Aynısafa Yağı (Kalendula / Calendula) Faydaları ve Kullanım Alanları

Hasarlı cildin iyileşmesi, erken yaşlanma belirtilerini önlemesi, kepeği gidermesi, yeni saç çıkması ve saçların uzamasını hızlandırması nedeniyle aynısafa yağı (Kalendula / Calendula) güzellik için sıklıkla kullanılır. Peki, aynısafa yağı nasıl hazırlanır ve güzellik için diğer kullanım alanları nelerdir? Tüm bilgiler, esraninportresi'nde.

0
4076

Hasarlı cildin iyileşmesi, erken yaşlanma belirtilerini önlemesi, kepeği gidermesi, yeni saç çıkması ve saçların uzamasını hızlandırması nedeniyle aynısafa yağı (Kalendula / Calendula) güzellik için sıklıkla kullanılır. Peki, aynısafa yağı nasıl hazırlanır ve güzellik için diğer kullanım alanları nelerdir? Tüm bilgiler, esraninportresi’nde.

Cildi iyileştirici özellikleriyle bilinen doğal güzelliklerden biridir, Aynısafa (diğer bilinen adıyla calendula / kalendula). Bu güzel ve güçlü çiçeğin yaprakları ile oluşturulan yağ infüzyonu cilt bakım ürünlerinde, bebek bezi kremlerinde rahatlatıcı ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Hasarlı cildin iyileşmesine yardımcı olması, yaraları azaltması ve cildi yatıştırması da cilt için diğer faydalı özellikleridir.

Akdeniz’e özgü olan bu bitki genellikle pot-marigold olarak bilinir. Kesikleri, yaraları ve diğer enflamatuar cilt hastalıklarını iyileştirme gibi yararları yanı sıra mutfakta da kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları yenilebilir ve onlara farklı tatlar vermek için farklı salatalarda kullanılmaktadır. Sadece aynısafa yağı cilde faydaları üzerine kısa bilgiler vermiş olsak da aynısafa yağı saçlara faydaları da bir o kadar fazladır. Bu nedenle gelin genel olarak aynısafa yağı faydaları nelermiş öğrenelim ardından da bu yağın cilt ve saçlar için kolay kullanım alanlarına ve bakım ipuçlarını inceleyelim.

AynıSafa Yağı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bu güzel çiçeği kendiniz de kolayca yetiştirebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken, infüzyon için yapraklarını kurutmak ya da önceden kurutulmuş formunu satın almak. Sonrasında herhangi bir doğal yağ – badem, jojoba, zeytin, vb (ama jojoba yağı faydaları nedeniyle tavsiye ederim. Çünkü vücudumuzun doğal olarak ürettiği yağları taklit eder ki böylece cildi yumuşatırken cildin sağlıklı nem dengesini sağlar) içine bu yaprakları koymalısınız. Örneğin,
Bir kavanozun yarısına kadar calendula yaprakları koyun.

  1. Kavanozu tam olarak dolduruncaya kadar yağı üzerine ekleyin. Bitkiler yağın bir kısmını emecek, böylece aslında başta koyduğunuz kadar kalmayacaktır yağ.
  2. Kapağı kapatın ve yaklaşık bir ay boyunca güneşli bir yere koyun. İlkbahar ve yaz aylarında, kavanozu doğrudan dışarıya da koyabilirsiniz. Daha soğuk aylarda, iç mekanlarda sıcak ve güneşli bir pencere önüne yerleştirin. Ara sıra kavanozu sallayın.
  3. Yaklaşık bir ay geçtikten sonra, küçük bir süzgeç veya tülbent ile yağı süzün. İşte yağınız hazır!
Aynisafa Yagi Kalendula Calendula Cilde Saclara Faydalari ve Kullanim Alanlari

Aynısafa Yağı (Kalendula / Calendula) Cilde Faydaları

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile cildin hızlı iyileşmesini ve rejenerasyonunu destekler ve bir çok cilt sorununu giderir.

