Karanfil Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Diş eti sorunları ve diş ağrısı giderme, iltihaplı sivilceleri ve geride bıraktıkları cilt lekelerini iyileştirme, kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesini önleme.... Tüm bunlar karanfil yağı faydaları arasındadır. İşte, karanfil yağının faydaları ve karanfil yağının kullanım önerileri esraninportresi'nde.

0
2711

Diş eti sorunları ve diş ağrısı giderme, iltihaplı sivilceleri ve geride bıraktıkları cilt lekelerini iyileştirme, kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesini önleme…. Tüm bunlar karanfil yağı faydaları arasındadır. İşte, karanfil yağının faydaları ve karanfil yağının kullanım önerileri esraninportresi’nde.

Evinizde olmazsa olmaz doğal ve şifalı yağlardan biri, karanfil yağı. Eğer şimdiye kadar karanfil yağı faydaları ve kullanım alanlarından haberdar olmadığınızdan evinizde bulundurmuyorsanız, bu yazı ile birlikte hemen bir tane edinmek isteyeceksiniz! Çünkü karanfil yağı, kan dolaşımını sağlamaktan iltihaplı akne oluşumunu engelleme ve iyileştirmeye, diş eti sağlığını arttırmaktan ağrıları azaltmaya kadar kadar geniş bir yelpazede kullanılan, etkileyici bir doğal yağdır. Karanfil yağının en iyi bilinen kullanımlarından biri, diş problemleriyle ilişkili ağrının azaltılmasıdır. Özellikle hamilelik döneminde diş ağrısı için kullanılan karanfil yağı, diş eti sorunları ile mücadelede de oldukça etkilidir.

Karanfil yağının kanıtlanmış bir anti-enflamatuar ve ağrı kesici olmasının yanı sıra, antimikrobiyal özelliği nedeniyle başta bağışıklık sistemini güçlendirmek ve pek çok hastalığı tedavi etmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ev yapımı temizlik ürünleri kullanmayı tercih ediyorsanız yine karanfil yağından bu amaçla da faydalanabilirsiniz.

Karanfil yağının faydalarını ve tüm kullanımlarını öğrenmeye hazır mısınız?

Karanfil yağının sağlık faydaları çok geniştir ve karaciğerinizin, cildinizin ve ağzınızın sağlığını desteklemeyi içerir. Bugün en yaygın tıbbi karanfil yağı kullanımlarından bazıları:

Karanfil Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Karanfil Yağının Cilde Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Cilt Sağlığı ve Akne : Bilimsel araştırmalar, karanfil yağının akne oluşumunu önlemek ve dahası sivilcelerin ortadan kaldırılması için doğal bir çözüm olarak kullanılabileceğini ortaya koymuş. Sivilceler için karanfil yağı kullanmanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri;

3 damla karanfil yağı ile ve 2 tatlı kaşığı ham balı iyice karıştırın. Temiz yüze maske gibi uygulayın. 5-6 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp, her zamanki gibi nemlendiricinizi sürün.

Cilt kreminize veya losyonunuza 2-3 damla saf karanfil yağı ekleyin ve özellikle hedef bölgelerde düzenli olarak kullanın. Bu akne görünümünü azaltacaktır. Bununla birlikte, kullanılan karanfil yağı miktarını kontrollü tutmakta da fayda vardır.

Sivilce ve geride bıraktığı sivilce leke ve izleri için en çok kullanılan doğal yağlardan biri olduğunu öğrendik. Peki karanfil yağı sivilceler için başka nasıl kullanılır? Sivilce ve lekelerde karanfil yağı kullanımı önerileri–> sivilceler için karanfil yağı nasıl kullanılır?

2. Cilt Lekeleri Hafifletir : Karanfil yağı, Aynısafa Yağı gibi uzmanların gözetimi altında doğrudan cilde uygulandığında lekeleri ve yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Gerçekten hafif bir kimyasal soyma gibi çalışır. Ölü cildi nazikçe temizler, cildinizi daha sağlıklı ve pürüzsüz hale getirir.

Karanfil Yağının Saçlara Faydaları ve Kullanım Alanları

3. Saç Kaybını Azaltır : Saç derisine az miktarda karanfil yağı sürmek saç dökülme oranını azaltabilir ve saç büyümesini hızlandırabilir. Yağ aynı zamanda saçınızı uzun ve parlak hale getirir. Karanfil yağı kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırır, böylece gereksiz saç dökülmesini durdurur.

4. Doğal Saç Kremi : Zeytinyağı ile karıştırıldığında, bir karanfil yağı damlası nemlendirici saç kremi olarak harikalar yaratır. Saçlarınızı köklerden güçlendirir.

