Jojoba Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Özellikle saç bakımı söz konusu olduğunda akla ilk genel doğal bakım yağlarından biridir, jojoba yağı. Sadece saç bakımında değil, cilt bakımında da oldukça etken bir malzemedir. Bu yüzden de aslında pek çok dermatolojik üründe de kullanıldığını görmek mümkün. Peki, jojoba yağı faydaları neledir? Saç bakımda jojoba yağı veya cilt bakımında jojoba yağı nasıl kullanılır? İşte, jojoba yağının güzellik için birbirinden etkili faydaları ve kullanım önerilerini sizin için derledim.

0
1061

Özellikle saç bakımı söz konusu olduğunda akla ilk genel doğal bakım yağlarından biridir, jojoba yağı. Sadece saç bakımında değil, cilt bakımında da oldukça etken bir malzemedir. Bu yüzden de aslında pek çok dermatolojik üründe de kullanıldığını görmek mümkün. Peki, jojoba yağı faydaları neledir? Saç bakımda jojoba yağı veya cilt bakımında jojoba yağı nasıl kullanılır? İşte, jojoba yağının güzellik için birbirinden etkili faydaları ve kullanım önerilerini sizin için derledim.

Doymamış yağ asitleri açısından zengin olan jojoba yağı, şampuanlardan vücut kremleirne kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Çünkü, cilt dostu bir ürün olmasının yanında cildi nemlendiren ve besleyen bir yapısı bulunmaktadır. Bu yüzden de selülit tedavisinden kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesine, saçların uzaması ve güçlendirilmesine kadar pek çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Cilde uygulandığında gösterdiği sıkılaştırıcı ve elastikiyet arttırıcı etkisi sebebiyle de zaten pek çok kırışıklık kreminde de rastlamanız mümkündür. Böylesi genel yararlarının dışında spesifik bazı alanlarda kullanılabilmesi onu öne çıkaran bir diğer husus aslında. Jojoba yağının aslında cilde bu kadar iyi gelmesinin sebebi, vücudumuzun ürettiği yağ ile benzerlik göstermesiymiş. Bu yüzden de cilt tipiniz ne olursa olsun jojoba yağının kullanılabileceğini de belirtiyorlar zaten.

jojoba yağı ile güzellik_mini

Yukarıda saydığım temel faydalarının yanında fazla sayıda özel kullanımları da mevcut. Akneleri azaltması, kuru ciltleri canlandırması, kadınlarda doğum sonrası çatlakların giderilmesinde etkili olması, göz makyajı temizliğinde kullanılabilmesi, egzamaları iyileştirmedeki olumlu katkıları, saç diplerinde oluşan kepeği önlemesi, romatizmal rahatsızlıklardaki etkisi, el ve ayaklarda krem olarak kullanılabilmesi bu özel faydalarından bir kaçı aslında.

Jojoba yağı nasıl kullanılır ?

Haricen kullanılan bir yağ olmakla birlikte, bir kaç damla avucunuza alarak ister saçlarınıza masaj yaparak, isterseniz cildinize krem gibi kullanabilirsiniz. Ancak her zaman yaptığım uyarıyı yeri gelmişken tekrarlamak istiyorum. Her ne kadar doğal ürünler de kullansanız, her cilt farklıdır ve cildiniz ürünlere farkında olmadığınız alerjen tepkiler verebilir. Bu yüzden jojoba yağını da kullanmadan önce küçük bir alanda denemenizi öneririm. (Cildinizin üstünde küçük bir alan sürüp 24 saat geçmesini bekleyin.) Bir de her ne kadar faydalı dahi olsa fazla uygulamanız halinde cildi ve saçlarınızı gereğinden fazla yağlandırabileceğini de unutmayın.

1- Göz makyajı temizleyicisi olarak jojoba yağı : Özellikle göz makyajında rimeli, kirpiklere zarar vermeden temizlemek çok önemli. Çünkü kirpiklerin dökülmesi ve sonrasında yerine yenilerinin çıkmasını sağlamaya çalışmak oldukça zor bir süreç. Bu noktada böylesi yağlar kullanmak gerçekten kolaylık sağlayacağı gibi kirpiklerinizi ve gözün etrafındaki ince deriyi besleyecek bir etki gösterecektir. Bunun için önce bir miktar pamuğu ılık su ile biraz nemlendirin. Çünkü gözün etrafındaki deri oldukça hassastır ve zarar görmesini istemiyoruz. Sonra pamuğa 3-4 damla jojoba yağı damlatın. Bundan sonrası önemli! Bu pamukla göz makyajınızı dıştan içe doğru silerek temizlemelisiniz. İnce deriyi çok çekiştirip uzatmamalısınız. Makyajınızı çıkardıktan sonra temiz bir pamukla fazla yağı temizleyin.

jojoba yağı ile cilt bakımı_mini

Jojoba yağı nasıl kullanılır ?

2- Krem olarak jojoba yağı : Jojoba yağı tek başına krem gibi kullanılabilir elbette ama benim önerim el kreminizin veya selülit kreminizin içerisine bir kaç damla jojoba yağı eklemeniz olacaktır. Böylelikle her seferinde karıştırmak zorunda kalmayacağınız gibi ciltte oluşabilecek fazla yağlı etkiden de korunmuş olursunuz.

3- Jojoba yağı ile saç bakımı : Jojoba yağını saçlarda pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunlardan biri aslında diret olarak uygulamak. Yağdan bir miktar avuçlarınıza alıp iyice avuç içinde dağıttıktan sonra dipten uca doğru tüm her yerine yağı ellerinize yedirebilirsiniz. Özellikle saç uçlarına uygulayıp 2-30 dakika arası bekleyerek bakım yapabilirsiniz. Yağı uyguladıktan sonra ince dişli bir tarak ile iyice dağılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde direkt uygulamayla uğraşmak istemiyorum diyorsanız şampuanınızın içine bir kaç damla jojoba yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Tüm saç diplerinde jojoba yağını kullanmak mümkün aslında. Özellikle kepek oluşumuna sebep olan yağın ve kirin atılmasında etki göstermektedir. Çünkü yağı dengeleyen bir etkisi vardır ki bu yüzden kuru saçları nemlendirirken yağlı saç diplerinde de bir denge unsuru olacaktır.

jojoba yağı ile saç bakımı_mini

4- Kabaran saçlar için jojoba yağı : Aslında 1 yemek kaşığı kadar jojoba yağını şampuanınızın veya saç kreminizin içerisine eklediğinizde saçı nemlendirmesi ve yağ dengesini sağlaması sebebiyle saçların kabarmasının da önüne geçmiş olursunuz. Diğer yandan saçlarınız çok kuruysa 2 çay kaşığı jojoba yağı ile bir kaç damla badem yağını karıştırıp saçlarınıza maske yapabilirsiniz. 15-20 dakika kadar bone takarak veya havluyla saçlarınızı sararak bekletmeniz yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here