Sağlıklı Saçlar için Öneriler

Cansız saçlar, saç uçlarındaki kırıklar veya fazla saç dökülmesi gibi sorunlardan sıkıldıysanız, uzman önerilerine kulak verme zaman gelmiştir. İşte, sağlıklı saçlar için saç bakım rutininden, ürün kullanımı ve şekillendirme önerilerine kadar pek çok önemli bilgi esraninportresi.com'da

2
529

Cansız saçlar, saç uçlarındaki kırıklar veya fazla saç dökülmesi gibi sorunlardan sıkıldıysanız, uzman önerilerine kulak verme zaman gelmiştir. İşte, sağlıklı saçlar için saç bakım rutininden, ürün kullanımı ve şekillendirme önerilerine kadar pek çok önemli bilgi esraninportresi.com’da

Fön, boya derken saçlarımıza yaptığımız bir çok uygulama yüzünden erkeklere kıyasla daha fazla saç sorunu yaşıyoruz. Cansız saçlar, saç uçlarındaki kırıklar veya fazla saç dökülmesi gibi sorunlardan sıkıldıysanız, sağlıklı saçlar için uzman önerilerine kulak verme zaman gelmiştir.

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için önce var olan sorunların çözümü gerekiyor. Örneğin ciddi bir saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, sebebinin araştırılması ve buna gre tedavi edilmesi gerekiyor. Yapılan en büyük hatalardan biri kulaktan dolma bilgiler veya yanıltıcı reklamlara kapılıp, doktor önerisi alınmadan kullanılan ürünler. Böyle bir sorun eğer tiroid bezinin sebep olabildiği gibi hormonal bir sebepten kaynaklanıyorsa dışardan kullandığınız ürünlerden hiç bir zaman istediğiniz sonucu alamazsınız. Saç sağlığını vücut sağlınız kadar önemsemelisiniz. Çünkü yaşadığınız pek çok saç sorununun altında daha sağlık ciddi sorunlar yatıyor olabilir.

Sağlıklı Saçlar için Öneriler

1 sağlıklı saçlar için uzman önerileri_mini

1- Saç diyetine gidin : Yaptığınız bir saç modelinin iyi görünmesi sağlıklı saçlar ile başlar. Nasıl ki günlük cilt bakım rutinlerimiz var, bir saç bakım rutininiz de olmalı. Örneğin makyaj öncesi nemlendirici kullanarak cildin daha canlı, makyajın daha dayanıklı olmasını sağladığımız gibi, kullandığımız saç ürünleriyle de sağlıklı, hacimli ve parlak saç görüntüsünü elde edebiliriz. Bu yüzden gelin günlük rutinimiz içerisinde dikkat etmemiz gerekenler ile birlikte bir kaç ipucuna değinelim.

Saçların cansız, donuk, sönük olmasından, saçın uzamamasından, çekilen fönün, yapılan maşanın tutmamasından şikayetçiyseniz, saçların canlı ve parlak olması için saç detoksu yapma vakti gelmiş demektir. 

1a- İyi beslenme eşittir sağlıklı saçlar : Hem cilt bakımı hem de saç bakımı için geçerlidir, içten bakım. Saçların mükemmel görünmesi, sağlıkla parlaması için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Örneğin çok fazla şeker ve kafein tüketimi saç uzamasını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Diğer yandan A, C ve E vitamini açısından zengin besinler saç hücrelerini onarmak için, demir, güçlü saç telleri için, biotinse saçların canlılığını arttırmak için olmazsa olmazlardandır.

1b- Nemlendirme : Özellikle mevsim geçişlerinde saçlar daha çok kuruma eğilimdedir. Haftada 1 veya 2 kez iyi nemlendirme özelliği olan maske uygulamaları yapılmalıdır. Saçı nemlendirip, bakım yaparken de aşırıya kaçmayın. Bakım kremi, maske veya kürler derken tüm ürünlerin bir arada kullanımı saçlara yarardan çok zarar verebilir. Çünkü fazlası saçları ağırlaştırır ve cansız görünmelerine sebep olur.

Sağlıklı Saçlar için Öneriler

1c- Şampuan kullanımı : Saçları yıkarken çok fazla şampuan kullanmanıza gerek yok. Çünkü fazlası saçları ağırlaştıracak ve kurutacaktır. Şampuanı biraz ılık su ile inceltip kullanabilirsiniz. Saç uçları daha çabuk kuruyup, kırılma eğilimde olduğundan saç uçlarınu şampuanlamayın. Saç diplerine sürdüğünüz şampuan, suyla birlikte aktığı zaman zaten saç uçlarındaki kiri alıp götürecektir. Ekstra uygulamaya gerek yoktur.