Karışımı nemli saçlara uygulayın ve saçlarınızı bir havlu sarın. 15-20 dakika bekletin ve her zamanki gibi tarayın

Karanfil Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

5. Diş Ağrısı : Yazının başında da belirttiğim gibi karanfil yağının bilinen en iyi kullanımlarından biri diş ağrısı ve genel diş sorunları üzerinedir. Sahip olduğu doğal ağrı kesici etkisi nedeniyle diş etlerine iğne yapılmadan önce uygulanmak suretiyle de kullanılabilmektedir.

Ayrıca ilaç kullanmaktan kaçınılan hamilelik dönemindeki diş ve diş eti ağrısı sorunlarında gerek bir bardak su içerisine karanfil yağı damlatılarak yapılacak gargara yoluyla gerek de direk ağrıyan diş ve diş eti bölgesine topikal olarak uygulanmak suretiyle kullanılmaktadır.

Bir bardak ılık suda dört damla karanfil yağı seyreltin. Anında rahatlama için günde iki kez gargara yapmak için bunu kullanabilirsiniz.

Karanfil yağının en önemli faydası ve kullanım alanlarından biri de diş ağrısıdır. Peki, diş ağrısı için karanfil yağı başka nasıl kullanılabilir? Diş için karanfil yağı kullanımına dair tüm bilmeniz gerekenler–> diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır?

6. Baş Ağrısını Hafifletir : İş yerinde uzun saatler çalışmak veya düzensiz yemek alışkanlıkları baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Karanfil yağı zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan ağrınızı hafifletmeye ve gidermeye yardımcı olabilmektedir.

1 tatlı kaşığı deniz tuzu, 2 çay kaşığı badem veya hindistancevizi yağı ve 2-3 damla karanfil yağı karıştırın. Alnınıza masaj yaparak bu karışımı uygulayın. Anında bir soğutma etkisi sağlayacak ve baş ağrısını hafifletecektir.

7. Gözdeki Arpacık : Gözdeki arpacık, göz kapaklarındaki bezler bloke olduğunda ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Göz kapağı etrafında veya üzerinde bir şişlik oluşumu ile sonuçlanır. Bu durum gerçekten rahatsız edici ve ağrılıdır.

Karanfil ve karanfil yağının her mutfak rafında bir yer bulması bu nedenle de iyi bir şeydir. Karanfilin antibakteriyel özelliklerinin, acıyı ve inflamasyonu kısa bir sürede azalttığı bilinmektedir. Bu mucizevi yağ, diğer göz enfeksiyonlarını önlemenize de yardımcı olacaktır.

8. Bulantılar : Karanfil yağı bulantıyı kontrol etmede çok etkilidir ve genellikle hamilelerin karşılaştığı sabah bulantı ve rahatsızlıkların etkilerini azaltmak için kullanılır.

Karanfil yağının tatlı aromasını solumak, seyahat ile ilgili bulantı için anında bir ilaçtır. Uzun süreli etkiler için karanfil esansiyel yağı içeren aromaterapi uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

9. Yüksek Antioksidan : Karanfilin yaban mersinden 30 kat daha fazla antioksidan içerdiğini biliyor muydunuz?Antioksidanlar, hücre ölümü ve kanser de dahil olmak üzere serbest radikallerin neden olduğu hasarı tersine çevirirler. Araştırmalar antioksidanların, yaşlanmayı ve vücut dejenerasyonunu yavaşlattığını, vücudu kötü bakteri ve virüslere karşı koruduğunu açıkça göstermiştir.

Yüksek antioksidan sayımı ve öjenol seviyeleri nedeniyle karanfil ayrıca “koruyucu” olarak da bilinir ve pek çok iyileştirici uçucu yağ karışımlarında kullanılır.

10. Sindirim Yardımı ve Ülser : Geleneksel karanfil yağı kullanımlarından biri, hazımsızlık, şişkinlik (sindirim sisteminde gaz birikmesi) dahil olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili yaygın şikayetler içindir. Yapılan bazı araştırmalar, karanfil yağı sindirim sisteminde ülser oluşumunu engelleme konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir.

11. Güçlü Antibakteriyel : Karanfil yağı, yapılan çalışmalara göre, büyük antimikrobiyal yeteneğe sahiptir ve akneye neden olan Staph aureus ve pnömoniye neden olan Pseudomonas aeruginosa üzerinde önemli ölçüde kontrol sağlamıştır.

