Tatlı Badem Yağının Cilde-Saça Faydaları

Mutfakta da pek çok kullanımı bulunan tatlı badem yağının pürüzsüz cilt ve daha parlak, sağlıklı saçlar elde etmek için katkısı çoktur. Peki tatlı badem yağının cilde ve saça diğer faydaları neler ve nasıl kullanılmalı? Tatlı badem yağının güzellik için kullanım önerileri esraninportresi'nde.

0
1603

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

8. Saç Dökülmesini Kontrol Etmek için :

Her gün yaklaşık 100 saç telini kaybediyoruz. Dökülen eski saçların yerini alan yeni saçlar nedeniyle toplam saç hacmimiz bu durumdan etkilenmiyor. Fakat eğer saç dökülmesi normalden daha fazla, yeni çıkan saç teli de normalden azsa sir saç sorunu olarak dökülme karşımıza geliyor. Aşırı saç dökülmesinin başlıca sebepleri, çevresel kirleticilere maruz kalma, beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlik ve stres.

Özellikle magnezyum ve kalsiyum eksikliği saç büyümesinde zayıflamaya ve saç dökülmesinde artışa neden olur. Çinko sağlıklı saçlar için önemli bir mineraldir ki eksikliğinin saç dökülmesi ile karakterize edilen saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Badem yağı, bu minerallerin tümü açısından zengindir.

Saç dökülmesini kontrol etmek için badem yağını düzenli olarak kullanmanız gerekir. Bir çorba kaşığı yağı, banyodan sonra her gece saç derisine uygulayın. Yağın çoğunu saç derisine emdirene kadar hafifçe ovun. En iyi sonuçları elde etmek için yatarken saçınızda bırakın. Ertesi sabah her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Her gün birkaç bademi yiyerek veya birkaç damla badem yağını salatanıza koyarak saçlarınızı sağlıklı kılmak için içeriden de besleyebilirsiniz.

sac dokulmesini onlemek icin beslenme onerileri_mini (1)

9. Uzun Parlak Saçlar için :

Sadece kafa derisi değil, saç telleri de badem yağından yararlanabilir. Kafa derisindeki bezler, saç tellerinin her birinin üzerinde doğal bir koruyucu tabaka oluşturan yağlı bir madde üretir. Fakat saçların bu doğal yağları silen şampuanlar ile sık sık yıkanması sebebiyle kuru ve kırılgan hale gelebilir. Bu durum, saç uzunluğunu azaltan saç kırıkları ve bölünmüş uçlar ile sonuçlanır.

Hafif bir organik şampuanla yıkadıktan sonra saçınıza badem yağı uygulayarak koruyucu yağ katını eski durumuna getirebilirsiniz. Önce, fazla nemi çıkarmak için saçları havluyla kurulayın. Yağları avucunuzun arasına sürttürün ve her telin eşit olarak yağdan etkilenmesi için tüm saça sürdürün. Saçları doğal olarak kurumaya bırakın. Bu tedavi saçlara güzel bir parlaklık kazandırır, bunun yanı sıra pürüzsüz hale getirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here