Saçlardan Sağlık İpuçları ve Bakım Önerileri

Beslenme yetersizliklerinden, kansızlığa, hormonal dengesizliklerden, psikolojik rahatsızlıklara kadar saç sorunlarının arkasında aslında pek çok sebep olabilir. Önemli olan saçların verdiği bu işaretleri doğru okumak. İşte, saçların sağlığımız hakkında verdiği ipuçları Saçlardan Sağlık İpuçları yazısıyla esraninportresi.com'da

0
587

Beslenme yetersizliklerinden, kansızlığa, hormonal dengesizliklerden, psikolojik rahatsızlıklara kadar saç sorunlarının arkasında aslında pek çok sebep olabilir. Önemli olan saçların verdiği bu işaretleri doğru okumak. İşte, saçların sağlığımız hakkında verdiği ipuçları Saçlardan Sağlık İpuçları yazısıyla esraninportresi.com’da

Son zamanlarda saç fırçanızın daha kısa zamanda her bir teline iyi baktığınızı düşündüğünüz saçlarla mı dolduğunu fark ediyorsunuz? Belki de koyu renk saçlarınızın arasına serpiştirilmiş gri saç tellerinde bir artış olduğunu düşünüyorsunuz… Bunlar bazen hemen herkesin yaşayacağı türden saç değişimleri olmakla birlikte (günde 100 saç telinin dökülmesi veya 30’lu yaşlardan sonra saçlarda artmaya başlayan griye eğilim normaldir) bazı hallerde de çok ciddi hastalıkların birer habercisi olabilir. Beslenme yetersizliklerinden, kansızlığa, hormonal dengesizliklerden, psikolojik rahatsızlıklara kadar saç sorunlarının arkasında pek çok sebep olabilir. İşte saçların sağlığımız hakkında verdiği ipuçları Saçlardan Sağlık İpuçları yazısıyla esraninportresi.com’da

Saçlardan Sağlık İpuçları

1- Kanda Demir Eksikliği :

Demir eksikliği sadece yorgunluk ve baş dönmesine neden olmakla kalmaz. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar derlendiğinde demir eksikliğinin saç dökülmesiyle yakından ilişkili olduğunu ortaya çıkarmış.

Demir eksikliği anemiye ilerlediğinde vücudu hayatta kalma kipine sokar ve oksijeni başın üstündeki saçlar için kullanmak yerine yerine yaşamsal işlevleri desteklemek için yönlendirir!

Demir eksikliği nedeniyle saç dökülmesinden muzdarip olanlar, demir eksikliği sorunun tedavi edilmesiyle bilikte aslında saç dökülmesi sorunun ortadan kalktığını da görerek mutlu olacaklardır.

saclardan saglik ipuclari_mini

2- Vitamin ve Minerallerin Azlığı :

Özellikle de doktor kontrolünde yapılmayan diyetlerdeki besin eksikleri, vücutta bazı mineal ve vitaminlerin azlığına yol açmaktadır. Bu noktada saçlardan daha fazla öneme sahip olan organların ve dokuların bu besin ögelerini seçip tüketmeleri, saçların bu besinlere ulaşamaması anlamına gelmektedir.

Vücutta birden fazla vitamin ve mineral azlığı söz konusuysa, bu saç sorunu olarak karşınıza çıkabilir. Selenyum, bakır, çinko ve magnezyum gibi mineraller ilei A, B, C, D ve E vitaminleri saçınızın sağlıklı ve iyi durumda kalmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Öncelikle dengeli bir diyetle beslenin ve vücudun ihtiyaç duyacağı tüm besinleri karşılamalısınız. Doktor kontrolünde bazı besin takviyeleri gerektiğinde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir husus, yapılan kötü bir diyetin sonuçlarını, saçlarınıza zarar verdiğini bilmenize rağmen 3 yıllık tipik bir saç döngüsünün ancak sonunda görebilecek olmanızdır. Yani, 3 yıl önce yaptığınız tek besin diyetleri veya hızlı kilo verdiren, aslında sağlıksız bir diyetin ceremesini 3 yıl sonunda saçlarınızın güçsüz, cansız ve hatta dökülmeler ile çekeceğinizi bilmelisiniz. Bu sebeple uzun vadeli ve tüm vücut sağlığınızı düşünmeli, dengeli doğru şekilde kiloları vereceğiniz diyetler yapmalısınız.

2 zayiflamis saclar icin bakim onerileri incelmis seyrelmis_mini

Yetersiz beslenme sebebiyle ortaya çıkan vitamin eksiklikleri, çok sık saç boyatmak, saç kurutma makinesini veya maşayı düzenli olarak kullanmak gibi saçı yıpratan uygulamalar, saçlarınızı istediğiniz kadar kısa zamanda uzatmanızı engelleyebilir. İşte A’dan Z’ye tüm detaylarıyla–>saçların daha çabuk uzaması için öneriler;

Saçlardan Sağlık İpuçları

3- Yeterli Olmayan Sağlıklı Yağlar :

Birçok kişi yağlı gıdalardan uzak dururken, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitlerinin sağlıklı saç ve ciltlerin yanı sıra genel canlılık ve uzun ömür açısından hayati önem taşıdığını unutmamak gerek.
Kuru ve tüysüz bir saçlı deri veya aşırı saç dökülmesi, bu iyi besin yağlarının vücuttaki eksikliğini işaret edebilir. Çünkü, deri ve saç hücrelerine nemi kilitleyerek esnek ve genç kalmalarını sağlayan bu yağlardır.

