hep suyu ve içi ile ilgilensek dahi kabuklarındaki vitamin daha fazladır aslında. Güzellik rutinimize dönem dönem dahil ettiğimiz limon ile ilgili daha detaylı bir yazı hazırlamak gerektiğini düşündüm. Çünkü ondan saçtan cilde pek çok alanda yararlanıyoruz aslında.

Limon ile Güzellik Bakımı Önerileri

1 limonun faydaları_mini

Sadece limon için değil, pek çok besin, malzeme için dikkat etmeniz gereken noktayı tekrar hatırlatmak istiyorum. Bildiğiniz bir rahatsızlığınız varsa veya hassas bir cilt yapınız, saç yapınız varsa ve kullanmakla ilgili tereddüt yaşıyorsanız mutlaka doktora, konuyla ilgili bir uzmana danışmakta fayda var. Hep söylediğim bir diğer nokta da, eğer bir şeyi cildinizde, saçınızda ilk defa deniyorsanız, ne kadar doğal bir malzeme olsa dahi, önce test uygulaması yapın. Sizin daha önce fark etmediğiniz bir alerjiniz olabilir veya o besin size iyi gelmeyebilir. Daha büyük sorunlar yaşamamak adına bunlara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Limon ile güzellik önerileri listesine geçmeden önce limonun faydaları ve limonun zararları (her şeyin olduğu gibi limonun da fazlası zarar) hakkında temel konulara yer vermek istiyorum.

Limonun faydaları :

Genel sağlığımız, cildimiz, saçlarımız, tırnaklarımız için elbette oldukça fazla faydası var. Kısaca bunları belirtmem gerekirse; limon kalp sağlığı için oldukça faydalı olmakla birlikte, antioksidan ve anti-kanser donanımlarına sahiptir ki bunlar kanser hücrelerinin büyümelerini önler. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi çok faydalıdır. Günlük enerji ve direncinizi kazanmanıza yardımcı olur. İdrar yollarındaki iltihapları söken limon, grip veya soğuk algınlığı hastalıklarında tedavi edici etki gösterir.

2 limon zararları_mini

Limonun zararları :

Her şeyde olduğu gibi limonun da fazlasının zararlı olabileceğini unutmamak gerek. Hassas ciltlerde direk limonu cilde sürmek tahrişe, kızarıklıklara sebep olabilir, aşırı limon tüketimi sinir sistemi için sorun teşkil edebilir, mide rahatsızlıkları olanlar için hastalığı tetikleyici etkileri olabilir. Ayrıca çok fazla limon tüketimi dişlere ve genel olarak ağız sağlığına da zararlı olabilir; diş etlerinde kanamaya sebep olabilir.

Limon ile Güzellik Bakımı Önerileri

1- Limonlu Su

3 limonlu su_mini

En iyi bildiğimizi limon ile güzellik bakımı önerilerinden biridir, limonlu su. Sabahları güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak, limonlu su pek çok uzman tarafından da tavsiye edilmektedir. Limonlu suyun faydaları sıralanmak istenirse;

– Limonlu su cildi temizlediği için vazgeçilmezdir. Su toksinlerden arındırır fakat içinde C vitamini olduğunda kandaki toksinleri de temizler.
– Solunum yollarındaki sorunlara iyi geldiği de bilinmektedir. Limonun anti-bakteriyel özelliği öksürüğü azaltarak göğüs enfeksiyonlarından korunma sağlar.
– Midedeki yanma, şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelir, toksinlerden arındırır, sindirime yardımcı olur. Mide asitlik oranını düzenlemesi sebebiyle, ılık su ile karıştırılarak içildiğinde zayıflamaya yardımcıdır.
– Diş eti iltihaplarına ve diş ağrılarına iyi geldiği gibi nefesinizin kötü kokmasını da önlemektedir. Ancak diş minesine zarar vermek istemiyorsanız limonu direk dişinize temas ettirmeyin yani yemeyin.

Sivilce ve lekeler için limonlu maske, tırnak bakımı için limon kullanımı ve daha fazla bilgiye SONRAKİ SAYFA NUMARALARI ile diğer sayfaya geçiş yaparak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here