Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığının altında sadece stres veya psikolojik etkenler yoktur. Çünkü keyifli arkadaş sohbetinde, televizyon izlerken de kişiler tırnaklarını yiyebiliyor. Peki, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Tırnak uzatma önerilerinin de olduğu yazı, esraninportresi blogunda

0
958

Tırnak yeme alışkanlığı, altında sadece psikolojik etkenlerin yer aldığı bir alışkanlık değildir. Çünkü, bunu yapan kişiler, sadece stresli olduğu zamanlarda değil, keyifli arkadaş sohbetinde, televizyon izlerken dahi bile tırnaklarını yiyebiliyor. Aslında önemli olan bu alışkanlığın terk edilebilir olduğunu unutmamak ve bunun için çaba sarf etmektir. Peki, tırnak yeme nasıl bırakılır?

Daha çok ergenlik çağındaki gençlerde görülen bir alışkanlık, tırnak yeme. Fark edilmesi ergenlik dönemine denk geliyor olsa da 3-4 yaşlarında bu alışkanlığın oluşma belirtileri görülmeye de başlanabilir. Genel istatistiklere bakıldığı zaman bu yaşlardaki her 10 çocuktan 3-4 tanesinde tırnak yeme alışkanlığı oluşuyor. Aileler, tırnak yeme alışkanlığı neden olur diyip araştırmaya başlasalar da temel de 2 önemli sebebi olduğu görülmektedir. Bir tanesi çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklardır. Diğeri de özellikle erken yaşlardaki çocukların büyüklerini taklit etmesi suretiyle zamanla bu davranışı kazanmalarıdır ki tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanır. İlerleyen yaş ile birlikte tırnakların görüntüsü de kişiyi daha rahatsız eder hale getirir. Aslında önemli olan bu alışkanlığın terk edilebilir olduğunu unutmamak ve bunun için çaba sarf etmektir. Peki, tırnak yeme nasıl bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığını gerçekten bırakmak istediğiniz andan itibaren uygulanabilecek bazı basit yöntemler var. Bu yöntemler tırnak yeme alışkanlığına sahip kişinin yaşına göre değişimler gösterebilse de ilk yapılması gereken bunun bir inat haline dönüşmesine izin vermemek, kişinin üzerinde bu konuda baskı kurmamak, bu davranışın bırakılabileceğine onu ikna etmektir.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

2 tirnak yeme aliskanligi tirnak yeme nasil birakilir_mini

1- Tırnak Bakımı ile kendinizi şımartın.

Tırnak yeme davranışını engellemeye yönelik önerilen acı cilalar genellikle caydırıcı etki göstermekle birlikte kişinin daha güzel görünen elleri bozmak istememesi de önemli bir etkendir. Bir profesyonel tarafında yapılan tırnak bakımı, manikür ve el bakımı uygulamaları ardından en sevdiğiniz renk ojenin sürülmesi kişiyi bu davranışı bırakma yolunda teşvik edici olabilmektedir. Hem bunun için harcanan paranın çöpe gitmemesi hem de tırnakların güzel görünümünün bozulmaması için kişi kendini engellemeye çalışacak, daha kontrolcü olacaktır.

Tırnak bakımı; genel olarak tırnakların manikürle şekillendirilip parlatılmasından, işlemeli tırnak uygulanmasına kadar birçok işlemi içermektedir. Tırnak güzelliği dediğimiz zaman da akla gelenler, tırnağın şekli ve süslenmesi oluyor tabii. İşte, tırnak bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler–> tırnak bakımı için bilmeniz gerekenler

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

2- Tırnakları kısa kesmek.

Tırnaklar uzamaya başladığı andan itibaren tırnak yeme alışkanlığı kendini göstermeye başlar. Bu yüzden derin denilebilecek kısalıkta kesmek de riski azaltmak anlamında yararlı olabilmektedir.

3- Acı oje sürmek.

Tadı acı ama zararsız bu caydırıcı ojeler aslında en çok kullanılan yöntemlerden biri. Özellikle farkında olmadan tırnak yemeye başlayacağı zamanlarda acı tat iyi bir hatırlatıcı ve aynı zamanda da önleyici haline gelmiş olacaktır.

Tırnaklarını yiyen kişilerin bu durumdan rahatsız olmalarındaki önemli sebeplerden biri tırnakların oldukça kısa ve şekilsiz görüntüsüdür. Bu davranışı bırakmış olsalar dahi tırnaklar eski gücüne kavuşuncaya kadar sık sık kırılıyor ve uzaması zaman alıyor. Sebebi ne olursa olsun, sık kırılan tırnakları güçlendirmek için uygulayabileceğiniz doğal çözümler bulunmakla birlikte, kırılan tırnağı onarmak da mümkündür. İşte–>Kırılan tırnaklar için doğal çözümler

2 kırılan tırnaklar için öneriler_mini

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

4- Durumu tetikleyen etkenleri belirlemek.