Bu yağlar ayrıca vücudunuzun saç sağlığı için önemli olan yağda çözünür vitamini (A, D, E ve K) emmesine yardımcı olur.

Parlak, sağlıklı saç telleri için vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağların kaynağı olan yağlı balık, avokado, zeytinyağı, fıstık ve tohum gibi besinleri tüketmeye özen gösterin.

4- Protein Eksikliği :

Bildiğiniz gibi, saç keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Bu saçların sağlıkla uzaması için yeterli sağlıklı proteinin gerekli olduğunu göstermektedir. Bu durumda eğer saçlarınız uzamıyorsa, kolay kırılıyorsa sorun vücuttaki kaliteli protein eksikliği olabilir. Bunlara ek olarak, güçsüz ve kırılgan olan saçlara uygulanan ısı ve kimyasal saçlardaki dökülmeleri arttırmaktadır.

saçların daha çabuk uzaması için alabileceğiniz vitaminler_mini

Günlük öğünleri doğru düzenlemek bu yüzden önemlidir. Her yemekte sağlıklı proteinler tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı, iyi kaynaklar, fasulye, mercimek, balık, organik otlarla beslenmiş hayvanların eti, tavukların yumurtaları ve fındık.

Saçlardan Sağlık İpuçları

5- Dehidrasyon – Susuz Kalma :

Vücudumuzun yaklaşık %60 ile %65 oranında su içerdiği göz önüne alındığında, dehidrasyonun yani vücudun susuz kalmasının kendinizi halsiz ve kötü, saçlarınızın cansız görünmesine şaşırmamak gerek.

Çok zayıf ve hasar görmüş saçlar veya aşırı dökülme, günlük beslenme programınıza daha fazla su ilave etmeniz gerektiğinin işareti olabilir.

Bu noktada öncelikle fazladan su kaybetnize sebep olabilecek alkol ve kafein miktarını sınırlandırmakta fayda var.

Peki, tam olarak ne kadar suya ihtiyacınız var? Artık ‘günde 8 bardak su içmeli’ kuralının bilimsel bir dayanağı bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda hidrasyon seviyenizi ölçmenin çok daha kolay bir yolu var aslında – idrar renginizi kontrol edin. İdrar renginizin açık saman renginde olması gerekiyor.

Su içmenin faydaları nelerdir? Günde ne kadar su içmeliyiz ve su tüketimini arttırmak için ne yapabiliriz? Yeterli miktarda su tüketmediğimiz zaman ne olur? Vücudun susuz kaldığının belirtileri nelerdir? İşte su tüketimiyle ilgili soruların cevapları esraninportresi.com’da–> Su içmenin faydaları vücudun susuz kalmasi

daha cok su icmek 3_mini

6- Polikistik Over Sendromu :

Polikistik over sendromu doğum öncesi çağdaki pek çok kadında etkilemektedir. Polikistik over sendromlu kadınlar hormonal dengesizliğe sahiptir ve yumurtalık kistleri, akne, kilo alımı, düzensiz menstrüel dönemler ve saçlarda yüz ve bedende tüylerde artış gibi sorunlarla uğraşırlar. Ayrıca yavaş ilerleyen erkek tipi saç dökülmesi ile karşılaşılabilmektedir. Ani ve hızlı bir şekilde ilerleyen saç dökülmesi polikistik over sendromu’nda çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Ani başlayan ve hızlı ilerleyen saç dökülmesi söz konusuysa yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri kontrol edilmelidir. Bu belirtiler tanıdık geliyorsa, daha fazla test için doktorunuza danışın.

Saçlardan Sağlık İpuçları

7- Tiroid Sorunları :

Hipotiroid olarak da bilinen zayıf tiroid, tiroid bezinin yeterli hormon üretmediği ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olan bir durumdur. Hipotiroidizm ani bir kilo artışı, yorgunluğa yol açar.

Bu durum saçları aşırı derecede kırılgan hale getirerek veya saç dökülmesini sağlayarak saçları da etkileyebilir. Tiroid hormonlarında hafif bir değişiklik bile fark edilebilir bir farka neden olur.

Çabuk kopan, ince ve kuru saçlar, tiroidinizin optimal olmayan seviyelerde çalıştığını da gösterebilir. Saç dökülmesinden dolayı saçlarınızın azaldığını hissedebilirsiniz ki aslında bu sadece saçların dokusundaki bir değişime de bağlı olabilir. Hipotiroitten muzdarip olup olmadığınızı basit bir kan testi belirleyebilir.

8- Gebelik veya Menapoz :

Saçınızda başka nedenlerle açıklayamadığınız değişiklikler fark ederseniz, hamile olup olmadığınıza veya menopozdan geçtiğinize dikkat edin.