1d- Soğuk su ile durulayın : Kış aylarında bunun ne kadar zor olduğunun farkındayım. Ancak sıcak su saç derisini yapratarak, kepek oluşumuna sebep olabilir. Durulama suyu olarak mümkün olduğunca soğuk su tercih edin. Saçlarınızın daha parlak göründüğünü de fark edeceksiniz bu sayede. Genelde yaptığımız en büyük hatalardan biri banyo sonrası saçları hunharca ovalamaktır. Ancak bu ıslakken kırılmaya daha çok müsait olan saçlara ciddi zarar vermektedir. Sağlıklı saçlar için saçları nazikçe sadece fazla suyunu alacak kadar havluya sarmanız yeterli olacaktır.

saç uzmanı önerileri_mini

2- Doğru ürün kullanımı : Bunu belkide pek çok sefer sizinle ayrıntılı paylaştım. Ancak sağlıklı saçlar için saç ile ilgili yapacağınız ürün seçimleri oldukça önemlidir. Şampuandan kreme kadar doğru seçimler yapmanız gerekir. Örneğin, uygun olmayan şampuanlar ile saçları sık yıkamak, saçın kurumasına, elektriklenmesine ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Sık yıkamanız gerekiyorsa saçlarınızı buna uygun şampuanlar kullanmanız gerekmektedir.

3- Isıyı boykot edin : Elektrik tüketiminden de tasarruf etmiş olursunuz fena mı! Mümkün olduğunca saça direkt yüksek ısı veren uygulamalardan kaçının. Saçınızı şekillendirmek için yatmadan önce saçları iki yandan örmeyi deneyin mesela… Saç şekillendirmesi için fön, maşa gibi ürünler kullanmak zorundayım diyorsanız da öncesinde saç uçlarının ısıdan zarar görmesini engelleyen ürünler, serumlar kullanmaya özen gösterin.

Sağlıklı Saçlar için Öneriler

4- Saçları uçlarından kestirin : Bunu söylememden hoşlanmayanlar olduğunu biliyorum. Ancak saçların sağlıklı görünmesi ve sağlıklı uzaması için saç kırıklarının alınması gerektiğini düşünenlerdenim. Saçlar dipten uzuyor, uçlar ile alakası yok diyorsanız da, en azından kötü göründüğü için bile bu öneriyi dikkate almanızı tavsiye ederim. Wax gibi çözümler ile saç kırıklarına kısa süreli olarak çözüm bulsanız da sağlıklı saçlar için kötü görüntüden kurtulun derim.

5- Mineraller ile besleyin : Benim de zaman zaman uyguladığım bir yöntem bu aslında. Duşta tüm işlemleriniz bittikten sonra son durulamayı maden suyu ile yapın. Maden suyu içindeki mineraller saçınızı yumuşatır ve saçın parlamasını sağlar. Belirli aralıklar ile maden suyunu deneyebilirsiniz. Saçı nemlendirmek için de bal ile benzer bakımı yapabilirsiniz. Ilık su ile incelttiğiniz balı durulama öncesi saçlarınıza dökün. 5 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile son bir durulama yapabilirsiniz. Bal, saçı besler, saç hücrelerini onarır, nemlendirir ve saçların parlamasını sağlar.

sağlıklı saç için bakım_mini

6- Saçı tararken nazik olun : Kıvırcık saçlar için özellikle saç tarama işleminin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Saç uçlarınıza saç kremini sürdükten sonra bekleme aşamasında saçları taramak en doğru zamandır. Doğal kıllardan yapılmış fırça veya taraklar seçmeye özen gösterin. Tutamlar halinde, uçlardan dibe doğru tarayarak ilerleyin.

7- Masaj yapın : Saç diplerindeki kan akışını hızlandırmak, saç derisini rahatlatmak için mutlaka parmak uçlarınızla banyodayken saçlarınıza masaj yapın. Bu saçların dolgun görünmesine de yardımcı olacaktır.

8- Bakım ürünlerinin bekleme sürelerine dikkat edin : Saç şampuanlarından kremlerine, maske veya serumlara kadar her ürünün bir uygulama, bekleme süresi vardır. Daha fazla bekletmek yarar sağlamayacağı gibi saça zarar vermeye de başlayacaktır. Saç kremleri için genellikle 3 dakika kadar yeterli olmaktadır. Kullandığınız kürlerin veya kozmetik ürünlerin üzerindeki, ne kadar bekletmeniz gerektiğine dair bulunan uyarıları da dikkate almanızı öneririm.

sağlıklı saçlar için uzman önerileri 1_mini

Son olarak; deneyimli olanlar diyor ki “saç ile ne kadar az uğraşılırsa o kadar sağlıklı olur!” Her duyduğunuz ürünü doğal dahi olsa kullanmayın, sık sık saç şekillendiricilere başvurmayın (bir sürü saç modeli paylaşıyorum sizlerle, deneyin onları!), saç ile ilgili sorun yaşıyorsanız veya saçınıza doğru ürünleri kullanmak istiyorsanız mutlaka bir doktora, uzmana danışın! Çünkü özellikle normalden fazla saç dökülmesi gibi sorunların tek ve doğru adresi doktorlardır. Sizin için ayrıntılı tetkileri yapıp, doğru olana yönlendireceklerdir. Unutmayın; arkadaşınıza iyi gelen, size iyi gelecek, sizde de mucizeler yaratacak diye bir garanti yoktur. Herkesin cilt ve saç yapısı farklıdır!

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,daha 18 yaşındayım ve saçım sarı olduğunu çabuk kırılmalar oluyor ve yazınızda”‘Son durulamayı maden suyu ile yapın.”yazmışsınız. Durulama esnasında saç diplerine de uygulanmalı mıdır? Bu durulamadan sonrası tekrar suyla durulamak gerekir mi? Belirli aralıklarla yazmışsınız bu belirli aralıklar için haftada bir veya iki uygun mudur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here