Evde Pedikür Nasıl Yapılır? Ayak Bakımı İpuçları Nelerdir?

Tırnak etlerini kesmeli mi? Tırnak etlerini kesmeden manikür ve pedikür nasıl yapılır? Tırnakları güçlendirmek, tırnak etlerinin kurumasını önlemek için tırnak bakım yağı nasıl yapılır? Evde ayak bakımı daha da ötesi evde pedikür nasıl yapılır, pedikür için hangi malzemeler gereklidir? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

0
1095

Tırnak etlerini kesmeli mi? Tırnak etlerini kesmeden manikür ve pedikür nasıl yapılır? Tırnakları güçlendirmek, tırnak etlerinin kurumasını önlemek için tırnak bakım yağı nasıl yapılır? Evde ayak bakımı daha da ötesi evde pedikür nasıl yapılır, pedikür için hangi malzemeler gereklidir? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Pandemi sürecindeki günlerde pek çok şeyi evde kendimiz yapmaya alıştık ki bunlardan biri de kendi manikürümüzü yapmak. İşte buna yaz aylarının gelmesiyle birlikte evde pedikür yapma alışkanlığının da eklenmesi gerekecek. Botlar veya spor ayakkabılardan sandaletlere terfi ederek ferahlayan ayaklara bakım şart kuşkusuz. Peki evde ayak bakımı daha da ötesi evde pedikür nasıl yapılır, pedikür için hangi malzemeler gereklidir? Aşağıda elimden geldiğince hepsini detayladırmaya çalıştım.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

1. Evde pedikür malzemeleri;

Düz (kavisli olmayan) bir tırnak makası, tırnak törpüsü, kütikül itici, kütikül makası, ayak maskesi ve kütikül yağı gibi ihtiyacınız olan malzemeleri toparlayın. Tırnak bakımı sonrası temiz tırnaklara sürmek için en sevdiğiniz ojeyi de almayı unutmayın. 

2. Ayak tırnaklarını kısaltma

Ben daha hijyenik ve de zarif olduğunu düşündüğümden hem el hem de ayak tırnaklarından kısa küt kesimi seviyorum. Bu yüzden düz bir tırnak makası kullanıyorum. Olası pürüzleri gidermek için de kısa bir törpüleme işlemi yapmak yeterli. Eğer benim gibi kısa tırnak seviyor ve sık sık törpülüyorsanız eller ve ayaklar için de cam törpü öneririm. 

3. Ayakları suda bekletme

Pedikürü genellikle banyo sonrası yapmayı tercih ediyorum ancak böyle bir şans yoksa tırnak etlerini temizleme aşamasından önce yumuşamaları için bir miktar suda bekletmek gerekecektir. Ilık-sıcak kıvamdaki suyun içine birkaç çay poşeti atabilir veya sevdiğiniz bakım ürünlerinden ekleyebilirsiniz. Böylelikle tırnak etleri ve topuklar yumuşarken ayaklarınız da dinlenmiş olacaktır.

4. Kütiküllere karşı nazik ol

Yıllardır manikür ve pedikür yapılırken tırnak etlerini yani kütikülleri kestirdim. Ancak evde kaldığımız şu birkaç ayda iyi bir bakımla hem ayak hem de el tırnak etlerine yaptığım bakımla alıştırdım ve artık kesmiyorum (kesinlikle tavsiye ederim.) Siz de bunu yapmak isterseniz, kütiküllerin kurumaması için düzenli olarak bakım yağı sürmeniz gerektiğini unutmayın. 

Eğer tırnak etlerini kesmeyecekseniz, itici kullandıktan sonra tırnak eti yağı sürüp bir tırnak fırçası ile iyice fırçalamalısınız. Bunu sürüp bir miktar bekledikten sonra 1 tane E vitaminini yine tırnaklara iyice yedirip cilt tarafından emilmesini beklemelisiniz. İsterseniz bir bu karışımın içine de E vitamini ekleyebilirsiniz.

Doğal bir tırnak eti yağı tarifi;

  • 10ml tatlı badem yağı (tercihen koyu renklidir şişede!)
  • 5’er damla nane, çay ağacı ve lavanta yağı
  • 5 damla limon yağı

Şimdi gelelim bu aşamaya… Öncelikle kütikül iticisi ile kütikül alanının yakınındaki mumsu birikintileri geri itin. İticinin amacı, bu kütikül birikimini ayırmaktır. Sonra kütikül düzelticisini alın ve sadece ölü deri parçalarını veya belirgin tırnak etlerini düzeltin.

