Banyoda Karbonat Kullanmak için 7 Neden

Karbonatı banyo suyuna ekleyerek, cildinizi yağdan ve terden arındırabilir, toksinlerden kurtulabilir, yorgunluğunuzu atıp, sakinleştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Banyoda karbonat kullanmak ve de karbonatın faydalarından yararlanmak için 7 neden, esraninportresi'nde.

0
4559

Karbonatı banyo suyuna ekleyerek, cildinizi yağdan ve terden arındırabilir, toksinlerden kurtulabilir, yorgunluğunuzu atıp, sakinleştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Banyoda karbonat kullanmak ve de karbonatın faydalarından yararlanmak için 7 neden, esraninportresi’nde.

Karbonat (yani bilimsel olarak sodyum bikarbonat) aslında evde bulundurması gereken malzemelerden sadece bir tanesidir, çünkü onunla bir çok şey yapabilirsiniz. En iyi bildiğimiz kullanım alanları olan pasta gibi unlu mamüllerin yanı sıra derin (ve doğal) bir temizleyicidir. Çok fazla bilmediğimiz bir özelliği ise ılık, rahatlatıcı bir banyoya eklenerek ortaya birkaç sağlığınızı olumlu yönde etkilemesidir. Bu özelliğine güzelliği arttırıcı bazı faydaları da eklemek gerek.

Karbonat ile şaşırtıcı güzellik sırları içinde en önemlisi alkali olması ve suyla birleştirildiğinde suyu da biraz daha alkali hale getirmesidir. Karbonat suya ilave edilir edilmez, farkı hissedebilirsiniz ki böylelikle cildinizde biraz daha ipeksi bir his verir. Özellikle de banyonuza karbonat eklediğiniz zaman ciltteki tahrişi ve kaşıntıyı azaltabilir ve ayrıca peeling yapabilirsiniz.

Peki, cildimiz için banyoda karbonat nasıl kullanılabilir?

 • Mükemmel bakım için su doldurduğunuz küvete 2 bardak karbonat ekleyebilirsiniz. Ancak bunu kendi cildinizin durumuna göre ayarlamanız gerektiğini de hatırlatmalıyım. Bu en basit yöntemdir. Banyo keyfini arttırmak için, birkaç mum yakabilir, güzel bir müzik de açabilirsiniz.
 • Cildinizi temizlemek için küveti doldurma şansınız yoksa hazırlayacağınız karbonatlı karışımla (ki bu karışımın detaylarını birazdan vereceğim) vücudunuzun her yerini kuru fırçalama ile peeling yapabilirsiniz. Bunu yaparken her zaman kalbinizin yönünde fırçalama yapmanız önemlidir. Çünkü böylelikle kan dolaşımını artırabilir, ölü cilt hücrelerinden kurtulabilirsiniz. Bunu yaparak karbonatın detoks ve arındırıcı faydalarını elde edebilirsiniz.

İşte, banyoda düzenli olarak karbonat kullanmak için 7 önemli neden;

Banyoda Karbonat Kullanmak için 7 Neden

1. Karbonat kullanmak egzamayı yatıştırır :

Egzama için merhem son zamanlarda en çok karşılaştığım, (egzama çok yaygın olan cilt sorunlarından) kremlerden biridir. Egzama hastaları, bu cilt sorununun ne kadar kaşıntılı ve rahatsız edici olduklarını bilir. Yapılan bazı çalışmalar, düzenli karbonat banyosunun, özellikle de kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Bu kaşıntıdan kurtulmak, cildin iyileşmesinin anahtarıdır. Egzamayı tedavi etmek için karbonatlı banyo kullanmak söz konusu olduğunda, cildinizi daha da kurutan ve zarar verebilen sıcak su yerine ılık su kullanmanız da çok önemlidir.

2. Vücudunuzu detoksifiye edin

Eğer halsiz hissediyorsanız, tekrar canlanmak için bir detoks banyosu yapabilirsiniz. Karbonat, tüm vücudu temizlemek ve detoksifiye etmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve toksin oluşumunu ortadan kaldırmak için harikadır.