Gebelik, bir kadının vücuduna hormonal değişikliklere sebep olur. Bu değişimler herkesin saçlarında fazla etkiler gösterebilir. Yüksek östrojen seviyeleri daha fazla kıl büyümesine neden olur – daha kalın saçlara yol açabilir. Diğer yandan eski, güçsüz saç tellerinin kayıpları görülebilir. Saçlar kıvırcıklaşmaya veya saçların kabarıp, kontrolden çıkması da mümkün.

ay ay gebelik gelişim aşamaları_mini

Başka bir açıdan normalde düz saçların dalgalıya veya önceden kuru saçların yağlı hale gelmesine neden olabilir. Neyse ki, bu değişiklikler yalnızca geçicidir ve doğumdan sonra azalarak kaybolur.

Menopoz döneminde de farklı hormonal değişimler söz konusu olur. Hormonlardaki bu değişim saç dökülmesine yol açabilir – genel bir saç kaybı görüntüsü verir – ön saç çizgisi ve saç tepesinde bir açıklık (erkek modellere benzer şekilde). Aşırı yüz ve vücut tüyleri de ortaya çıkabilir.

Saçlardan Sağlık İpuçları

9- Stres :

Stresin sadece saç dökülmesi olarak etkilerini görmezsiniz, aynı zamanda vaktinden önce grileşen saç telleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bazı durumlarda stres saç dökülmesine neden olabilir. Kısa süreli günlük stres saç tellerinizi kaybetmenize neden olmaz ancak diyet, tıbbi ya da önemli yaşam tarzı değişiklikleri yüzünden yaşayacağınız stres buna sebep olabilir. Buna katı kalorili diyet, ağır hastalık, büyük cerrahi veya uyku düzeninde değişiklikler gibi şeyler dahildir.

Stresin sağlıklı yollarla yönetilmesi için terapi ve / veya stresle yaşamı öğrenme tek çözümdür.

Stres saçları başka şekillerde de etkileyebilir. Çünkü stres vücudun vitamin ve mineral depolarını tüketir. Neyse ki, mineral eksikliklerinden dolayı zayıf saç sağlığının tüm belirtileri, strese müdahale ederek ve sağlıklı bir diyet ile durdurulabilir veya tersine çevrilebilir.

4 stres belirtileri_mini

Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Bu nedenle, stres belirtileri tespit etmek sağlıklı bir yaşam ve mutlu olma yolunda önemli bir adımdır. Peki, stresin fiziksel ve ruhsal belirtileri neledir? İşte–>fazla stres altında olduğunuzun belirtileri

Saçlardan Sağlık İpuçları

10- Otoimmün Bozukluklar :

Saç çizgisi boyunca ve kafa derisi üzerindeki pullu lekeler sedef hastalığını gösterebilir. Kepek gibi kaşıntılı bir saç derisi söz konusu olduğundan bazen kepek ile karıştırılabilir. Dolayısıyla bir kepek önleyici şampuan kesinlikle bu durumu tedavi etmeyecektir.

Sedef hastalığı sık sık Crohn hastalığı, multipl skleroz, lupus ve romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklarla birlikte görülür, bu nedenle saç derinizde kalın bir kabuk fark ederseniz dikkatli olmak akıllıca olur. Başka bir otoimmün bozukluk, alopesi areata, saçların yuvarlak yamalar halinde düşmesine neden olur.

11- Yetersiz Uyku :

Uyku, vücudun tüm hücrelerini onarmak ve yenilemek için hayati öneme sahiptir. Uyku düzenini değiştirme ya da zayıf uyku, başta sağlıksız saçlara neden olan bir çok durumu şiddetlendirebilir. Örneğin, bağışıklık fonksiyonu, hormon seviyeleri ve stres seviyeleri yetersiz uyku ile değişebilir.

Dahası, uykusuz olan insanlar, açlık seviyeleri de artacağından karbonhidrat, şeker ve tuzlu gıdalar gibi abur cubur tüketirler. Yani sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallerde neredeyse kesinlikle yoksundurlar.

2 gece yemek yeme_mini

Yetersiz, düzensiz uyku gibi yanlış uyku pozisyonu da aslında dikkat ve motivasyon eksikliği başta olmak üzere tüm genel sağlığımızı etkileyen sonuçlara sebep olmaktadır. Uyku pozisyonuna göre karakter analizi yanına uyku pozisyonuna göre sağlık analizi de eklenebilir. İşte uyku yatış pozisyonunun sağlığa etkileri..–> Uyku yatış pozisyonu sağlığımızı nasıl etkiliyor?

12- Yaşlanma :

Saçınızın dokusundaki veya rengindeki bir değişikliğin birkaç nedeni olmakla birlikte, bazen tek bir şeyi gösterebilir : yaş alma!

Yaşlandıkça, doğal olarak düşen hormon seviyeleri saçlarda güçsüzleşmeye veya saç dökülmesine neden olabilirken, saçlarınız esnekliğini de bir miktar kaybederek kırılgan hale gelir. Buna ek olarak, yağ bezleri zamanla küçülür ve verimli bir şekilde yağ üretemezler ki bu da saçların kurumasına sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here