Çay Ağacı Yağı Kullanım Alanları Neler?

Çay ağacı yağı faydaları nedeniyle sivilce veya mantar tedavisinden, cilt tahrişini azaltmaya, yağlı saçlara çözüm bulmaktan, saçların daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlamaya kadar farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Peki, bunlardan başka çay ağacı yağı kullanım alanları nelerdir ve çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

4
1923

Çay Ağacı Yağı faydaları nedeniyle sivilce veya mantar tedavisinden, cilt tahrişini azaltmaya, yağlı saçlara çözüm bulmaktan, saçların daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlamaya kadar farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Peki, bunlardan başka çay ağacı yağı kullanım alanları nelerdir ve çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Çay ağacı bugüne kadar kullandığım (özellikle de cilt ve saç bakımında) en çok yönlü ve popüler esansiyel yağlardan biridir. Bir çok terapötik özelliği nedeniyle uzun yıllardır çay ağacı yağının sayısız kullanımı vardır. Çünkü çay ağacı yağı doğal olarak antimikrobiyaldir ve çok sayıda sorun için faydalı olduğundan hemen her evde olması gereken doğal yağlardan biridir. 

Çay ağacı yağı, mikroplarla savaşmaktan ve cildin sorunlarına verdiği yatıştırıcı etkisine kadar bir dizi konu için kullanılabilir. Yaz aylarında ilk yardım çantanızın doğal yardımcısı olmasının yanı sıra, kışın virüsler ile mücadele etmek için de bir gerekliliktir.Tek başına harika faydaları olmakla birlikte diğer özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için diğer esansiyel yağlarla da birleştirebilirsiniz.

Aşağıda, çay ağacı yağının birçok kullanımından sadece birkaçını listeledim. Umarım buradaki bilgiler sizin için faydalı olur…

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

1- Mikrop Savar :

Antiviral, antifungal ve antibakteriyel olduğu için, çay ağacı yağı harika bir mikrop savaşçısıdır. Evinizdeki yüzeyleri sterilize etmek, havayı arındırmak ve hatta cildinizde temizleyici olarak kullanmak için faydalanabilirsiniz. Doğal, ancak güçlü bir mikrop avcısı olarak kullanmak için el sabunları ve ev yapımı temizleyicilere eklemeniz yeterlidir. Hastalığı uzak tutmak için kendi elinizi dezenfekte etmek için bile kullanabilir.

2- Cilt Tahrişi Azaltıcı :

Çay ağacı yağı, anti-enflamatuar özellikleriyle bilinir ki bu nedenle kaşıntılı, tahriş olmuş veya iltihaplı cilt üzerinde kullanım için idealdir. Aslında, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için formüle edilmiş doğal ürünlerde bulunan yaygın bir bileşendir. Lavanta esansiyel yağı ve jojoba ile birlikte cildinizi yatıştırıcı etkili bir merhem yapabilirsiniz.

3- Akne Önleyici ve Kurutucu :

Akneye bakteri ve tıkanmış gözenekler dahil olmak üzere birçok şey neden olabilir. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, çay ağacı yağı, akneyi tedavi etmek için yaygın olarak etkili bir doğal ilaçtır. Aknenin azaltılmasında faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda bununla ilişkili yara izlerinin de azaltılmasına yardımcı olabilir. Genellikle lavanta ile birleştirilir. Leke tedavisi için olarak kullanılabileceği gibi yüz temizleyicileri ve serumlarına da eklenebilir.

Pek çoğumuzun şikayetlerinden biri olan sivilce için çay ağacı yağı tedavisi ile ilgili detaylar esraninportresi.com’da—> Sivilce için çay ağacı yağı kullanımı

4- Soğuk Algınlığı ve Öksürük Tedavisi :

Bu uçucu yağ, güçlü antiviral özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı tedavisinde popüler bir seçimdir. Öksürük ve soğuk algınlığını minimumda tutmaya yardımcı olmak için ve diğer hastalıklarla mücadelede esansiyel yağları olan ev yapımı bir merheme kolayca eklenebilir veya ev içinde yayılması sağlanabilir.