12. Bağışıklık Sistemi : Güçlü antibakteriyel ve antiviral yetenekleri sayesinde karanfil yağı, bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve griple mücadele etmek, hatta önlemek için güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bizi hasta edenleri öldürme kabiliyetine sahip olan karanfil yağı, özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde hastalıklardan korunmak için en iyi doğal çözüm olarak öne çıkar.

13. Düşük Kan Basıncına Yardımcı Olabilir ve Kalp Sağlığını Güçlendirebilir : Yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile mücadele ediyorsanız, karanfil yağı yardımcı olabilir. Karanfil, doğal bir kan inceltici olarak davranır, o kadar ki, karanfil yağını diğer geleneksel kan incelticilerle birleştirmek de önerilmez.

14. Anti-inflamatuar ve Karaciğer Koruyucu : Journal of Immunotoxicology, karanfil yağındaki öjenolün gerçekten güçlü bir anti-enflamatuar olduğunu kanıtlayan ilk çalışmayı yayınladı. Bu çalışma, düşük öjenol dozlarının karaciğeri hastalığa karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Karanfil Yağı Kullanım Alanları

Şimdiye kadar gördüğünüz gibi, birçok alanda karanfil yağı kullanılabilmektedir.

 • Karanfil esansiyel yağından faydalanmak istiyorsanız, havayı temizlemek için evinize yayılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini iyileştirmek ve kan basıncını arttırmak için karanfil yağı kullanılabilir.
 • Diş ağrısı mı var? Bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla karanfil yağı koyun ve yağı doğrudan ağrılı dişin etrafındaki diş etlerine uygulayın. Karanfil yağının çok güçlü olduğunu görürseniz, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz. Elinizde herhangi bir karanfil yağı yoksa, bir karanfili de sorunlu bölgeye yakın yere koyarak biraz rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Karanfil yağı deodorant ve diş macunu gibi ev yapımı kişisel bakım ürünlerine mükemmel bir katkı sağlar. Aynı zamanda ev yapımı temizleyicilere ilave etmek için güçlü bir antibakteriyel maddedir.
 • Soğuk algınlığı veya grip olan kişilere maruz kalırsanız, hindistan cevizi yağıyla karıştırıp doğal antioksidan koruması için boynunuza ve göğsünüze sürebilirsiniz. Yüksek tansiyon için hindistan cevizi yağı ile seyreltip, bileklerinize uygulayabilirsiniz.
 • Dayanıklılığı nedeniyle, karanfil yağı çoğu topikal uygulama için hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalı ve sadece iki haftaya kadar, yani kısa süreli olarak kullanılmalıdır.

Karanfil Yağının Olası Yan Etkileri ve Uyarılar

 • Karanfilin, öjenol içeriği nedeniyle kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmektedir. Karanfilin antikoagülan / antiplatelet ilaçlar gibi kan inceltici ilaçlarla etkileştiği bilinmektedir ve bu nedenle bu tür ilaçlarla kombine edilmemelidir.
 • Topikal kullanım için karanfil yağının hindistan cevizi gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Ciltte seyreltilmemiş yağ kullanılması tahrişe neden olabilir. Ayrıca karanfil yağını ardı ardına iki haftadan uzun süre kullanmayın.
 • Karanfil uçucu yağının genellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa karanfil yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Her zaman% 100 saf, organik ve tedavi edici dereceli karanfil esansiyel yağı kullandığınızdan emin olun.
 • Tüm esansiyel yağlarda olduğu gibi, aşırıya kaçmamak önemlidir! Karanfil yağı (ve tüm uçucu yağlar) aşırı derecede yoğundur ve mutlaka seyreltilmelidir.
 • Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.
 • Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Evde Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Evde karanfil yağı yapmak biraz zor olabilir, ancak yüzde 100 doğal olma garantisini verir. Öyleyse neden bir kez olsun denemeyelim?

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı karanfil
 • 200 ml zeytinyağı veya hindistancevizi yağı

Talimatlar;

 1. Karanfilleri ince toz haline getirin.
 2. Bu tozu bir tülbentte toplayın ve ağzını sıkıca bağlayın.
 3. Hava geçirmez bir kavanozaa seçtiğiniz bir yağı (örneğin zeytinyağı) dökün, tülbent paketini içine daldırın ve kavanozu kapatın.
 4. Kavanozu kısık ateşte bir saat ısıtabilir ya da bir gün boyunca güneşte bekletebilirsiniz
 5. Tülbenti kavanozdan çıkarın ve oluşan karanfil infüzyon yağını küçük bir şişeye dökün. İşte, karanfil yağınız kullanıma hazır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here