Kekiğin Faydaları ve Yan Etkileri

Mutfakların vazgeçilmezi olan kekik, genel sağlığa faydaları dışında saç uzamasını ve yeni saç çıkmasını teşvik etmesi ve yara, egzama gibi cilt sorunlarına doğal bir çare olmasıyla bilinmektedir. Peki kekiğin diğer faydaları neler, cilt ve saçlar için nasıl kullanılır, kekiğin yan etkileri var mıdır? Tüm bilgiler, kekiğin faydaları ve yan etkileri yazısıyla esraninportresi'nde.

0
1408

Mutfakların vazgeçilmezi olan kekik, genel sağlığa faydaları dışında saç uzamasını ve yeni saç çıkmasını teşvik etmesi ve yara, egzama gibi cilt sorunlarına doğal bir çare olmasıyla bilinmektedir. Peki kekiğin diğer faydaları neler, cilt ve saçlar için nasıl kullanılır, kekiğin yan etkileri var mıdır? Tüm bilgiler, kekiğin faydaları ve yan etkileri yazısıyla esraninportresi’nde.

Kekik, mutfakların vazgeçilmez bitkilerinden biri olmakla birlikte sağlığımız için pek çok faydalı bileşeni de içeren doğal bir mucizedir. Bilimsel olarak Thymus vulgaris olarak bilinen kekik, nane ailesine aittir. Yeşil bir bitki olan kekik tıbbi, mutfak ve süs amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. ‘Kekik’ kelimesi, cesaret anlamına gelen Yunanca ‘thumus’ kelimesinden türetilmiş. Antik çağlardan beri cesaretle ilişkilendirilirmiş ve hatta doğal anti-depresan olarak kullanılırmış. Peki kekiğin faydaları neler, cilt ve saçlar için yararları ve kullanımları neler? Tüm bunların da dışında kekiğin zararları var mıdır? İşte tüm bu bilgileri sizin için yazımızda bir araya getirdik.

Kekiğin Bileşenler Nelerdir?

 • A ve C vitaminleri açısında zengindir
 • Doğal diüretiktir
 • İştah açıcıdır
 • Bronşit, boğmaca, artrit ve kolik gibi sağlık sorunlarının tedavisinde oral yoldan sıklıkla kullanılır.

Ortalama 28gr kekik yaklaşık 28 kalori, 0,5 gram yağ, 3,9 gram lif ve 1,6 gram protein ve 6.8 gram karbonhidrat içerir. Kekikte bulunan diğer önemli besinler şunlardır:

 • 45 miligram C vitamini (günlük değerin% 75’i)
 • 1330 IU vitamin A (günlük değerin% 27’si)
 • 5 miligram manganez (günlük değerin% 24’ü)
 • 113 miligram kalsiyum (günlük değerin% 11’i)
 • 45 miligram magnezyum (günlük değerin% 11’i)
 • 171 miligram potasyum (günlük değerin% 5’i)

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Sağlığını İyileştirir

Bunu desteklemek için çok fazla araştırma bulunmaktadır. Ayrıca kekiğin kolesterol seviyelerini düşürdüğü de tespit edilmiş. Yapabileceğiniz şey, yemeklerinizde tuzu kekik ile değiştirmek aslında. Bu sizi yüksek tansiyonun kötü etkilerinden koruyabilir.

Yapılan bir başka çalışma da, kekik maddesinin kardiyovasküler hastalığın önemli bir formu olan ateroskleroz tedavisine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

2. Kansere Karşı Mücadeleye Yardımcı Olur

Bir araştırma, kekiğin özellikle kolon kanserini önleyebileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca meme kanseri üzerinde yararlı bir etkisi olduğu ortaya koyulmuş. Çünkü, meme kanseri tedavisinde yardımcı olup hücre ölümünde iyileşme sağlandığı gözlemlenmiş

Kanseri önlemeye yardımcı olan kekik özü yağının bir diğer önemli bileşeni, karvakrol’dür. Bileşik, kanserin, özellikle kolon kanserinin tedavisine ve hatta önlenmesine yönelik terapötik etkiler sergiler.

3. İltihaplanmayı Tedavi Eder.