5- Alerjiler için :

Doğal olarak anti-enflamatuar özelliği olan çay ağacı yağının alerjiler için de faydalı olduğu düşünülmektedir. Mevsimsel alerjilerde kullanıldığında etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda kızarıklıklar için de mükemmel bir seçimdir. Mevsimsel alerjiler için, buhar ardımıyla evin her tarafında dağılmasını sağlayabilirsiniz. Kurdeşen veya kızarıklıklarda kullanmak için, sadece 1 çorba kaşığı jojoba yağı 10-12 damla çay ağacı yağı karıştırın ve etkilenen bölgeye sürün.

6- Doğal Vücut Bakımı :

Çay ağacı yağı, doğal vücut bakım ürünlerinize eklemek için mükemmel bir seçimdir. Güçlü antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, deodorant, diş macunu, şampuan ve hatta yüz ürünlerine mükemmel bir katkı olabilir. Ayrıca, kafa derisi ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olabilir, kendi kişisel bakım ürünlerinizi yapmak için malzeme seçerken içerisine eklemeyi unutmayın.

7- Yaraların Tedavisi :

Çay ağacı yağı, yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Sadece enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaraları da temizler ve yatıştırır. Aslında, etkili antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleriyle, ciltle ilgili hemen hemen her konuda faydalı olabilir.

8- Siğiller için :

Çay ağacı yağının siğiller için de faydalı olduğuna inanılmaktadır. Siğiller insan papilloma virüsünden kaynaklanır ve kişiden kişiye geçebilir. Ve antiviral ve bağışıklık arttırıcı özelliklerinden dolayı, çay ağacı yağı, siğiller de dahil olmak üzere birçok farklı cilt enfeksiyonunda yaygın olarak kullanılır.

9- Mantar Enfeksiyonları için :

Çay ağacı yağının mantar enfeksiyonları için de yaygın olarak kullanılması elbette şaşırtıcı değildir. Özellikle sporcular çay ağacının özellikle mantar önleyici özellikleri nedeniyle ayak bakımlarında kullanmaktadır. Çay ağacı yağı, saçkıran ve kaşıntı için de yararlı bir tedavi olabilir. 

10- Saç Bakımı için :

Çay ağacı yağı sadece saç derisi sağlığına destek olmakla kalmaz, aynı zamanda baş biti tedavisi için de etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilir.

Çay ağacı yağını şampuanlara ekleyebilir, diğer yağlar veya doğal malzemelerle bir araya getirebilirsiniz. Böylelikle kepekten kurtulabilir, yağlı saçlara çözüm bulabilir, saçlarınızın daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Saç bakımında çay ağacı yağı kullanımı önerileri, esraninportresi.com’da—> Saç Bakımı için Çay Ağacı Yağı

Güçlü antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, çoğu durumda yararlı olabilen bu yağ, her ev için paha biçilemez bir esans yağıdır. Siz de kullanıp, deneyimledikçe en sevdiğiniz uçucu yağlardan biri haline geleceğinden şüphem yok!

Diğer yandan, başta uyarı olarak aktardığım bazı bilgileri tekrarlamak istiyorum.

Burada sizlerle paylaştıklarımın bazıları kendi denemelerimden edindiğim tecrübelerden bazıları da genel kullanıcı görüş ve kanılarından derlenen bilgilerdir.

Ayrıca, çay ağacı yağı faydaları sebebiyle kullanılır ama siz, tüm rahatsızlıklarınız için önce doktora görünmeyi sakın ihmal etmeyin.

Uyarılar

  • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa maskeleri kullanmayı bırakın.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her malzemeyi öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

4 YORUMLAR

  1. %100 saf çay ağacı yağını nereden bulabilirim marka örneği verirseniz çok sevinirim. Güvenemiyorum tamamen doğal mıdır diye.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here