Yazının başında daha genel bir anlatımla tırnak yeme alışkanlığı sebeplerine yer verdik. Ancak bu alışkanlığı önleme de bu sorunları çözmek de kritik bir öneme sahiptir. Ardından da bu durumu önlemek ve başa çıkmak adına bu sebeplere çözüm bulmak gereklidir. Örneğin, tırnaklarınızı yemeye hangi durumlarda başvuruyorsunuz. Sıkıldığınız zaman mı, stresli olduğunuzda mı yoksa kendinizi birilerine karşı kanıtlamaya çalıştığınız hallerde mi?

Bu durumlardan kaçmaya çalışmak elbette mümkünse yapılması gereken. Peki ya mümkün değilse? Bu durumda kendinizi oyalayacak veya sorunu kökünden halledecek çözümler bulmalısınız. Örneğin stres ve endişeyle baş etme yollarını denemelisiniz, meditasyon yapmak, bitki çayı içmek.. Diğer yandan ellerinizi oyalayacak hobiler edinebilirsiniz. El işi, oya, kumaş boyama… Seçenekleri çoğaltmak sizin elinizde. Yeter ki aklınız ve elleriniz tırnakları yeme eğilimi göstermesin.

3 tirnak yeme aliskanligi tirnak yeme nasil birakilir_mini

Eğer bir sebepten dolayı son dakika endişesi içerisine girip, tırnaklarınızı kemirmeye yavaştan kızarıp terlemeye başladıysanız acilen sakinleşmeye ihtiyacınız var demektir! İşte endişeli veya stresli olduğunuz zamanlarda–> sakinleşmenin yolları

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

5- Aşamalı olarak ilerleyin.

Kötü alışkanlıklar söz konusu olduğu zaman aniden onları bırakma kararı verip, uygulamak herkese göre değildir, çok ciddi bir irade gerektirir. Bu durumda yavaş yavaş ilerlemek daha doğru bir karar olabilir. Süreç daha uzun sürecek olsa da kalıcı olması esas önemli olandır.

6- Arkadaşlarınızın sizi uyarmasını sağlayın.

Sadece tırnak yeme için değil hemen her kötü alışkanlıktan kurtulmak için bir diğer önemli etkendir bu aslında. Etrafınızdaki kişiler size bu konuda yardımcı olabilir. Tek yapmaları gereken farkında olarak ve olmayarak kendinizi kontrol edemediğiniz o anlarda size engel olmaları veya sadece sizi uyarmaları.

7- Sabırlı olun.

Tırnak yeme alışkanlığına sahip olanlar içten içe tırnaklarının görünümünden rahatsız olsalar dahi etraftan gelen söylemlere karşı bir tür koruyucu zırh edinirler kendilerine. Etraflarına bunun önemsiz olduğundan, halinden memnun olduğundan bahsederler. Belki bir el mankeni değiliz ama ellerin, tırnaklarının güzel olmasından her kadın kadar memnun oluruz. Bu yüzden sabırlı olmalı gerekiyorsa başka başka yolları denemeliyiz. Bu alışkanlığı yendiğiniz andaki gurur, tırnakların güzel görüntüsü ve aldığınız iltifatlar ile sabredilen sürelerde çekilen sıkıntıya değecektir.

1 tırnaklar için bakım

Kırılgan ve zayıf tırnaklar çoğu kadın için oldukça ciddi bir sorundur. Tırnaklar bazı sebeplerden dolayı elastikiyetini kaybeder, kat kat ayrılır, mat ve kırılgan bir hale dönüşür. İşte–> güçlü tırnaklar için bilmeniz gerekenler

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

8- Çocuklarda erken yaşlarda bir süre görmezlikten gelinebilir.

Özellikle de 3-4 yaş gibi erken yaşlarda bu alışkanlık ortaya çıkmaya başladıysa anne-babaların iyi bir gözlem yapmaları gerekecektir. Çünkü çocuklar ilgi çekmek maksadıyla da bunu yapabilmektedir. Anne babalar, bir süre görmezden gelerek çocuğun bu davranışının ilgi çekmek adına işe yaramadığını kanıtlamaları gerekebilmektedir. Eğer buna rağmen alışkanlık devam ediyorsa altında yatan huzursuzluk, korku, endişe v.s gibi sebepler fazla da vakit kaybetmeden araştırılmalıdır.

Çocuklarda bu gibi kötü davranışları azarlamak, korkutmak, cezalandırmak gibi yöntemlerle bıraktırmaya çalışmak çoğu zaman işe yaramamakta hatta alışkanlığın daha derinden yer etmesine sebep olabilmektedir.

çocuklara yemek yedirme yolları_mini

Çocuklar hakkında konuşulan mevzulardan bir diğeri de çoğunlukla çocukların yeme alışkanlıkları üzerinedir. İşte annelerin en çok sorduğu “Çocuğuma sevmediği yemeği nasıl yediririm?” konusunda işinize yarayacak ipuçları–> Çocuklara sevmediği yemekleri yedirmenin yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here