Çalışmalar, kekik yağının, birkaç iltihaplı hastalığa neden olan bir enflamatuar enzim olan COX-2’yi bastırabildiğini göstermiştir. Yağda ana kimyasal olan Carvacrol’un bu alanda rol oynadığı bulunmuştur.
Bir başka çalışma, kekik esansiyel yağında timol adı verilen başka bir bileşiğin carvacrol’ın iltihaplanma ile nasıl savaşabileceği üzerinde duruyor. Yağ ayrıca artrit ve gutun ağrılı semptomlarını hafifletmek için de kullanılmaktadır.

Kekin C vitamini ile doludur ve her şeyi açıklar. Aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır – bu besinler bağışıklığın artmasına yardımcı olur ve ilerleyen soğukluğun yolunda durmasına yardımcı olur.

4. Bağışıklığı Arttırır.

Kekik, beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antienflamatuar etkileri bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Hafif kokusu ve lezzeti göz önüne alındığında, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı çözmek için yapacağınız bir buhar banyosunda da kullanabilirsiniz. Kek ayrıca yara iyileşmesini hızlandırabilir.

5. Dispraksi Tedavisinde Yardımcı Olur

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu (DCD) olarak da adlandırılan dispraksi, hareketi etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Kekiğin, özellikle çocuklarda bu hastalığın semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

Kekik yağı ayrıca, dispirik gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde uçucu yağların etkilerini araştırmak için yapılan bir çalışmada kullanılan yağlardan biriydi ki çalışmanın sonuçları oldukça umut vericiydi. Bununla birlikte, bu konuda somut bir kanıt var diyebilmek için de daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var.

6. Sindirim Sağlığını İyileştirir.

Kekik yağı, toksinlerin ve diğer zararlı bakterilerin yok edilmesini teşvik eder ve bu da sindirim sisteminizi geliştirir. Kekik çayının hazımsızlığı giderdiği, gaz ve şişkinlik gibi konuları rahatlattığı da biliniyor. Bu etki, kekikte yağ asidi (indirgeyici gaz) özelliklerini sunan uçucu yağlara atfedilebilir. Kekik aynı zamanda bir antispazmodik olarak çalışır ve bağırsak kramplarını hafifletmeye yardımcı olur.

7. Adet Ağrılarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Bir çalışmada, kekiğin karın krampları içeren ağrılı menstrüasyon tedavisinde nasıl yardımcı olabileceği anlatılmaktadır. Kekin ayrıca mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bununla ilgili tam yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle, bu amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

8. Göz Sağlığını Geliştirir

Kekik A vitamini bakımından zengindir ki bu özellikle görme sağlığı için faydalıdır. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Kekik, maküler dejenerasyon da dahil olmak üzere görme ile ilgili diğer konuların önlenmesine de yardımcı olabilir.

9. Ağız Sağlığını Geliştirir

Çalışmalar, ağız boşluğunun enfeksiyonlarının hafifletilmesine nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kekiği ağız sağlığınızı korumak için gargara olarak da kullanabilirsiniz. Bir damla yağ ilave edin, bir fincan ılık suya ekleyin. Ağzınızda gargara yapın

Başka bir çalışmaya göre, kekik yağı, oral patojenlere karşı etkili bir antiseptik tedavi gösterebilir. Kekiğin giderilmesinde yardımcı olabileceği diğer birkaç sorun, diş eti iltihabı, plak, diş çürüğü ve ağız kokusudur. Kekik, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bunu başarır. Ve timole ait timol, dişleri çürümeye karşı korumak için bir diş macunu olarak kullanılabilir.

10. Baş Ağrılarını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Şakaklara ve alnınıza birkaç damla kekik uçucu yağı sürmeniz yeterlidir. Cildinize hafifçe sürün ve rahatlayana kadar bir süre bekletin.

Kekik yagi migreni rahatlatmak için de kullanılabilmektedir ki bu konuda somut bir araştırma da yok aslında. Kekik yağı, stresi hafifletebilir – içindeki antioksidanlar hücrelerinizi stres ve toksinlerden korur. Kekik esansı yağı, solunması halinde ruh halinizi artırabilir.