3. Ağrılı kasları rahatlatın

Aslında hemen herkesin evinde bulunması gereken Epsom tuzu ve karbonat birleştiği zaman, spor salonundan sonra dinlendirici etki gösterecek ve ağrılı kaslar için mükemmel bir çözüm olacaktır.

4. Enfeksiyon

Üriner sistem enfeksiyonları hiç olmadığı kadar yaygın ve hatta neredeyse bu enfeksiyonları geçirmemiş kadın neredeyse yok gibi. Karbonatlı banyoda uzun süre beklemek, doktorunuzun tedavi planının yanı sıra bir üriner sistem enfeksiyonu rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir.

5. Sedef hastalığını yatıştırır

Egzama, sedef gibi hastalıklardaki kaşıntıyı hafifletmek ve genel olarak sedef hastalığı semptomlarını iyileştirmek için karbonat kullanılabilmektedir. Bunlar otoimmün hastalık olduğundan, karbonat tamamen tedavi edemez – ancak kaşıntıyı hafifletmek ve tahriş olmuş, hassas cildi iyileştirmek için süper etkilidir.

6. Mantar sorunları

Karbonat, cilt veya tırnak mantarı sorunlarının giderilmesine ve de mantar önleyici özelliklere sahiptir. Mantar bazen kendini renksiz bir tırnak ya da tuhaf bir kızarıklık olarak ciltte kendini gösterecektir. Karbonatlı banyo ile kaşıntıyı durdurabilir ve de mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

7. Bebek bezi nedeniyle ortaya çıkan döküntü

Karbonat banyosu sadece yetişkinler için değildir. Bir bebeğin banyosuna birkaç çay kaşığı eklemek, hassas ciltlerini bebek bezlerinin döküntüsünden – tamamen doğal olarak yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Peki karbonatın bu faydalarından yararlanmak için nasıl kullanmalı?

Cildinizi banyodan önce kurulayın, cildinizi hazırlamak için yukarı doğru hareketlerle kuvvetlice fırçalayın. Karbonat karışımını banyoya dökün ve hoş bir küvet banyosunun tadını çıkarabilirsiniz.

Diyelim ki, 20 dakika kadar içinde kaldıktan sonra dışarı çıkmaya hazır olduğunuzda, mükemmel bir durulama yapmayı unutmayın. Bu düzenli rutininize devam etmeden önce cildinizde kalan bir şeyin olmamasını sağlar. Kendinizi süper rahatlamış hissetmeniz ve cildinizin harika hissetmesi gerekir.

Karbonatlı Banyo Karışımı

Malzemeler;

 • 2 su bardağı karbonat
 • ½ bardak Epsom tuzu
 • 10 damla esans yağı (banyo zamanı için favoriler: lavanta, adaçayı, ylang ylang)

Uygulanışı;

 1. Karbonat, Epsom tuzunu bir kapta karıştırın ve uçucu yağları ekleyin. Yağlar, banyonuzdaki suyun üstüne çıkmanın aksine, karbonat ve tuz tarafından emilecektir.
 2. Ilık bir banyo suyuna bu karışımı ekleyin ve 20-40 dakika bu suyun içinde kalın.
 3. Haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.
 4. Eğer küvetiniz veya bu şekilde uygulayacak vaktiniz yoksa yapmanız gereken çok basit; karbonatlı karışımla (ki bu karışımın detaylarını birazdan vereceğim) vücudunuzun her yerini kuru fırçalama ile peeling yapabilirsiniz. Bunu yaparken her zaman kalbinizin yönünde fırçalama yapmanız önemlidir. Çünkü böylelikle kan dolaşımını artırabilir, ölü cilt hücrelerinden kurtulabilirsiniz. Bunu yaparak karbonatın detoks ve arındırıcı faydalarını elde edebilirsiniz.

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here