1. Erken Yaşlanmayı Önler : Kuru cilt sorunlarından biri de erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. Aynısafa Yağı, yenileyici özellikleriyle cildi derinlemesine nemlendirir, zarar görmüş cildi iyileştirir ve daha genç ve destekleyici görünmesini sağlar. Aslında, bu bitkisel yağ, şişkinliği tedavi etmek için göz çevresindeki hassas bölgede de kullanılabilir. Çocuk bezi nedeniyle oluşan tahrişi gidermek için de kullanılabilir.

2. Tahriş olmuş ve Yaralanmış Deriyi İyileştirir : Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, döküntüleri, güneş yanıklarını, küçük kesikler, sıyrıklar, böcek ısırıkları ve diğer hafif cilt tahrişlerini tedavi etmek için tıbbi preparatlarda kullanılmaktadır. Bu bitki ile oluşturulmuş merhemi çatlamış dudaklara uygularsanız, daha yumuşak ve nemlendirilmiş dudaklara sahip olursunuz.

3. Sivilceleri Önler : Bu bitkideki antibakteriyel özellikler, cilt gözeneklerindeki bakterileri temizleyerek akne ve sivilceleri önlemeye yardımcı olur.

4. Kuru Cilt İyileştirir : Calendula yağı kuru ciltler için etkili bir ilaçtır. Cilde genç görünümlü bir ışıltı verir. Ayrıca kuru cildi nemlendirir, eski yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Döküntüleri çürükleri ve ameliyat sonrası yaraları tedavi etmeye yardımcı olur.

5. Mantar gibi Cilt Enfeksiyonlarına Çözüm Sunar : Ayrıca anti-mantar özellikleri içerir.

6. Kontakt Dermatiti Rahatlatır : Calendula, radyasyon tedavisine maruz kalmaktan kaynaklanan dermatit yani deri iltihabı oluşumunu önleyebilir. Calendula bazlı merhemler de bebeklerde kızarıklıkların tedavisinde de bu nedenle kullanılmaktadır.

Aynısafa Yağı (Kalendula / Calendula) Saçlara Faydaları

7. Kepeksiz Saç Sağlar : Kalendula yağı genellikle kafa derisini nemlendirmek ve kepekten kurtulmak için kullanılır. Düzenli uygulama ile kepek sorununa veda edebilirsiniz.

8. Saç Büyümesine Yardımcı Olur : Kepek, saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Bir başka sebep de saç derisi bozukluğudur. Bu yağ hem bu sorunları iyileştirebilir, hem de saç tellerine güçlenme şansı verir. Rejeneratif özellikleri saç köklerinin büyümesine yardımcı olarak daha kalın saç telleri sağlayacaktır.

9. Doğal Saç Boyası : Bu bitkinin çayı ile saçınıza sarı veya esmer bir vurgu yaratmak için kullanılabilir.

Aynısafa Yağı (Kalendula / Calendula) Sağlık Faydaları

İnsan vücudu çok karmaşık bir makinedir ve doğru şekilde kullanılmazsa birçok hastalığa yatkın hale gelebilir. Calendula yağı, çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olan ve aslında bizi sağlıklı tutan bir bitkidir. Anti-bakteriyel, anti-fungal, anti-viral ve diğer birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Bu özellikler mikrobiyal enfeksiyonları tedavi etmede son derece etkilidir.

1 Aynisafa Yagi Kalendula Calendula Cilde Saclara Faydalari ve Kullanim Alanlari

10. Ağız Sağlığı için İyi: Kalendula çayı kullanarak yapılacak düzenli gargara, diş eti iltihabı gibi ağız ile ilgili bazı sorunları iyileştirebilir.

11. Boğaz Ağrısı Yatıştırır : Calendula çayının başka bir harika kullanımı da boğaz ağrısını yatıştırmak içindir. Bademcik iltihabını iyileştirmek için bile kullanılabilir. Kalendula’nın anti-enflamatuar özellikleri, ani rahatlama sağlamak için iltihaplı mukus zarları üzerinde çalışır.