11. Cilt Sağlığını İyileştirir

Kekik yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu için cildinizi, ilgili enfeksiyonlardan koruyabilir. Akne için evde doğal bir çare olarak kullanılabilir. Yağ yara ve kesikleri de iyileşir. Yanıkları rahatlatır ve cilt döküntüleri için doğal bir çare olarak çalışmaktadır.

Kekik yağı egzamayı da iyileştirebilir. Egzamaya genellikle zayıf sindirim ve stres neden olur ve kekik bu iki durumu da iyileştirir. Ve kekik antioksidanlar açısından zengin olduğu için, yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve sağlıklı, parlayan cilde sahip olmanızı sağlar.

Sivilceleri tedavi etmek için kekiği cadı elması ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu iki malzemeyi sıcak suda yaklaşık 20 dakika demleyin. Ardından, etkilenen bölgelere uygulamak için pamuk kullanın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

14. Saçlar İçin İyi Olabilir

Kekik, diğer şifalı bitkilerle kombine edildiğinde, saç dökülmesini iyileştirebilir. Saçınıza kekik ile karıştırılmış lavanta yağı uygulayabilirsiniz – bazı çalışmalar bu yöntemin saç büyümesini 7 ayda % 44 oranında iyileştirebileceğini gösteriyor. Kekik çayı, kepek için bir kür gibi saç durulama suyu olarak da kullanılabilir.

Genel sağlığa faydaları dışında kekik, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını ve kuru saç derisi nedeniyle ortaya çıkan kepekten kurtulmayı sağlaması nedeniyle de kullanılmaktadır. Kekiğin faydaları yanı sıra, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını teşvik eden, kepekten kurtulmaya yardımcı, saçlar için–> kekik spreyi yapımı esraninportresi’nde.

Satın aldığınız bazı sebze veya otları evde tekrar yetiştirmek mümkün ki buna kekik de dahil. Böylelikle kapları pencerenin önüne dizip, büyüdükçe kesip yiyebilirsiniz. 

Uyarılar :

 • Kekik, gıdalara eklendiğinde güvenlidir. Ancak bazen sindirim sistemini rahatsız edebilir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşıyorsanız tüketmeyi bırakın.
 • Kekik yağı cilde uygulanabilir. Yağ cilt tahrişine neden olursa kaçının.
 • Kekik, normal miktarlarda gebe ve emziren kadınlar için güvenlidir, ancak önce doktorunuzla konuşup mutlaka bundan emin olmayı unutmayın.

Kekiğin Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda Sorunlar

Tıbbi miktarlarda kekik çocuklarda iyidir. Ancak kekik yağının ne kadar güvenli olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle, doktora danışmadan kullanımından kaçının.

Hamilelik ve Emzirme ile İlgili Konular

Normal gıda miktarlarında alındığında güvenlidir. Ancak kekik daha büyük dozlarda alınırsa ne olacağını bilmiyoruz. Bu nedenle, güvende kalın ve küçük miktarlarda kullanın.

Kanama bozuklukları

Kekik kan pıhtılaşmasını yavaşlattığından, büyük miktarlarda alınırsa kanama riskini artırabilir. Bu nedenle, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce kekikten uzak durmak önerilir.

Östrojen ile ilgili konular

Kekik vücudunuzda östrojen gibi davranabilir. Östrojene maruz kaldıkça kötüleşen herhangi bir rahatsızlığınız varsa (meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri ve endometrioz dahil) kekik kullanmayın.

Kekik Yağı Nasıl Hazırlanır?

Sadece yarım fincan taze kekiği ve bir taşıyıcı yağın (zeytinyağı gibi) yaklaşık 200gr içine eklemeniz gerekiyor. Bunun için otları yıkayın ve sonra kurutun. Onları bir havan kullanarak ezin ki bu onların doğal yağlarını serbest bırakır. Önce ezilmiş kekikleri ve zeytinyağını bir tencereye ekleyin. Yaklaşık 5 dakika orta derecede ısıtın. Karışımı soğumaya bırakın. Bir cam kaba dökün ve serin ve kuru bir yerde saklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here