Ballı Saç Maskesi Tarifleri

1
1422

Sağlıklı ve parlayan saçlara sahip olmak herkesin isteği. Evde, doğal malzemeler ile yapabileceğiniz, her saç tipi için ayrı olarak hazırlanan bal ile saç maskesi tariflerini kolaylıkla deneyebilirsiniz. İşte, saçları nemlendirip, daha parlak, canlı görünmelerini sağlayan ballı saç maskesi tarifleri esraninportresi’nde.

Sağlıklı saçlara sahip olmak, parlayan saçlara sahip olmak herkesin isteği. Bunun için de, nasıl saç dökülmesine karşı ya da genel anlamda saç sorunlarına karşı devamlı olarak doğal çözüm arayışı içerisindeysek, saçta sorun yaşamaya başlamadan önce, önlem almak için gerekli olan doğal bakım yöntemleri de aramamız gerekiyor. Aslında gerçek anlamda saç bakımı tam da bu noktada başlıyor. En başından tedbiri almak kuşkusuz ki sorunların olmamasını ya da  en aza inmesini sağlayacaktır. İşte saç bakımları da, özellikle hassas saçlar ve kuru saçlar için nemlendirme ve parlaklık kazandırmak konusunda son derece etkili ve önemli bizim için. Piyasada bulacağınız pek çok ürün pahalı olduğu gibi, sonucu da hep bir soru işaretidir. Halbuki evde, kendinizin doğal malzemeler ile yapacağınız saç maskeleri hem daha etkili hem de daha ucuzdur. 

parlak sağlıklı saçlara sahip olmak için_mini

Hem cilde hem de saçlara olan muhteşem etkisinden ötürü yine gündemimizde bal ve ballı saç maskesi tarifleri var. Bal, nemlendirirken saçı onarır, sağlıklı uzamasını teşvik eder. Aynı zamanda da doğal bir antibakteriyel özelliği sebebiyle saç derisi üzerinde de oldukça olumlu etkisi bulunmaktadır. Daha önce balın faydaları üzerine sizlerle bilgiler paylaşmıştım. Okumak isteyenler buradan o yazıyı da inceleyebilirler —-> Bal ile Güzellik Sırları

Kuru / Hasarlı Saçlar için Zeytinyağı ve Ballı Saç Maskesi

Balın faydalarını inceledikten sonra, sıra özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için ballı saç maskesi hazırlamakta sıra. Bal içerikli tarifleri hazırlarken önerim, mümkün olduğunca işlenmemiş, saf, organik bal kullanmaya çalışmanız. 

ballı saç maskesi tarifi_mini

Bal ile saç maskesi tarifine gelirsek; ihtiyacımız olanlar 1/2 su bardağı bal ve 1/4 su bardağı zeytinyağı. Balı tek başına saçta kullanmak hem zor olabilir hem de fazla yapış yapış bir durum oluşacaktır. Bu sebeple içine bir miktar zeytinyağı kullanmak işinizi kolaylaştıracağı gibi, zeytinyağının saça faydasından da yararlanmış olacaksınız. Bu malzemeleri karıştırıp, ocağın üzerinde bir kaç saniye ılıtarak karıştırın. Böylece iki malzeme birbirine iyice geçecektir. Bu karışımı, kafa derinizden, saçlarınızın ucuna kadar, masaj yaparak uygulayın. Bir streç filmle saçınızı sarıp 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz. Saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa önceleri haftada 1 bunu uygulayabilirsiniz. Zamanla 2 haftada 1’e ve ayda 1’e düşürerek bir düzen oturtabilirsiniz.

Yoğurt ve Ballı Saç Maskesi

Bu tarif için aslında derinlemesine saç bakımı denilebilir. Burada bal ve yoğurtun dışında doğal yağlar da kullanacağız. Yine daha önce sizlerle faydalarını paylaştığım hindistan cevizi yağı burada kullanılacak. Daha önceki Hindistan cevizi yağı faydaları yazısını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ballı ve yoğurtlu saç maskesi tarifi_mini

Saç maskesi için kullanacağımız malzemeler; 2 yemek kaşığı yoğurt, 1/2 yemek kaşığı bal ve 1/2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı. Burada saçınızın uzunluğuna göre hindistan cevizi yağını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Yoğurtun cilde faydaları ve yoğurdun saça faydaları saymakla bitmez elbette. Ancak burada, yoğurt içerisindeki laktik asit, saç derisini arındırırken yine içerisindeki proteinler, saçı besler ve güçlendirecektir. Hindistan cevizi yağı, saçı hem pürüzsüz hale getirirken hem de parlamasını sağlayacak. Yapmanız gereken, tüm malzemeyi karıştırmak ve saç derinizden itibaren tüm saça, masaj yaparak, uygulamak 15-20 dk bekleyip yıkayabilirsiniz. 

Muz ve Ballı Saç Maskesi 

Özellikle kafa derinizin kaşınmasından şikayetçiyseniz, muz sorununuzun çözümü olacaktır. Çünkü muz, kafa derinizi yatıştıracak ve aynı zamanda saçları nemlendirecek.

ballı ve muzlu saç maskesi tarifi_mini

Bu maske için gereken malzemeler; 1/2 su bardağı bal, 2 olgun muz, 1/2 su bardağı zeytinyağı. Hepsini karıştırıp, mikserden geçirin. Saçınıza yine masaj yaparak uygulayın 10-15 dakika streç filmle sarıp bekledikten sonra, şampuanlayarak yıkayın. 

Saçların cansız, donuk, sönük olmasından, saçın uzamamasından, çekilen fönün, yapılan maşanın tutmamasından şikayetçiyseniz, saçların canlı ve parlak olması için saç detoksu yapma vakti gelmiş demektir. Modellerin saçlarını yapan uzmanlardan saçların sağlıklı parlak ve canlı görünmesi için önerdikleri–> saç detoksu önerileri esraninportresi’nde.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here