12. Enflamasyonu İyileştirir : Calendula çayı ayrıca genital inflamasyon ve hemoroidleri tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu şifalı çay kullanılarak hazırlanan bir banyo, ağrı ve şişlik şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

13. Sindirim Sistemini Geliştirir : Sindirim organlarını sağlıklı tutmak için de calendula çayı içebilirsiniz. Mesane enfeksiyonlarını, mide rahatsızlıklarını ve ülserleri tedavi etmek için çalışır. Metabolik rahatsızlıkların oluşmasını önler, sindirim sistemini temizler ve sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

14. Yüksek Ateş : Yüksek ateş kendi başına bir hastalık olmasa da bir sağlık sorununun belirtisidir. Calendula, vücut sıcaklığını güvenli bir şekilde azaltarak ateşten rahatlama sağlar.

15. Kanser ve Artritten Korur : Vitamin ve mineral bakımından zengin olan calendula çayı, sağlık içeceği olarak çalışır. Bu bitkide bulunan beta karoten, kansere, kemik eklem iltihaplarına ve romatoid artritlere neden olan riskleri azaltmaya yardımcı olur.

16. Kalp Sağlığı : Kalendula kalbinizi sağlıklı tutar ve kalp rahatsızlıkları, kalp krizi, kolesterol birikimi ve daha birçok gibi kalp hastalıkları önlenmesine yardımcı olur.

17. Karaciğer Korur : Sihirli bitki ayrıca karaciğerinizi temizler ve safra salgılanmasına yardımcı olur.

18. Diğer Kullanımlar : Bu bitki aynı zamanda konjonktivit ve düzensiz adet döngüsü gibi diğer sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda vücuttaki kan dolaşımını artırabilir.

Yağı, yüz ve vücut nemlendiricisi olarak harikadır ve temizlendikten hemen sonra ıslak cilde uygulandığında mükemmel sonuç verir.

Calendula Yağı ile Saç Derisi için Bakım Yağı Nasıl Yapılır?

Bunu hazırlamak için, calendula infüzyon yağı (30ml), biberiye esansiyel yağı (3damla), adaçayı esansiyel yağı (3damla), jojoba yağı (10ml), çay ağacı esansiyel yağı (2damla) karıştırın. Bir damlalıklı aplikatör şişesine koyabilirsiniz. Doğrudan kafa derisine uygulamadan önce iyice çalkalayın.

Kalendula Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaklaşık 1-2 çay kaşığı kalendula yaprakları alın, eğer kuru ise (Taze ise 2-4 çay kaşığı alınız). Bunu 1 bardak kaynar su ile karıştırın ve 10 dakika bekletin. Gerginlik. Güçlü infüzyon için, gece boyunca bırakılabilir. Gerekirse bir çorba kaşığı kabuğundan ve iki çorba kaşığı çekirdeklerinden ekleyebilirsin. Ve eğer ilgilenirseniz, biraz limon suyu ve bal da karıştırabilirsiniz.

Calendula Kremi Nasıl Yapılır?

Calendula yapından (30ml), tatlı badem yağı (10ml), shea yağı (16ml), kakao yağı (10ml) küçük bir kapta düşük ateşte karıştırın. Malzemeler erimeye başlar başlamaz, düşük ateşte 20 dakika boyunca iyice karıştırın. İçeriği cam kavanozlara aktarın. Soğuduğunda kreminiz hazır!

Uyarı : 

  • Bu bitki, en güvenli bitkilerden biridir. Herhangi bir ilaçla karşı endike değildir. Fakat alerjik bir cilt yapınız varsa, bu bitkinin topikal uygulaması döküntülere neden olabilir.
  • Hamile ve emziren kadınlar bu bitkiyi herhangi bir formda kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.
  • Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
  • Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.
  • Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here