5. Topukları törpüleme

Açıkçası şimdiye kadar hiç topukları törpületme gereği duymadım. Banyo sırasında yaptığım peeling bakımları ve sonrasında sürdüğüm nemlendirici bakımlar sayesinde topuk derisinin sertleşmesini engelleyebildim. Eğer hiç yapmadıysanız siz de başlamayın derim. Hatta genç yaşlardaysanız ve yapmaya başladıysanız bile bakımlar ile bu alışkanlıktan vazgeçebilirsiniz. 

Ancak ben topuktaki ölü ve sertleşmiş deriden kurtulmak istiyorum diyorsanız suda bekletme sonrası topuk törpüsüyle yapabilirsiniz. Ancak çok sert davranmamanızı öneririm. Bir de metal ve taş törpülerden kaçınmanızı, daha yumuşak yapılı topuk temizle araçlarına yönelmenizi tavsiye ederim. 

6. Ayak maskesi

En sevdiğim aşama bu olabilir… Temizlenen tırnak ve ayaklardan sonra ister sevdiğiniz bir markanın ayak maskesini kullanın isterseniz buradakiler gibi kendi doğal ayak maskenizi hazırlayın… Bekleme süresince de güzel bir bitki çayı yudumlayın… Ayak maskesi ile pedikürünüzden günler sonra bile yumuşak cildinin ömrünü uzatmış olursunuz. Örneğin muz ile yapabilirsiniz. Detaylar için–> yaz için ayak bakımı önerileri

Ayaklarınızın sık sık kuruduğunu fark ederseniz, tabanlarınızdaki cildi besleyecek ve ipeksi pürüzsüz bırakacak bir nemlendirici maske de deneyebilirsiniz. 

6. Daima bir kat taban sür

Sevdiğiniz oje öncesi her zaman önerim şeffaf bir taban katman uygulamaktır. Tırnakların ihtiyacına göre sertleştirici, pürüz giderici veya sadece besleyici özelliği olan bir şeffaf oje kullanılabilir. Uygulanması sadece birkaç dakika alır ve koyu renk ojelerden kalacak renklenmeleri ve sarı tırnak lekelerini önler. Ayrıca yaz sıcağına maruz kalma nedeniyle ayak tırnakları kurumaya meyilli olduğundan, nemlendirici bir baz kat formülü kullanmayı da düşünebilirsiniz. Tabii bu baz katmanı ince uygulamaya da dikkat etmelisiniz. 

7. Oje sürme

Ben her renk oje sürmeyi seviyorum diyenlerden misiniz yoksa benim gibi birkaç renge veya tona takılı kalanlardan mı? Aslında ayak tırnakları özellikle de yaz ayları için cesur renkler kullanmaya çok müsaittir (çünkü gerekirse gizlenebilir!). Benim gibi ayak ve eller aynı renk olmalı diyenlerdenseniz renk seçimini bunu düşünerek yapmakta yarar var. Bu işlemler ardından tavsiyem o gün asla kapalı ayakkabı veya çorap giymeye teşebbüs etmemeniz. Zira kuruduğunu sandığınız ojelerde dahi kolayca iz kalabilir.

8. Ojenin uzun süre dayanması

Ayak tırnaklarındaki ojeler, ellere göre daha kolay yıpranabilmekte. Bunun için son kata güçlendirici bir şeffaf oje sürülebilir. Diğer yandan 3 ya da 4 günde ince bir kat oje daha sürülerek yenileme yapılabilir. Bu hem uzun süre kullanmanızı hem de tekrar parlamasını sağlayacaktır. 

9. Kütikül yağı

Sevdiğiniz bir markanın tırnak eti yağını veya kendi hazırlayacağınız doğal kütikül yağını zaman zaman uygulamayı unutmayın. Bu tırnak etlerinin kuruyup yapışmasını önleyecek ki böylece de sonraki pedikür işlemleriniz çok daha hızlı ve kolay olacaktır. 

10. Banyoda peeling

Özellikle de her banyo sırasında topukların sertleşmesini önlemek ve de sıcak suyla zaten yumuşamış olan tırnak etlerini kolayca temizlemek için peeling en güzel uygulama aslında. İsterseniz sevdiğiniz bir markanın peeling ini kullanabilir, isterseniz esmer şeker, bal ve biraz limon üçlüsünden bir karışım yaparak kendi peeling ürününüzü yapabilirsiniz. Hatta sadece granüllü bir kahve kullanarak dahi bu adımı kolaylaştırmanız mümkün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here